Idealnie zaprojektowna spiżarnia w domu jednorodzinnym
Gdzie powinna być spiżarnia w domu jednorodzinnym? Wybieramy gotowe projekty domów ze spiżarnią z katalogu Muratora.
W czasach gdy zakupy robi się raz w tygodniu i są one wielkie, w domu jest potrzebne pomieszczenie, w którym można przechowywać zapasy żywności albo duże opakowania środków higienicznych i czystości, a także zgrzewki wody mineralnej, piwa, soków. W spiżarni można też przechowywać domowe przetwory w słoikach.
Kiedyś spiżarnia to było ciemne pomieszczenie wewnątrz domu albo w jego części północnej. To gwarantowało utrzymanie tam niskiej temperatury. W tej chwili spiżarnia może być w dowolnym miejscu, bo możemy tam wstawić dużą lodówkę lub zamrażarkę oraz półki i szafki na produkty niewymagające niskiej temperatury.
Spis treści
- Spiżarnia przy kuchni
- Spiżarnia po drodze do kuchni
- Spiżarnia po drodze z garażu do kuchni
- Spiżarnia w zabudowie kuchennej
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl
Projekt domu M167 Błekitny świt, arch. Ewa Dziewiątkowska. Doskonały projekt dla właścicieli wąskich działek. Zobacz ten projekt domu
Spiżarnia przy kuchni
Spiżarnia jest najczęściej osobnym pomieszczeniem przy kuchni, do którego można szybko wejść podczas gotowania. Wystarczy zrobić kilka kroków od kuchenki lub zlewu, żeby przynieść mąkę lub warzywa. Taki schowek może mieć różną wielkość. Wystarczy 1,5-2 m2, żeby umieścić tam półki z zapasami. Ale w dużym domu jednorodzinnym spiżarnia może mieć nawet blisko 10 m2. Wtedy można ją urządzić dość swobodnie rozporządzając przestrzenią.
Spiżarnia przy kuchni to przedłużenie tego pomieszczenia. Na powierzchni 2-3 m2 można zbudować szafki i półki ustawione wzdłuż 3 ścian. Wystarczy otworzyć drzwi i już część rzeczy ma się pod ręką. Po te umieszczone w dalszej części półek wystarczy zrobić krok. Tak można korzystać ze spiżarni zaprojektowanej w domu HomeKoncept HK37, która ma 2,3 m2.
Polecany artykuł:
Podobne rozwiązanie znajdziemy w projekcie kuchni z wyspą w parterowym domu na wąską działkę M230g - Zachodzące słońce - wariant VII. Nieduża spiżarnia jest przedłużeniem kuchni. Przy obecnych systemach zabudowy z wykorzystaniem narożników ta nieduża przestrzeń może być maksymalnie wykorzystana.
Spiżarnia po drodze do kuchni
Ważny jest nie tylko wygodny dostęp do magazynowanych produktów, a także łatwość wyładowywania i składowania zakupów. Dlatego w nowych domach spiżarnie chętnie umieszcza się po drodze do kuchni. Najwygodniej jest wchodzić do niej bezpośrednio z holu wejściowego. Przez spiżarnię można oczywiście wejść do kuchni, co bardzo skraca drogę z zakupami. Jeśli w budynku jest garaż, przejście z niego do części mieszkalnej powinno umożliwiać przeniesienie zakupów, często ciężkich, jak najkrótszą drogą do spiżarni. Czyli przejście: garaż-hol-spiżarnia-kuchnia powinno być możliwie w linii prostej.
Takie rozwiązanie przyjęto w projekcie domu M172 - Wiosenny powiew. Spiżarnia o powierzchni 2,4 m2. jest zaraz obok wejścia. Droga z zakupami z samochodu jest również krótka.
Czasem droga do spiżarni może być dłuższa. Dzieje się tak, gdy kuchnia jest umieszczona w głębi domu, jak np. w projekcie domu Lemoniadowego - C391. Spiżarnia poprzedzająca kuchnię pozwala zostawić zapasy od razu w niej. Torby z produktami spożywczymi można rozpakować na wyspie albo na szafkach obok i rozdzielić je wygodnie do odpowiednich miejsc.
Podobne rozwiązanie jest zastosowane w projekcie domu New House - GL 1094. Nieduża spiżarnia (2 m kw) jest schowkiem wyciętym z powierzchni otwartej kuchni. Obok znajduje się wyspa kuchenna pozwalająca na wyładunek zakupów. Mała powierzchnia, ale zabudowana od góry do dołu pozwoli przechowywać mnóstwo zapasów.
Spiżarnia po drodze z garażu do kuchni
W domach z garażem z bryle można usytuować spiżarnię tak, żeby było do niej jak najbliżej z samochodu. Torby z zakupami, kartony makaronu lub zgrzewki wody szybko przeniesiemy tam z auta. Oczywiście spiżarnia powinna przylegać do kuchni. Najlepiej gdy jest przechodnia i można do niej wyjść z dwóch stron.
Przeczytaj też:
Zabudowa kuchenna: wybieramy szafki, cargo, słupki, szuflady >>>
Bardzo wygodne rozwiązanie przewidziano w projekcie domu Vetro - GL 1340. Spiżarnia o powierzchni prawie 5 m2 jest w linii prostej z garażu do otwartej kuchni połączonej z salonem. W takim pomieszczeniu można wykorzystać obie powierzchni po bokach przejścia - umieścić tam szafki i półki albo wykonać pełną zabudowę.
Spiżarnia w zabudowie kuchennej
Moda na duże otwarte kuchnie stawia przed projektantami nowe zadania. Strefa spiżarniana może być wydzielona w zabudowie wykonywanej w takich kuchniach. Zwykle jest ona umieszczona z boku strefy roboczej, ale na tyle blisko, żeby po produkty w szafkach spiżarnianych nie trzeba było daleko chodzić.
Są do tego przeznaczone odpowiednie rodzaje szafek kuchennych, np. wysuwane carga, które pozwalają na bardzo wygodne korzystanie ze zgromadzonych tam zapasów. Spiżarnia w zabudowie kuchennej jest bardzo estetyczna. Nic nie wskazuje na to, że ta część pełni inną funkcję.
W projektach dużych domów znajdziemy duże kuchnie, które można tak zorganizować. Ale nawet w mniejszych kuchniach często można tak zorganizować zabudowę, żeby nie wydzielać spiżarni drzwiami. W projekcie domu Plastyczny - C347 spiżarnia jest zaplanowana za suwanymi drzwiami. Ale śmiało można z nich zrezygnować i przedłużyć zabudowę o ten fragment. Jeśli spiżarnia zostanie zrealizowana w zabudowie, zwiększymy jej powierzchnię
Polecany artykuł: