Modne szare dachy - z czego zrobić szare pokrycie dachowe na dachu skośnym?

2017-07-14 16:14

Modny szary dach - z czego zrobić, jaka pasuje do niego elewacja? Minął czas ceglastych dachówek i bajecznie kolorowych blach. Dziś na połaciach dachów skośnych królują różne odcienie szarości. Zobacz, z jakich produktów uda się wykonać szare pokrycie.

Panele z blachy cynkowo-tytanowej
Autor: VM Zinc Szare pokrycia świetnie wyglądaja na domach, których elewacje wykończono deskami, choćby tylko częściowo

Ostanio modny jest szary dach. Z czego go zrobić? Jak dopasować ten kolor dachu do elewacji? Właściwie każdy materiał pokryciowy oferowany jest w którymś z odcieni koloru szarego. Pozostaje więc kwestia zorientowania się w parametrach i cechach użytkowych danych produktów. Przedstawiamy materiały na szary dach zaczynając od najtańszych i kończąc na tych z najwyższej półki.

Szary dach - płyty i płytki włóknocementowe

Pokrycia włóknocementowe produkuje się z masy cementowej zbrojonej włóknami celulozowymi lub sztucznymi. Kolor nadaje się im przez barwienie w masie lub malowanie. Są dość lekkie, ale też sztywne. Ich długość może być różna – od 60 do 250 cm, a szerokość wynosi przeważnie 92 lub 115 cm. Ich grubość to 4-4,5 mm. Ciekawy efekt zapewniają szare płytki włóknocementowe, którymi można wykańczać także ściany zewnętrzne. Spotyka się domy, których wszystkie płaszczyzny zewnętrzne (poza oknami, drzwiami i bramami) są wykończone takimi szarymi płytkami.

Szary dach - pokrycia z blachy

Blacha stalowa lub aluminiowa, bo z nich głównie wykonuje się pokrycia dachowe, przeważnie sprzedawana jest w wersji powlekanej kolorową powłoką ochronno dekoracyjną. Wśród dostępnych kolorów jest oczywiście i szarość. Na połaciach dachowych można zatem ułożyć:

  • blachę trapezową - mają szereg równoległych przetłoczeń o trapezowym przekroju. Wysokość i szerokość tych przetłoczeń bywa różna. Arkusze blachy trapezowej mają długość od 90 cm, szerokość wynosi natomiast od 50 do 165 cm. Duże arkusze blachy trapezowej nadają się do krycia dachów o w miarę prostej konstrukcji. Im bardziej skomplikowany kształt, tym bardziej trzeba ciąć arkusze i sporo drogiego materiału ulega zmarnowaniu. Trudności sprawia też krycie arkuszami zaokrąglonych fragmentów połaci – na przykład dachów lukarn wole oko lub wieżyczek. Duże arkusze polecane są na dachy o kącie nachylenia połaci nie mniejszym niż 9o. Bardziej płaski dach kryty wyglądałby mało atrakcyjnie, a ponadto trzeba by było najpierw zbudować na więźbie sztywne poszycie starannie zaizolowane papą;
  • blachodachówkę - czyli arkusze blachy, które po ułożeniu na połaciach kształtem i kolorem przypominają pokrycie z dachówek. Wykonywane są ze stalowej lub aluminiowej blachy powlekanej. Za ich trwałość odpowiada rodzaj zabezpieczenia antykorozyjnego stali oraz rodzaj i grubość powłoki ochronno-dekoracyjnej. Blachodachówki sprzedawane są w postaci dużych arkuszy, z których każdy odzwierciedla kilka rzędów „dachówek”. Popularne są też podłużne, wąskie panele – odwzorowujące tylko jeden rząd. Mają długość od 1 do 4 m, a szerokość około 30 cm. Blachodachówki zamiast typowej powłoki ochronnej mogą mieć warstwę dekoracyjno-ochronną w postaci ceramicznej lub mineralnej posypki z drobnego kruszywa. Są wówczas mniej błyszczące i odporniejsze na uszkodzenia. Ciężar pokrycia z blachodachówki lub blachy trapezowej wynosi od 2 do 7 kg/m2;
  • blachę płaską - sprzedawana jest w formie taśmy szerokości 61-123 cm i długości od 2 do 8 m lub arkuszy (najczęściej 100x200 cm lub 150x800 cm). Dużymi arkuszami blachy można kryć nawet niemal płaskie dachy – do 3o kąta nachylenia ich połaci. Mało jest bowiem wówczas miejsc łączenia co zapewnia większą szczelność pokrycia. Im mniejsze są blaszane elementy tym większy minimalny kąt nachylenia. Przy małych arkuszach, taśmach lub płytkach z blachy płaskiej minimalny kąt nachylenia połaci może wynieść nawet 20o. Blachą płaską, bez względu na rodzaj i formę, można kryć dachy nawet o bardzo skomplikowanym kształcie, w tym również z powierzchniami łukowymi. Blachę płaską zawsze układa się na deskowaniu;
  • panele z blachy płaskiej - od pewnego czasu dostępne są również panele z blachy płaskiej z fabrycznie przygotowanymi rąbkami. Są łatwiejsze w montażu, bo odpadają czynności związane z gięciem krawędzi arkuszy, aby utworzyć rąbki. Zamawia się je pod konkretną długość każdej z połaci dachowych.

