Dachówki betonowe, czyli sposób na trwały i ładny dach. Rodzaje dachówek betonowych

2023-06-22 21:11

Dachówki betonowe wyglądają bardzo solidnie i szlachetnie. Na pierwszy rzut oka trudno je odróżnić od ceramicznych. Co ważne, dach betonowy jest tańszy od ceramicznego, a równie estetyczny.

Dachówki betonowe
Autor: BMI Braas Dachówki betonowe świetnie wyglądają na dachu każdego domu, niezależnie od jego stylu

Dachówki betonowe powstają przez suszenie masy ułożonej w formach w temperaturze 60oC. O ich jakości i trwałości decyduje odpowiedni dobór składników: cementu, piasku kwarcowego, pigmentów i wody. Dobrej jakości cement szybkowiążący i odpowiednie zagęszczenie masy nadaje dachówkom betonowym niską nasiąkliwość (do 2,5%) i mrozoodporność. Dachówki betonowe są mocne i trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wytrzymałość dachówek cementowych jest podobna jak ceramicznych. Siła łamiąca wynosi 300-400 kg (norma wymaga 200 kg).

Rozmiary dachówek betonowych

Tym, co wyróżnia dachówki z betonu, jest wielkość. Mają one duże rozmiary, najczęściej 42 x 33-34 cm. Kryją powierzchnię o rozmiarach 30 x 28-34 cm. Do pokrycia 1 m2 dachu potrzeba mniej więcej 10 sztuk dachówek betonowych. Takie dachówki najlepiej jest wykorzystać na dużych dachach o prostym kształcie. Prace dekarskie wykonuje się szybko, powstaje mniej odpadów, bo jest mało docinek.

Dachówki betonowe
Autor: Creaton Dach z betonu jest ciężki, więc dobrze wycisza i izoluje termicznie poddasze. Metr kwadratowy pokrycia waży mniej więcej 50 kg

Wykończenie dachówek betonowych

Dachówki z masy betonowej są barwione w masie i pokrywane powłokami ochronno-dekoracyjnymi o różnych kolorach, na przykład czerwonym, brązowym, kasztanowym, szarym, grafitowym, czarnym. Malowane są dwukrotnie: przed suszeniem i po nim.

Powłoki dekoracyjne dachówek betonowych

Dachówki betonowe najczęściej mają standardową powłokę z farb akrylowych odpornych na promieniowanie UV, nietracących z upływem czasu koloru. Producenci wprowadzają coraz nowsze rozwiązania powłok – bardziej gładkie, hydrofobowe, błyszczące, odbijające promienie słoneczne, na przykład polimerowo-akrylowa HDS lub Lumino, Duratop i Duratop Pro. Bezbarwna powłoka Protector zabezpiecza elementy przed zabrudzeniami i wpływem czynników atmosferycznych. Powłoki Cisar lub LongLife mają nadać powierzchni dachówek betonowych większą gładkość, dzięki czemu są one mniej podatne na wchłanianie brudu i porastanie glonami. Inna odmianą takiej powłoki jest Protegon, która dodatkowo zmniejsza absorbowanie ciepła. Takie wykończenie przydaje się zwłaszcza w przypadku bardzo ciemnych kolorów dachówek betonowych, na przykład grafitowego, czarnego, ciemnobrązowego.

Dachówki betonowe
Autor: BMI Braas Dachówki z masy betonowej są barwne, gładkie, nawet błyszczące. Mają dekoracyjne powłoki wykonczeniowe

Wzory dachówek betonowych

Wybór modeli dachówek betonowych jest mniejszy niż dachówek ceramicznych, ale znajdziemy tu prawie wszystkie rodzaje, oprócz mnichów-mniszek. Najpopularniejsze są tradycyjne zakładkowe dachówki faliste – esówki i esówki podwójne oraz rzymskie i rzymskie podwójne. To klasyczne wzory, które pasują na każdym dachu.

Modne są dachówki betonowe zakładkowe płaskie o kształcie prostokąta. Doskonale wyglądają na nowoczesnych w stylu domach o wyważonej kolorystyce z prostymi dwuspadowymi dachami o średnim kącie nachylenia.

Na jakie dachy wybrać dachówki betonowe?

Z dachówek betonowych można zrobić pokrycie na dachach o dowolnym kształcie. Najbezpieczniej jest je układać na dachach o kącie nachylenia od 22-25o, ale można znaleźć też takie, z których można wykonać bardziej płaskie pokrycie, na przykład o kącie nachylenia 10-15o. Karpiówki stosuje się na bardziej stromych dachach o kącie nachylenia od 30o.

Dachówki betonowe
Autor: BMI Braas Wiele kolekcji obejmuje dachówki betonowe w najmodniejszych obecnie kolorach: szarym, antracytowym lub czarnym

Dachówki z betonu są długowieczne

Producenci udzielają na dachówki z betonu długiej gwarancji, zwykle 30-40 lat. Ich trwałość określa się na co najmniej 60-80 lat. Biorąc pod uwagę coraz lepsze powłoki chroniące je przed wpływem warunków atmosferycznych, czas ich użytkowania będzie się wydłużał.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie