Dachówka ceramiczna: cena. Ile kosztują dachówki wypalane z gliny oraz wykonany z nich dach

2020-01-02 14:00
Dachówka ceramiczna - cena
Autor: Daniel Rumiancew Dachówki ceramiczne są często stosowane do krycia domów w tradycyjnym stylu, nawiązujących do polskich dworów. Projekt domu: Pracownia Projektowa Wunsch i Wolanowski

Dachówka ceramiczna: cena materiału i robocizny. Dachówki ceramiczne to jeden z najstarszych materiałów budowlanych. Dach nimi pokryty wygląda niezwykle szlachetnie. To symbol jakości i trwałości. To musi kosztować.

Dachówki ceramiczne to bardzo duża grupa różnorodnych produktów. Różnią się wymiarami, kształtem, wykończeniem oraz sposobem układania. Cena za 1 sztukę dachówki ceramicznej może wynosić mniej niż 3 zł i więcej niż 10 zł. Żeby móc ocenić, jak dużo wydamy na dach kryty dachówkami ceramicznymi, trzeba znać kilka podstawowych informacji o danym produkcie. Ponieważ dachówki układa się z zakładem, a nawet dwuwarstwowo, trzeba zawsze uwzględnić liczbę elementów potrzebnych do wykonania 1 m2 dachu. To wiąże się również z wymiarami poszczególnych elementów. Wśród dachówek ceramicznych znajdziemy wyroby o niedużych wymiarach, jak i wielkoformatowe. Na cenę pojedynczej dachówki ceramicznej, i co z tego wynika, również koszt dachu, duży wpływ ma także sposób wykończenia dachówek.

Pamiętajmy, że wszelkie dodatkowe elementy windują cenę pokrycia dachowego. O ile zwykła dachówka ceramiczna kosztuje tylko 3-6 zł, to już za gąsior dachowy producenci życzą sobie 16-30 zł. Gąsiory początkowe lub końcowe, zamykające estetycznie rząd, kosztują już 3 lub 4 razy tyle. Samo denko do zaślepienia gąsiora kosztuje od 60 zł za sztukę, a za trójnik do łączenia trzech rzędów gąsiorów możemy zapłacić nawet 300 zł.

Dachówki ceramiczne są produkowane systemowo, to znaczy, że obok dachówek podstawowych w ofercie znajdziemy także elementy potrzebne do wykonania całego dachu, włącznie z grzbietami lub krawędziami oraz dachówkami potrzebnymi do wyprowadzenia na dach instalacji itp. Elementy dodatkowe są znacznie droższe od dachówek podstawowych. W przypadku bardzo skomplikowanego dachu z licznymi akcesoriami mogą znacząco wpłynąć na jego koszt.

Dachówki ceramiczne - cena
Autor: Piotr Mastalerz Dachówki ceramiczne tworzą piękne i trwałe pokrycia

Dachówki ceramiczne: kształty

Dachówki ceramiczne występują w wielu postaciach. Mogą mieć kształt prostych dachówek płaskich: karpiówek albo zakładkowych. Niezwykle dużo jest wzorów dachówek falistych i z innymi przetłoczeniami. Znajdziemy tu dachówki esówki (holenderki), dachówki marsylki, rzymskie, romańskie. Są też dachówki, które trzeba układać parami. To mnich-mniszka, które składają się z elementów wklęsłych i wypukłych. Jeśli się na nie zdecydujemy, trzeba sprawdzić, czy cena dotyczy 1 sztuki, czy kompletu.

MATERIAŁ PARTNERA
Nowoczesny dach w wersji minimum. Jak go wykonać?

Zastosowanie odpowiednich materiałów na pokrycie dachowe pozwoli na uzyskanie efektu dachu w wersji „minimum”. W ofercie marki RÖben mamy nowoczesną dachówkę ceramiczną BERGAMO w kolorze antracytowym, która jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie inwestorów poszukujących minimalistycznych i nowoczesnych rozwiązań. Dachówkę tę wyróżnia płaska powierzchnia, a jej prosta forma sprawia, że doskonale wpisuje się w nowoczesne i minimalistyczne projekty. To rozwiązanie przede wszystkim do dachów dwuspadowych i kopertowych o dużej powierzchni i niewielkim stopniu skomplikowania. Co więcej, system BERGAMO to nie tylko dachówki podstawowe, ale także dodatkowe akcesoria w postaci dachówek skrajnych (prawych i lewych), gąsiorów, dachówek wentylacyjnych czy kominków, które pozwalają na kompletne i spójne wykończenie całego pokrycia.

Co zagwarantuje szczelność i trwałość takiego dachu? Dachówka BERGAMO została zaprojektowana w sposób, który zapewnia wyjątkową szczelność dachu. Specjalna konstrukcja zamków umożliwia precyzyjny montaż dachówki, dzięki czemu można ją układać na dachach o kącie nachylenia większym niż 25 stopni. Pokrycie wykonane tym systemem zapewni wysoką mrozoodporność, wytrzymałość, maksymalnie zwiększy izolację akustyczną budynku oraz przy użyciu odpowiedniego docieplenia – termoizolację.

Agnieszka Spychała, ekspert firmy Röben Polska

Dachówka ceramiczna - cena
Autor: Marcin Czechowicz Dachówka ceramiczna kojarzy się z falistym kształtem i kolorem czerwonym

Cena dachówki ceramicznej: format a koszt dachu

Planując pokrycie domu dachówkami ceramicznymi, nigdy nie należy sugerować się ceną jednostkową elementów. Jedne z najmniejszych dachówek to karpiówki albo klasyczne esówki. Karpiówki mają długość 28-40 cm, a szerokość 14-20 cm. Tradycyjne esówki mają wymiary mniej więcej 37 x 15 cm. Do wykonania 1 m2 pokrycia potrzeba nawet 15-18 dachówek. Bardzo dużo jest dachówek średnich formatów o długości 40-46 cm i szerokości 25-33 cm. Żeby ułożyć z nich 1 m2 pokrycia, trzeba wykorzystać 12-14 elementów. Coraz popularniejsze są dachówki wielkoformatowe, z których można szybko wykonać proste dachy. Elementy o wymiarach np. 47 x 30,4 cm kryją powierzchnię 39,3 x 26,3 cm. Do pokrycia 1 m2 dachu potrzebne będzie mniej niż 10 sztuk.

Dachówka ceramiczna - cena
Autor: Małgorzata Góra Płaskie dachówki ceramiczne można układać nawet na pionowych połaciach

Cena dachówki ceramicznej: sposób krycia a koszt dachu

Decydując się na dach z niektórych rodzajów dachówek ceramicznych, trzeba też uwzględnić sposób krycia. Dachówki karpiówki można układać pojedynczo, ale wymaga to wykonania pod spodem szczelnego poszycia. Rzadko stosuje się to rozwiązanie. Z karpiówek układa się dach na dwa sposoby: w łuskę albo w koronkę. Elementy kładzie się obok siebie, bo nie mają zakładek. Kolejna warstwa przykrywa styki dachówek znajdujących się niżej. Górną warstwę robi się z dużym zakładem, żeby powstał dekoracyjny wzór. W takim układzie zużycie elementów na 1 m2 dachu wynosi nawet około 40 sztuk.

Przeczytaj też:

Dachówki mnich-mniszka z zasady układa się dwuwarstwowo. Najpierw obok siebie mocuje się dachówki wklęsłe – mniszki, a następnie nakłada się na wierzch elementy wypukłe - mnichy, tak żeby przykrywały styk dwóch wklęsłych. Zużycie tych dachówek wynosi mniej więcej 15 kompletów na 1 m2.

Oba te rodzaje pokryć dachowych są uważane za najdroższe. Jednocześnie to bardzo szlachetne pokrycia, często stosowane na budowlach o charakterze rezydencji.

Co pod pokryciem, czyli o membranach dachowych
Dachówka ceramiczna - cena
Autor: Mariusz Bykowski Dachówka ceramiczna karpiówka układana w koronkę

Dachówki ceramiczne: kolory

Dachówki ceramiczne są wypalane z gliny. Powszechnie kojarzą się z kolorem czerwonym, który jest efektem wypalenia materiału zawierającego dużo tlenków żelaza. Zależnie od składu wymieszanej gliny oraz modyfikacji podczas procesu produkcji znajdziemy dachówki ceramiczne w wielu innych kolorach: brązowe, niebieskie, zielone, czarne. Ciekawy efekt uzyskuje się, łącząc gliny wypalające się na różne kolory. Dzięki temu uzyskujemy dachówki o różnorodnym przenikającym się wybarwieniu, np. żółtawe, rdzawe. Bardzo piękne wykończenia daje pokrycie dachówek mieszaniną tlenków krzemu i innych pierwiastków. W ich wyniku powstają powłoki szkliwowe: angoba lub glazura. Trzeba zdawać sobie sprawę, że dachówki o ciekawym wykończeniu są zdecydowanie droższe od dachówek naturalnie czerwonych.

