Radzimy, jak urządzić kuchnię połączoną z salonem
W dobrze urządzonej kuchni otwartej będziesz się cieszyć gotowaniem, jedzeniem i rozmową jednocześnie. Musisz tylko właściwie zaplanować ustawienie mebli i sprzętów kuchennych. Sprawdź, jak to zrobć.
Autor: Łukasz Zandecki
Urządzenia kuchenne ukrywają swoje funkcje. W tej aranżacji okap kuchenny wyglądem przypomina lampę
Kuchnia połączona z salonem. Dlaczego warto ją mieć?
Łączenie kuchni z salonem pozwala nie oddzielać w czasie przyjemności gotowania, jedzenia i rozmowy. Trzeba jednak zadbać o to, żeby takie wielofunkcyjne wnętrze miało odpowiednią atmosferę.
Warto np. zatroszczyć się o to, żeby blat do pracy był dostępny przynajmniej z dwóch stron. W ten sposób posiłki będzie mogło przygotowywać kilka osób. Starajmy się również, aby przynajmniej część czynności kuchennych można było wykonywać, zwracając się twarzą w stronę pokoju dziennego. Niewiele zmienia otwarta kuchnia, jeśli pani domu przygotowuje posiłek, stojąc tyłem do gości i widząc tylko ścianę.
Dzięki łączeniu kuchni z salonem przygotowywanie kolacji, jedzenie i odpoczynek odbywają się w tej samej przestrzeni. Nie trzeba przenosić gotowych potraw do innego pomieszczenia. Wiele zależy od tego, gdzie i jak ustawimy stół.
Autor: Marcin Czechowicz
Wyspa zgromadzi wokół siebie wiele osób
Zobacz także:
Kuchnia nowoczesna. Jak zaprojektować kuchnię nowoczesną?
Wyspa w kuchni otwartej
Wszystko, co potrzebne w kuchni (płyta, zlewozmywak, szafki, blat), może się zmieścić na dużej wielofunkcyjnej wyspie. To atrakcyjne rozwiązanie odpowiednie do mieszkań i małych domów – bardziej pasuje do współczesnego trybu życia niż ciąg szafek i blatów przy jednej ścianie otwartego pomieszczenia.
Wyspa z blatem pośrodku dużej otwartej kuchni stanowi zaproszenie do wspólnego gotowania. Mimo że urządzenia i szafki stoją pod ścianami, wokół wyspy można zgromadzić sporą grupę osób.
Dodatkowo wyspę może przedłużyć stół dostawiony do wyspy – stabilny, wygodny i bardzo towarzyski. Kuchnia niepostrzeżenie zamienia się w jadalnię, zapewniając domownikom i gościom płynne przejście od przyrządzania sałat i krojenia pieczeni do konsumowania apetycznie podanych potraw.
Półwysep z blatem
Jeżeli nie mamy miejsca na wyspę, dobrym rozwiązaniem jest półwysep z blatem. Nawet gdy granica kuchni jest wyraźnie określona, jej brzeg może być otwarty i przyjazny. Blat, przy którym mogą przysiąść goście, pozwoli im się włączyć do krojenia warzyw czy mieszania sosów.
Meble w kuchni otwartej
Nowoczesne meble kuchenne nie podkreślają swojego przeznaczenia, dzięki czemu aranżacja kuchni otwartej na salon staje się łatwiejsza. Urządzenia kryją się w zabudowie, nawet tak techniczny element jak okap może być osłonięty fornirem.
Innym pomysłem jest wybór takich urządzeń kuchennych, które można wyeksponować, traktując je jak ozdobę. Lodówka nie musi być ukryta i zabudowana, może robić wrażenie nietypowym kolorem lub designem. Nie zepsuje widoku z kanapy, najwyżej pobudzi apetyt.
Stół między kuchnią a salonem to najprostsze i najbardziej ekonomiczne rozwiązanie – jest jeden na wszystkie okazje. Działa też bardzo integrująco, skupiając domowników i gości blisko miejsca, w którym przygotowuje się posiłki.