Dachówki betonowe, czyli sposób na trwały i ładny dach. Rodzaje dachówek betonowych
Dachówki betonowe wyglądają bardzo solidnie i szlachetnie. Na pierwszy rzut oka trudno je odróżnić od ceramicznych. Co ważne, dach betonowy jest tańszy od ceramicznego, a równie estetyczny.
Dachówki betonowe powstają przez suszenie masy ułożonej w formach w temperaturze 60oC. O ich jakości i trwałości decyduje odpowiedni dobór składników: cementu, piasku kwarcowego, pigmentów i wody. Dobrej jakości cement szybkowiążący i odpowiednie zagęszczenie masy nadaje dachówkom betonowym niską nasiąkliwość (do 2,5%) i mrozoodporność. Dachówki betonowe są mocne i trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wytrzymałość dachówek cementowych jest podobna jak ceramicznych. Siła łamiąca wynosi 300-400 kg (norma wymaga 200 kg).
Rozmiary dachówek betonowych
Tym, co wyróżnia dachówki z betonu, jest wielkość. Mają one duże rozmiary, najczęściej 42 x 33-34 cm. Kryją powierzchnię o rozmiarach 30 x 28-34 cm. Do pokrycia 1 m2 dachu potrzeba mniej więcej 10 sztuk dachówek betonowych. Takie dachówki najlepiej jest wykorzystać na dużych dachach o prostym kształcie. Prace dekarskie wykonuje się szybko, powstaje mniej odpadów, bo jest mało docinek.
Wykończenie dachówek betonowych
Dachówki z masy betonowej są barwione w masie i pokrywane powłokami ochronno-dekoracyjnymi o różnych kolorach, na przykład czerwonym, brązowym, kasztanowym, szarym, grafitowym, czarnym. Malowane są dwukrotnie: przed suszeniem i po nim.
Powłoki dekoracyjne dachówek betonowych
Dachówki betonowe najczęściej mają standardową powłokę z farb akrylowych odpornych na promieniowanie UV, nietracących z upływem czasu koloru. Producenci wprowadzają coraz nowsze rozwiązania powłok – bardziej gładkie, hydrofobowe, błyszczące, odbijające promienie słoneczne, na przykład polimerowo-akrylowa HDS lub Lumino, Duratop i Duratop Pro. Bezbarwna powłoka Protector zabezpiecza elementy przed zabrudzeniami i wpływem czynników atmosferycznych. Powłoki Cisar lub LongLife mają nadać powierzchni dachówek betonowych większą gładkość, dzięki czemu są one mniej podatne na wchłanianie brudu i porastanie glonami. Inna odmianą takiej powłoki jest Protegon, która dodatkowo zmniejsza absorbowanie ciepła. Takie wykończenie przydaje się zwłaszcza w przypadku bardzo ciemnych kolorów dachówek betonowych, na przykład grafitowego, czarnego, ciemnobrązowego.
- Sprawdź też: Modny szary dach - z czego go zrobić
Wzory dachówek betonowych
Wybór modeli dachówek betonowych jest mniejszy niż dachówek ceramicznych, ale znajdziemy tu prawie wszystkie rodzaje, oprócz mnichów-mniszek. Najpopularniejsze są tradycyjne zakładkowe dachówki faliste – esówki i esówki podwójne oraz rzymskie i rzymskie podwójne. To klasyczne wzory, które pasują na każdym dachu.
Modne są dachówki betonowe zakładkowe płaskie o kształcie prostokąta. Doskonale wyglądają na nowoczesnych w stylu domach o wyważonej kolorystyce z prostymi dwuspadowymi dachami o średnim kącie nachylenia.
Autor: Creaton
Dachówka Goteborg ma wzór podwójnej fali
Na jakie dachy wybrać dachówki betonowe?
Z dachówek betonowych można zrobić pokrycie na dachach o dowolnym kształcie. Najbezpieczniej jest je układać na dachach o kącie nachylenia od 22-25o, ale można znaleźć też takie, z których można wykonać bardziej płaskie pokrycie, na przykład o kącie nachylenia 10-15o. Karpiówki stosuje się na bardziej stromych dachach o kącie nachylenia od 30o.
Dachówki z betonu są długowieczne
Producenci udzielają na dachówki z betonu długiej gwarancji, zwykle 30-40 lat. Ich trwałość określa się na co najmniej 60-80 lat. Biorąc pod uwagę coraz lepsze powłoki chroniące je przed wpływem warunków atmosferycznych, czas ich użytkowania będzie się wydłużał.