Przeczytaj także:

Panele do łączenia na rąbek stojący
Autor: Blachy Pruszyński Blacha jest stosunkowo lekka i nie obciąża nadmiernie więźby, co ma znaczenie gdy szukasz materiału na zastępstwo starego pokrycia

Szare dachówki

Zarówno dachówki ceramiczne – produkowane z gliny, jak i tańsze od nich cementowe (wytwarzane z barwionego betonu), dostępne są w bogatej gamie szarości. Są dodatkowo angobowane lub glazurowane. Glazurowane są bardzo błyszczące, ale dzięki temu długo pozostają czyste, bo brud się ich nie trzyma. Rzadziej też porastają mchem i glonami. Najpopularniejsze są różnego typu dachówki zakładkowe – faliste lub płaskie. Na ich obwodzie znajdują się zamki, czyli elementy ułatwiające wzajemne, szczelne połączenie. Ceramiczne mają zamki na każdej krawędzi, cementowe tylko na bokach. Kupić można też płaskie dachówki bez zamków – to karpiówki.

Najmodniejsze są obecnie pokrycia z dachówek zakładkowych, płaskich, o kształcie prostokątnym. Projektanci chętnie wykorzystali możliwość, jaką dają te dachówki i proponują wykańczanie nimi również elewacji. Powstaje dzięki temu ciekawy efekt. Połać dachu zachodzi na ścianę, czasem sięgając aż do samego dołu. Zużycie ceramicznych dachówek zakładkowych, profilowanych wnosi około 13-15 szt./m2, a płaskich około 34-47 szt./m2. Zużycie cementowych dachówek profilowanych wynosi około 10 szt./m2, a płaskich około 30 szt./m2.

Ciężar pokrycia z dachówek cementowych wynosi od 40 do 80 kg/m2, a ciężar pokrycia z dachówek ceramicznych – od 30 do 80 kg/m2. Nadają się na wszystkie dachy, oczywiście o ile te mają odpowiednio wytrzymałą więźbę. Kąt nachylenia połaci nie powinien być mniejszy niż 10o. Gdy zechcemy kryć dachówkami połacie o kącie nachylenia między 10o a 20o niezbędne będzie pod nimi sztywne poszycie szczelnie zaizolowane papą. Przy kącie nachylenia większym niż 45o wszystkie dachówki trzeba będzie mocować do łat drewnianych, na których normalnie opierają się i utrzymują pod własnym ciężarem.

