Dachówka esówka (holenderka). Klasyczne dachówki na każdy dach

2019-06-05 14:19 Anna Kazimierowicz
Esówki
Autor: Creaton Esówki tworzą na połaci dachowej klasyczne faliste pokrycie

Esówki, nazywane też holenderkami, to jeden z najstarszych, klasycznych rodzajów dachówek. Zobaczmy, na jakich dachach można je zastosować, jakie mają wzory i kolory.

Dachówki ceramiczne są wykorzystywane do krycia dachów od wieków. To sprawdzony materiał o wielkiej urodzie i długiej trwałości. W kilkudziesięciu lat rywalizują z nimi dachówki wykonywane z betonu, które są coraz lepszej jakości i urody. Jeden z najstarszych wzorów dachówek stanowią esówki, które są produkowane z obu technologiach.

Ułożenie dachówek na domu to praca ciężka i zajmująca sporo czasu. Żeby powstało szczelne pokrycie dachowe, dekarze muszą wykazać się wiedzą i umiejętnościami wykonawczymi. Jednak efekt się opłaci, ponieważ powstanie piękne, szlachetne pokrycie. Dachówki, ze względu na swój duży ciężar, to również pokrycie dachowe bardzo odporne na wiatr, sprawdzą się nawet podczas silnej wichury.

Esówki
Autor: Wienerberger Sinus w wykończniu wiktoriańska czerwień z oferty firmy Wienerberger. Wymiary 41,5 x 24 cm
Zdaniem eksperta
Esówki
Maciej Brzozowski, menedżer do spraw pokryć dachowych w firmie Wienerberger

Esówka – jedna z najstarszych dachówek

Pokrycia ceramiczne są stosowane w budownictwie od wieków, czego dowodem są wykończone tym materiałem zabytkowe budowle o wysokiej wartości historycznej – zamki, świątynie, pałace. Jednym z wykrojów dachówek ceramicznych spotykanych na zabytkowych dachach są esówki, które produkowane współcześnie odwzorowują tradycyjne, historyczne pokrycia o falistym kształcie. Żłobione dachówki, nazywane inaczej holenderkami, przypominają w przekroju leżącą literę „S”. Ich podwójna nazwa (esówki i holenderki) nawiązuje do kształtu oraz regionu, z którego się wywodzą – Flandrii w Niderlandach, gdzie w XV w. zaczęto nimi pokrywać dachy.

Esówki wzorowane na najbardziej tradycyjnym kształcie – zagłębienia i fali, są w dalszym ciągu bardzo chętnie wykorzystywane do renowacji dachów zabytkowych. Jednocześnie są stosowane w nowoczesnych budynkach, których architektura nawiązuje do minionych epok lub musi dostosować się swoim charakterem do zabytkowego otoczenia.

Początkowo esówki zwykle wykonywane były ręcznie, obecnie technika się zmieniła. Dachówki są tłoczone maszynowo. Nowoczesne esówki mają zamki pionowy i poziomy (boczny i górny), których nie było w pierwowzorze. W dalszym ciągu dostępne są modele bez zamków, szczególnie przeznaczone do renowacji obiektów historycznych. Kształt holenderek umożliwia układanie tak, aby zachodziły jedna na drugą, co zapewnia szczelność pokrycia i sprawne odprowadzenie wody deszczowej z dachu.

Esówki
Autor: Wienerberger Klasyczne esówki firmy Wienerberger zostały wykorzystane do renowacji dachu zamku w Krokowej

Dachówka esówka: formaty, wzory, kolory

Dachówki esówki występują w różnych wzorach, formatach i kolorach. Mogą być pokryte różnymi powłokami ochronno-dekoracyjnymi, dzięki czemu przez wiele lat pokrycie zachowa piękny wygląd.

Dachówka holenderka jest produkowana w wersji z zakładkami (zamkami) lub bez nich. Najstarsze, klasyczne esówki nie miały zakładek. Niektórzy producenci wciąż mają takie dachówki w ofercie. Są one produkowane w naturalnych kolorach m.in. z myślą o remontach starych domów.

Współcześnie produkowane dachówki holenderki mają zamki górny i boczny. W zależności od formatu i kształtu oraz głębokości zakładek każda z esówek charakteryzuje się indywidualnymi parametrami montażowymi. Każdy producent określa dla jakiego kąta nachylenia dachu można daną dachówkę stosować, jaki powinien być rozstaw łat, jaką powierzchnię ona kryje i jaki jest najmniejszy kąt nachylenia dachu, na którym można ją układać. Zwykle jest to 22-25o zależnie od modelu. W niektórych przypadkach jeśli pod pokryciem będzie szczelne poszycie, kąt dachu może wynosić nawet tylko 10o. Szerokie i głębokie zakładki dają dobre warunki montażowe dekarzom - rozstaw lat może mieć tolerancję kilku centymetrów. W razie potrzeby poszczególne dachówki można układać z przesuwem.

Przeczytaj też:

W kolekcjach esówek są również dachówki kształtowe i funkcyjne, które pozwalają wykonać dowolne pokrycie z identycznie wykończonych elementów. Gąsiory i specjalne dachówki, np. szczytowe lub wentylacyjne, powtarzają ten sam wzór fali.

Dachówki esówki mogą różnić się wykrojem fali. Te bardziej płaskie utworzą na dachu delikatne faliste pokrycie. Z dachówek o dużej wysokości fali powstanie bardzo dynamiczne wyglądający dach, grający mocno również światłem i cieniem.

Esówki
Autor: Monier Braas Esówki są produkowane również w nowoczesnym wykończeniu, np. jak dachówka Rubin 13V w kolorze czarny brylant

Dachówka holenderka ceramiczna

Dachówki ceramiczne są wypalane z gliny w bardzo wysokiej temperaturze, dzięki czemu charakteryzują się wyjątkową trwałością. Dachówki ceramiczne nie zmieniają koloru, kształtu i nie pękają pod wpływem zmian temperatury. Wierzch elementów może być naturalny albo pokryty lśniącą glazurą lub matową angobą w różnorodnych kolorach. Esówki gliniane mają mniejsze wymiary niż te z betonu, choć i w tej grupie pojawia się tendencja do produkcji dachówek o wielkich wymiarach. Esówki ceramiczne mają kształt prostokątny, na każdym elemencie jest jedna fala.

Przeczytaj też:

Esówki
Autor: Creaton Dachowka Melodie w kolorze miedzianym angobowanym. Wymiary 44 x 25 cm

Esówki betonowe

Klasyczny kształt holenderek powtarzają także dachówki betonowe o wykroju naśladującym kształt leżącej litery "S". Betonowe esówki różnią się od ceramicznych formatem – są znacznie szersze, zbliżone do kwadratu. Na jednej dachówce fala jest powtórzona dwukrotnie. Wielki format dachówek betonowych jest bardzo wygodny, bo pozwala przyspieszyć układanie dachu, zwłaszcza takiego o dużych, nieskomplikowanych połaciach.

Pod względem parametrów użytkowych - trwałości i wytrzymałości - dachówki betonowe nie ustępują ceramicznym. Betonowe esówki mogą mieć wykończenie naturalne lub być pokryte powłokami uszlachetniającymi i dekoracyjnymi będącymi w ofercie producenta. Na dachu trudno je odróżnić od dachówek ceramicznych.

Esówki
Autor: Monier Braas Esówki betonowe są większe od ceramicznych. Na jednej dachówce są dwie fale. Dachówka Bałtycka w kolorze grafitowym. Wymiary 42 x 33 cm
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE