Dachówka marsylka. Jeden z najstarszych i najpopularniejszych wzorów dachówek z dwoma rowkami na wierzchu

2019-12-20 13:15

Marsylki to pierwsze dachówki zakładkowe do wykonywania szczelnych pokryć dachowych. Są produkowane od prawie 150 lat! Dachówka marsylka: poznaj jej zalety.

Marsylka
Autor: Wienerberger Dachówki zakładkowe marsylki mają charakterystyczny wzór z dwiema podłużnymi muldami

Dachówka marsylka wyróżnia się dwiema cechami. To dachówka z zakładkami (zamkami), dzięki czemu można z nich tworzyć bardzo szczelne dachy. Co więcej, zakładki górne i boczne dają możliwość regulacji rozstawu elementów w każdą stronę i nie wymagają wielkiego zakładu. Pod względem estetycznym marsylki wyróżniają dwa charakterystyczne wyżłobienia (muldy), które tworzą na dachu wyrazisty wzór. W długich półokrągłych muldach odbija się światło, więc dach gra światłem i cieniem.

Dachówki marsylki tradycyjnie kojarzą się z dachami miejskich posiadłości, ale z powodzeniem używano ich również do krycia domów wiejskich, obiektów użyteczności publicznej i budowli reprezentacyjnych.

Dachówka marsylka jest tradycyjnego średniego formatu. Jest też produkowana jako wielkoformatowa. Marsylki znajdziemy w ofercie producentów dachówek ceramicznych. Każdy ma 1-3 modele marsylek, które są dostępne w kilku kolorach i wykończeniach powierzchni, tak więc jeśli interesuje nas taka dachówka, warto przejrzeć ich katalogi.

Marsylka
Autor: Andrzej Szandomirski Dachówki marsylki to jeden z najbardziej tradycyjnych wzorów dachówek ceramicznych. Projekt domu Jan Sabiniarz
Warto wiedzieć
Marsylka

Autor: Wienerberger

Marsylka posłużyła do pokrycia dachu Szpitala im. Babińskiego w Krakowie

Marsylka - to już prawie 150 lat!

Dachówka marsylka to pierwsza dachówka z zakładkami (zamkami) u góry i z boku. Powstała w wyniku poszukiwania dachówek, które pozwolą wykonać szczelne pokrycie. O jakości i popularności dachówki marsylskiej niech świadczy fakt, że to ona była pierwszą przemysłowo produkowaną dachówką zakładkową. Jej produkcję w prasach rewolwerowych opracował oraz opatentował wzór z dwiema muldami niemiecki producent Wilhelm Ludovici w 1881 r. Była to słynna dachówka zakładkowa Z1 Muldenfalzziegel. Produkcja przemysłowa sprawiła, że koszt jej wytworzenia uległ obniżeniu. Tak marsylka zakładkowa stała się jedną z najpopularniejszych dachówek. Była produkowana w wielu fabrykach na terenie Niemiec, Francji i w innych krajach, często różniła się wzorem. Ponieważ dachówki ceramiczne to bardzo trwały materiał, wciąż można zobaczyć stare marsylki na dachach wielu budowli.

Wzór marsylki

Charakterystyczne wyżłobienia powstają w prasach, bo marsylka to dachówka wytłaczana. Zależnie od rozmiarów różni się wielkością i rozstawem muld. W średniej wielkości marsylce żłobki są głębokie i w niedużej odległości od siebie, więc grzbiet między nimi jest smukły. Może być on półokrągły lub nieco spłaszczony. W dachówkach wielkoformatowych muldy są szersze, a na grzbiecie, który ze względu na rozmiar dachówki jest szerszy, robi się dodatkowo dwa wąskie żłobienia.

Marsylka
Autor: Wienerberger Marsylka 11 to jeden z tradycyjnych modeli tego dachowek. Cena 8,95 zł, kolor naturalny czerwony

Klasyczna dachówka marsylka

Klasyczna dachówka marsylka ma kształt smukłego prostokąta. Jej wymiary to na przykład 260 x 420 mm (Granat 13V), 265 x 446 mm (Ratio), 275 x 433 mm (Marsylka 11), 277 x 465 mm (Marsylka 12). Trzeba pamiętać, że to dachówka zakładkowa, więc kryje mniejszą powierzchnię, niż wynosi jej wymiar.

Z takich marsylek można wykonać pokrycie dachu dowolnego kształtu (pamiętając o minimalnym kącie nachylenia). Ponieważ są nieduże można je wykorzystać do pokrycia elementów specjalnych na dachu, nawet wolego oczka. Ich zużycie na 1 m2 gotowego dachu wynosi 11-14 sztuk.

Marsylka
Autor: BMI Braas Marsylka Granat 13 V w kolorze kasztanowym w glazurze. Cena 5,50 zł/szt.

Dachówka marsylka wielkoformatowa

Marsylki o wielkich rozmiarach są popularne, ponieważ pozwalają szybko wykonać pokrycie nieskomplikowanego dachu. Ich wymiary to na przykład 325 x 502 mm (Rapido). Dachówek wielkoformatowych potrzeba do wykonania 1 m2 pokrycia tylko 8-9 sztuk.

Marsylka
Autor: Creaton Marsylka wielkoformatowa Rapido w kolorze czerwonym naturalnym. Cena 5,40 zł

Dachówka marsylka: na jakie dachy

Dachówki marsylskie mają zakładki górne i boczne, więc są wygodne do układania i tworzą szczelne pokrycia. Każda ma określoną tolerancję przesuwu, co pozwala regulować rozstaw łat i dopasować liczbę dachówek do wielkości połaci. Można je układać na dachach o kącie nachylenia nie mniejszym niż 22o, 24o lub 30o (zależnie od produktu). Najniższe dopuszczalne nachylenie połaci to 20o, 16o, a nawet 10o, pod warunkiem wykonania pod spodem szczelnego poszycia. Producenci materiałów pokryciowych zawsze wskazują, na dachach o jakim kącie nachylenia można stosować ich wyroby, więc przed zakupem należy się upewnić.

Marsylka
Autor: Wienerberger Marsylka Tradi 12 w kolorze czarnym szlachetnej angoby. Cena 5,04 zł/szt.

Marsylka ceramiczna: kolory

Marsylki są produkowane tylko z gliny, zatem to dachówki ceramiczne. Mogą mieć kolor naturalny czerwony albo brązowy powstały po wypaleniu określonych rodzajów gliny. Marsylki mają także powierzchnię pokrywaną kolorową angobą lub glazurą. Angoba daje efekt pełnego matowego koloru, angoba szlachetna daje efekt lekkiego połysku, glazura jest bardzo lśniąca. Znajdziemy marsylki w kolorze miedzianym, kasztanowym, tekowym, antracytowym, nawet czarnym. Producenci oferują też dachówki marsylki z efektem przejścia tonalnego różnych barw.

Marsylka
Autor: Creaton Marsylka Ratio w wykończeniu Noblesse Antik płomieniowana glazurowana

Czy rozpoznasz dachówki?

Pytanie 1 z 6
Jaka to dachówka?
Zdjęcie
Pozostałe podkategorie