Szary dach - pokrycia luksusowe

Najdroższe z szarych pokryć będą te wykonane z blachy cynkowo-tytanowej, albo z naturalnego łupka. Blacha cynkowo-tytanowa nie jest co prawda powlekana, ale sama w sobie ma ładny odcień, który z czasem nabiera charakteru, ponieważ blacha się utlenia tworząc na powierzchni szarą patynę. Oferowane są cynkowo-tytanowe blachy płaskie, panele do łączenia na rąbek lub romboidalne płytki. Łupek to rodzaj skały osadowej. Po wydobyciu, dzieli się ją na kawałki (łuski, płytki) grubości około 5 mm nie poddając żadnej dodatkowej obróbce.

Łupek dostępny jest w różnych odcieniach grafitu. Układanie łupka we wzór łukowy i łuskowy, wymaga połaci o nachyleniu powyżej 25o. Na wzór oktagonalny lub prostokątny- można się zdecydować wówczas, jeśli połacie będą nachylone pod kątem co najmniej 30o. Łupek, jako kamień, jest absolutnie odporny na działanie ognia. Wykonane z niego pokrycie wytrzyma setki lat w nienaruszonym stanie.

Płaska dachówka ceramiczna
Autor: Wienerberger Ciekawy efekt można osiągnąć, wykańczając płaskimi dachówkami zakładkowymi nie tylko połać dachową ale też fragment ściany
Warto wiedzieć

Ceny pokryć dachowych

  • Pokrycie z płyt lub płytek włóknocementowych - 20-28 zł/m2, robocizna: 22-35 zł/m2.
  • Pokrycie z blachy trapezowej – 20-58 zł/m2, robocizna: 28-66 zł/m2.
  • Pokrycie z blachy płaskiej stalowej, powlekanej – 20-87 zł/m2, robocizna: 45-56 zł/m2.
  • Pokrycie z blachodachówki stalowej – 28-66 zł/m2, robocizna: 24-36 zł/m2.
  • Pokrycie z blachodachówki z posypką – 66-150 zł/m2, robocizna: 26-39 zł/m2.
  • Pokrycie z paneli blaszanych do łączenia na rąbek – 37-73 zł/m2, robocizna: 28-66 zł/m2.
  • Pokrycie z dachówek cementowych - 23-160 zł/m2, robocizna: 30-45 zł/m2.
  • Pokrycie z dachówek ceramicznych - 21-306 zł/m2, robocizna: 45-90 zł/m2.
  • Pokrycie z blachy płaskiej cynkowo-tytanowej – 75-180 zł/m2, robocizna: 60-70 zł/m2.
  • Pokrycie z łupka – 76-170 zł/m2, robocizna: 70-100 zł/m2.
Blacha cynkowo-tytanowa
Autor: RHEINZINK Blacha cynkowo-tytanowa jest podatna na formowanie więc łatwo kryć nią dachy o skomplikowanej budowie. Nie wymaga stosowania izolacji wstępnego krycia, co obniża nieco łączny koszt wykończenia dachu

Szary dach - jaka elewacja pasuje?

Często zadawanym pytaniem jest dobór koloru elewacji do szarego dachu? Jaka pasuje najlepiej? Szare pokrycia dachowe są uniwersalne. Nie kłócą się z żadnym kolorem ani rodzajem materiału elewacyjnego. Najlepiej jednak prezentują się na jasnym tle. Warto zestawiać szary dach z białymi ścianami lub elewacją malowaną na kolor jasnoszary. Mile widziane będą szare wstawki na elewacji, nie koniecznie tego samego odcienia co pokrycie. Z szarym kolorem dachu dobrze komponuje się też delikatny błękit. Szare pokrycia będą świetnie wyglądały na domach o drewnianych elewacjach lub elewacjach z klinkieru – zwłaszcza białego.

Pokrycie z łupka
Autor: Andrzej Szandomirski Łupek przybija się gwoździami ocynkowanymi lub miedzianymi. Płytki mocuje się dodatkowo klamrami ze stali nierdzewnej nakładanymi na łaty
Pozostałe podkategorie