Koszt dachu z dachówek ceramicznych

Przedstawiamy wyceny dachów kilku domów z katalogu Muratora. Zostały one przygotowane na podstawie średnich cen rynkowych materiałów budowlanych w 2019 r. W naszej wycenie dachów przyjęto następujące ceny:

  • dachówka ceramiczna podstawowa cena 64,20 zł/m2 (3,21 zł/szt.),
  • ceramiczna dachówka brzegowa cena 25 zł/szt.,
  • gąsior ceramiczny cena 19,44 zł/szt.

Projekt domu Murator C281a - Lubiany - wariant I

Dachówka ceramiczna - cena
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator C281 - Lubiany - wariant I. Zobacz więcej zdjęć na: Link: www.muratorprojekty.pl

Autor projektu: architekt Przemysław Biryło

Powierzchnia zabudowy: 172,4 m2Powierzchnia użytkowa: 90,5 m2

Powierzchnia dachu: 255,63 m2

Kąt nachylenia dachu: 30°

Koszt 1 m2 dachu z dachówki ceramicznej: 127 zł

Cena dachu krytego dachówką ceramiczną
Etapy prac dekarskich Cena materiału [zł] Cena robocizny [zł] Cena razem [zł]
Deski czołowe 100 100 200
Folia zbr. na krokwiach 1280 870 2150
Ruszt  kontrłat i łat 2800 2510 5310
Dachówka ceramiczna 13 670 4410 18 080
Gąsiory 1810 330 2140
Elementy komunikacji kominiarskiej 700 40 740
Orynnowanie z PCW 2730 1110 3840
Kompletne pokrycie dachowe 23 090 (90 zł/m2) 9370 (37 zł/m2) 32 460 (127 zł/m2)

Projekt domu Murator M190d - Znamienity - wariant IV

Dachówka ceramiczna - cena
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator M190d - Znamienity - wariant IV. Zobacz więcej zdjęć na: Link: www.muratorprojekty.pl

Autor projektu: architekt Ewa Dziewiątkowska

Powierzchnia zabudowy: 146,8 m2

Powierzchnia użytkowa: 89,87 m2

Powierzchnia dachu: 220,72 m2

Kąt nachylenia dachu: 35o

Koszt 1 m2 dachu z dachówki ceramicznej: 159 zł

Cena dachu krytego dachówką ceramiczną
Etapy prac dekarskich Cena materiału [zł] Cena robocizny [zł] Cena razem [zł]
Deski czołowe i okapowe 330 250 580
Membrana na krokwiach 1520 760 2280
Ruszt z kontrłat i łat 1930 1380 3310
Dachówki ceramiczne i gąsiory 19 550 3960 23 510
Elementy komunikacji kominiarskiej 550 40 590
Obróbki blacharskie 1610 530 2140
Orynnowanie z PCW 2070 610 2680
Kompletne pokrycie dachowe 27 560 (125 zł/m2) 7530 (34 zł/m2) 35 090 (159 zł/m2)

Projekt domu Murator M219 - Wspaniałe słońce

Dachówka ceramiczna - cena
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator M219 - Wspaniałe słońce. Zobacz więcej zdjęć na: Link: www.muratorprojekty.pl

Autor projektu: architekt Katarzyna Słupeczańska

Powierzchnia zabudowy:153,0 m2

Powierzchnia użytkowa: 110,0 m2

Powierzchnia dachu: 219,01 m2

Kąt nachylenia dachu: 30°

Koszt 1 m2 dachu z dachówki ceramicznej: 160 zł

Cena dachu krytego dachówką ceramiczną
Etapy prac dekarskich Cena materiału [zł] Cena robocizny [zł] Cena razem [zł]
Deski czołowe 330 260 590
Membrana na krokwiach 1520 760 2280
Ruszt z kontrłat i łat 1930 1380 3310
Dachówki ceramiczne i gąsiory 19 600 3960 23 560
Elementy komunikacji kominiarskiej 550 40 590
Obróbki blacharskie 1600 530 2130
Orynnowanie z PCW 2070 600 2670
Kompletne pokrycie dachowe 27 600 (126 zł/m2) 7530 (34 zł/m2) 35 130 (160 zł/m2)
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie