Koszt budowy domu. Domy murowane i drewniane

Koszt budowy domu - na czym oszczędzać. Porównujemy domy murowane, szkieletowe i z bali
Autor: Andrzej Szandomirski|Mariusz Bykowski

Sprawdź, która technologia jest najtańsza, a która najdroższa. Porównujemy koszty budowy domów murowanych, szkieletowych i z bali. Wybór metody budowania to jednak nie wszystko. Dużo więcej pieniędzy zostanie w portfelu, jeżeli zrezygnujesz np. z piwnicy, garażu albo...

Dom można zbudować na kilka sposobów – w technologii szkieletowej lub murowanej, wybudować go z drewna lub zamówić w systemie prefabrykowanym bądź modułowym. Wybór zależy przede wszystkim od zasobności naszego portfela oraz czasu, jaki możemy czy chcemy poświęcić na budowę.

Domy szkieletowe

Jednym z tańszych i szybszych rozwiązań jest technologia szkieletowa (różnica w cenie w stosunku do murowanego wyniesie średnio 5% na korzyść szkieletowego), jednak cieszy się mniejszą popularnością, gdyż uchodzi za mniej trwałą.

Domy murowane

Domy wznoszone w technologii mokrej, czyli murowane, są nieco droższe, ale też solidniejsze i trwalsze. Ich cena zależy między innymi od grubości ścian – 1 m2 ściany dwuwarstwowej kosztuje zazwyczaj więcej niż jednowarstwowej, a trójwarstwowej więcej niż dwuwarstwowej.

Domy z bali

Domy z bali mają opinię bardzo zdrowych i ciepłych, wznosi się je dosyć szybko (nie trzeba ich tynkować), jednak do ich budowy są potrzebni dobrzy fachowcy – w rezultacie cena może być niewiele niższa niż w technologii murowanej.

Domy prefabrykowane

Najszybszym, ale też najdroższym sposobem na zbudowanie domu jest zamówienie elementów prefabrykowanych albo modułów gotowych do zamieszkania, których cena może dojść nawet do 5 tys. zł/m2. Warta przemyślenia jest kwestia ocieplenia.

Dom energooszczędny i standardowy

Dom energooszczędny będzie droższy w budowie niż standardowy (patrz tabela niżej; dla zaprezentowanego domu różnica wynosi 14,4%), ale tańszy w użytkowaniu (zużycie energii mniejsze co najmniej o jedną trzecią).

Koszt budowy domu - na czym oszczędzać. Porównujemy domy murowane, szkieletowe i z bali
Autor: archiwum muratordom

Na czym oszczędzać?

Jeśli mamy ograniczony budżet, warto się zastanowić, które elementy domu są nam niezbędne, a z których możemy zrezygnować.

Jednym z droższych rozwiązań jest na przykład piwnica, przez którą na dodatek ucieka duża ilość ciepła. Jej budowa podnosi koszt domu parterowego średnio o 30%., a piętrowego o 20%. Z tego też powodu dziś piwnice buduje się coraz rzadziej – zastąpiły je między innymi kotłownia i spiżarnia lokowane na parterze.

Duże koszty generuje też wybudowanie garażu, który można zastąpić nieco tańszą wiatą o lekkiej obudowie.

Aby oszczędzić na budowie domu, bryła powinna być jak najprostsza, a dach mieć jak najmniej załamań (bez lukarn, balkonów itp.). Zaoszczędzić można również na zewnętrznych materiałach wykończeniowych, na przykład na dachu zamiast drogiej dachówki ceramicznej (21-429 zł/m2) można położyć tańszą blachodachówkę (21-128 zł/m2) albo blachę płaską (6-243 zł/m2) lub trapezową (18-48 zł/m2).

Jeśli dysponujemy wolnym czasem, warto go poświęcić na poszukiwanie tańszych materiałów – w hurtowniach, składach budowlanych, na aukcjach internetowych. Różnice w cenach tych samych wyrobów mogą sięgać 20%.

Na robociźnie zaoszczędzimy, zatrudniając kilka ekip do poszczególnych etapów budowy zamiast jednego kompleksowego wykonawcy (choć trudniej będzie wówczas skoordynować wszystkie roboty i może to skutkować przedłużeniem budowy) albo wykonując pewne prace samemu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
matss
|

Poszukuję kogoś do remontu drewnianego domu. Dom trzeba znieść ze starych fundamentów zrobić nowe i postawić na miejsce

Kinga Wilk
|

Mozna wiedziec jaki jest calkowity koszt takiego domu jak wasz i jakiej wielkosci - chce tylko wiedziec mniej wiecej 3 sypialnie, salon, kuchnia, lazienka np.

Kineska
|

No ja też uważam, że między domem drewnianym a murowanym jest naprawdę niewielka różnica cenowa, a komfort mieszkania w drewnie nieporównywalnie lepszy.;) U nas dom budowała firma Balik metodą tradycyjną bez gwoździ.

jjjjjjj
|

a straw bale ????????

Aleksander
|

U mnie firma Wikpol, która była wykonawcą mojego domu z bala ciosanego, skalkulowała koszt tak, że wyszło ok. 10-12% taniej, niż gdybym stawiał dom murowany. Tak więc ok 30k zostało na wyposażenie :)

Kamil
|

Prawda jest taka, że wykonanie domu z cegły jest porównywalne do drewnianego. Ci którzy myślą inaczej mylą się. Niedawno stawiałem dom drewniany i miałem dobre porównanie z domem murowanym mojego szwagra. Różnica? 10 tys, ale to pewnie dlatego, że kupiłem dobre drewno w promocji w siekierkach.

gość
|

Oczywiście, że prefabrykat jest droższy. Koszt 1m/2 w systemie modułowym/prefabrykowanym (kontenerowym) wynosi 2 200,- zl/m2. Koszt szkieletówki (drewno) wynosi 1 900,- zl/m2.

zzz
|

dom prefabrykowany droższy niż murowany? Wg tego co przedstawiają wykonawcy w ofertach jest zupełnie odwrotnia...