Dachówka esówka (holenderka). Klasyczne dachówki na każdy dach
Esówki, nazywane też holenderkami, to jeden z najstarszych, klasycznych rodzajów dachówek. Zobaczmy, na jakich dachach można je zastosować, jakie mają wzory i kolory.
Dachówki ceramiczne są wykorzystywane do krycia dachów od wieków. To sprawdzony materiał o wielkiej urodzie i długiej trwałości. W kilkudziesięciu lat rywalizują z nimi dachówki wykonywane z betonu, które są coraz lepszej jakości i urody. Jeden z najstarszych wzorów dachówek stanowią esówki, które są produkowane z obu technologiach.
Ułożenie dachówek na domu to praca ciężka i zajmująca sporo czasu. Żeby powstało szczelne pokrycie dachowe, dekarze muszą wykazać się wiedzą i umiejętnościami wykonawczymi. Jednak efekt się opłaci, ponieważ powstanie piękne, szlachetne pokrycie. Dachówki, ze względu na swój duży ciężar, to również pokrycie dachowe bardzo odporne na wiatr, sprawdzą się nawet podczas silnej wichury.
Dachówka holenderka ceramiczna
Dachówki ceramiczne są wypalane z gliny w bardzo wysokiej temperaturze, dzięki czemu charakteryzują się wyjątkową trwałością. Dachówki ceramiczne nie zmieniają koloru, kształtu i nie pękają pod wpływem zmian temperatury. Wierzch elementów może być naturalny albo pokryty lśniącą glazurą lub matową angobą w różnorodnych kolorach. Esówki gliniane mają mniejsze wymiary niż te z betonu, choć i w tej grupie pojawia się tendencja do produkcji dachówek o wielkich wymiarach. Esówki ceramiczne mają kształt prostokątny, na każdym elemencie jest jedna fala.
Przeczytaj też:
Esówki betonowe
Klasyczny kształt holenderek powtarzają także dachówki betonowe o wykroju naśladującym kształt leżącej litery "S". Betonowe esówki różnią się od ceramicznych formatem – są znacznie szersze, zbliżone do kwadratu. Na jednej dachówce fala jest powtórzona dwukrotnie. Wielki format dachówek betonowych jest bardzo wygodny, bo pozwala przyspieszyć układanie dachu, zwłaszcza takiego o dużych, nieskomplikowanych połaciach.
Pod względem parametrów użytkowych - trwałości i wytrzymałości - dachówki betonowe nie ustępują ceramicznym. Betonowe esówki mogą mieć wykończenie naturalne lub być pokryte powłokami uszlachetniającymi i dekoracyjnymi będącymi w ofercie producenta. Na dachu trudno je odróżnić od dachówek ceramicznych.