Dachówka esówka (holenderka). Klasyczne dachówki na każdy dach

2019-06-05 14:19

Esówki, nazywane też holenderkami, to jeden z najstarszych, klasycznych rodzajów dachówek. Zobaczmy, na jakich dachach można je zastosować, jakie mają wzory i kolory.

Esówki
Autor: Creaton Esówki tworzą na połaci dachowej klasyczne faliste pokrycie

Dachówki ceramiczne są wykorzystywane do krycia dachów od wieków. To sprawdzony materiał o wielkiej urodzie i długiej trwałości. W kilkudziesięciu lat rywalizują z nimi dachówki wykonywane z betonu, które są coraz lepszej jakości i urody. Jeden z najstarszych wzorów dachówek stanowią esówki, które są produkowane z obu technologiach.

Ułożenie dachówek na domu to praca ciężka i zajmująca sporo czasu. Żeby powstało szczelne pokrycie dachowe, dekarze muszą wykazać się wiedzą i umiejętnościami wykonawczymi. Jednak efekt się opłaci, ponieważ powstanie piękne, szlachetne pokrycie. Dachówki, ze względu na swój duży ciężar, to również pokrycie dachowe bardzo odporne na wiatr, sprawdzą się nawet podczas silnej wichury.

Esówki
Autor: BMI Braas Esówki są produkowane również w nowoczesnym wykończeniu, np. jak dachówka Rubin 13V w kolorze czarny brylant

Dachówka holenderka ceramiczna

Dachówki ceramiczne są wypalane z gliny w bardzo wysokiej temperaturze, dzięki czemu charakteryzują się wyjątkową trwałością. Dachówki ceramiczne nie zmieniają koloru, kształtu i nie pękają pod wpływem zmian temperatury. Wierzch elementów może być naturalny albo pokryty lśniącą glazurą lub matową angobą w różnorodnych kolorach. Esówki gliniane mają mniejsze wymiary niż te z betonu, choć i w tej grupie pojawia się tendencja do produkcji dachówek o wielkich wymiarach. Esówki ceramiczne mają kształt prostokątny, na każdym elemencie jest jedna fala.

Przeczytaj też:

Esówki
Autor: Creaton Dachowka Melodie w kolorze miedzianym angobowanym. Wymiary 44 x 25 cm

Esówki betonowe

Klasyczny kształt holenderek powtarzają także dachówki betonowe o wykroju naśladującym kształt leżącej litery "S". Betonowe esówki różnią się od ceramicznych formatem – są znacznie szersze, zbliżone do kwadratu. Na jednej dachówce fala jest powtórzona dwukrotnie. Wielki format dachówek betonowych jest bardzo wygodny, bo pozwala przyspieszyć układanie dachu, zwłaszcza takiego o dużych, nieskomplikowanych połaciach.

Pod względem parametrów użytkowych - trwałości i wytrzymałości - dachówki betonowe nie ustępują ceramicznym. Betonowe esówki mogą mieć wykończenie naturalne lub być pokryte powłokami uszlachetniającymi i dekoracyjnymi będącymi w ofercie producenta. Na dachu trudno je odróżnić od dachówek ceramicznych.

Esówki
Autor: BMI Braas Esówki betonowe są większe od ceramicznych. Na jednej dachówce są dwie fale. Dachówka Bałtycka w kolorze grafitowym. Wymiary 42 x 33 cm

Pokrycia dachowe – zanim umówisz dekarzy

Pytanie 1 z 10
Które listwy biegną równolegle do krokwi:
Pozostałe podkategorie