Dachówki mnich-mniszka. Na piękny dach w stylu południowym lub rustykalnym

2019-07-09 9:51
Dachówki mnich-mniszka
Autor: Mariusz Bykowski Dachówki mnich-mniszka tworzą faliste pokrycie o wysokim profilu

Mnich-mniszka to jedne z najstarszych dachówek. Są trudne do układania, drogie, ale tworzą piękny dach. Zobaczmy wzory tych dachówek i zbudowane z nich dachy.

Mnich-mniszka to dachówki dwuelementowe, które tworzą wysokoprofilowe pokrycie faliste. Mają kształt wycinka stożka. Mniszka, którą układa się na spodzie, jest u góry (w główce) szersza i zwęża się ku dołowi (ku stopce). Mniszki tworzą łódkowate zagłębienia - kanały, którymi woda spływa z dachu. Mnich nakrywający mniszkę ma kształt odwrotny - u góry jest węższy i rozszerza się ku dołowi. Na dachu układa się go tak, żeby przykrywał styki mniszek i dociskał je do połaci. Tworzy wysoki fragment fali. Mnich często u góry jest zamknięty, ale ma otwór służący do mocowania. Dachówki mają dodatkowe wręby lub noski służące do ich układania. Na nich opiera się elementy leżące wyżej na połaci.

Dachówki mnich-mniszka
Autor: Wienerberger Komplet dwóch elementów tworzących dachówki mnich-mniszkaw wykończeniu rustykalna angoba. Cena 11,27 zł

Dachówki mnich-mniszka: szlachetny styl

Pokrycie z dachówek mnich-mniszka ma bardzo wyraziste pionowe linie, które tworzą leżące na przemian kanały i wzniesienia. Pokrycie z takich dachówek jest bardzo szczelne. Jego wielką zaletą jest także dobra wentylacja pokrycia i ochrona budynku przed upałem – między dwiema warstwami dachówek tworzą się przestrzenie, którymi może swobodnie przepływać powietrze chłodzące dach. Dachówki mnich-mniszka można stosować na dość płaskich dachach i bardzo stromych (zawsze z odpowiednią warstwą spodnią zgodnie z zaleceniami producenta i sztuką dekarską). Co więcej, można je wykorzystać do pokrycia lukarny w kształcie wolego oka, a nawet wieży – tak że nie trzeba jej dachu dzielić na połacie połączone grzbietami.

Dachówki mnich-mniszka
Autor: Industrie Cotto Possagno Willa we Włoszech pokryta dachówkami mnich-mniszka tam nazywanymi coppo

Pofałdowane pokrycie z mnichów-mniszek wygląda bardzo klasycznie i szlachetnie. Kojarzy się z sacrum budowli kościelnych i klasztornych, a także powagą i dostojeństwem zamków i pałaców. Współcześnie dachówki te są wykorzystywane także w prywatnych domach o reprezentacyjnym charakterze, podmiejskich willach o często rozbudowanych dachach nawiązujących do tradycji południa Europy, budynkach stylizowanych na historyczne lub rustykalne.

Przeczytaj też:

Dachówki mnich-mniszka
Autor: Tondach Dachówki mnich-mniszka w kolorze naturalnym na tradycyjnym dachu

Kolory dachówek mnich-mniszka

Jako że dachówki te są produkowane z gliny, najczęściej występują w naturalnym kolorze wypalonej ceramiki, czyli czerwonym. Paleta kolorów obejmuje też odcienie czerwieni rozjaśnionych bielą lub pociemnionych brązami. Wszystko pozostaje w palecie naturalnych kolorów ziemi. W celu uzyskania dodatkowych efektów dekoracyjnych dachówki pokrywa się specjalnymi powłokami, np. angobą. Mnich-mniszka często są wykańczane w stylu rustykalnym, z posypkami dającymi efekt przebarwień tonalnych, lub południowym – z rozmytymi kolorami jakby wypalonymi przez słońce. Mogą być też postarzane. Trzeba jednak pamiętać, że są to wyroby ceramiczne wypalane w piecu w temperaturze powyżej 1000oC. Zachowają swoje walory dekoracyjne przez bardzo wiele lat.

Dachówki mnich-mniszka
Autor: San Marco Dachówki mnich-mniszka coppo mediavale - stylizowane na średniowieczne

Dachówki mnich-mniszka: wymiary, zużycie, koszty

Jaki będzie koszt dachu, wykonanego tymi dachówkami? Dachówki mają długość 40-45 cm i szerokość 14,5/18,5 cm. Jako dachówki układane jedna na drugą w dwóch warstwach, kryją mniejszą powierzchnię, zwykle w przedziale 35 x 18-20 cm. Ich zużycie jest także duże – do wykonania 1 m2 pokrycia potrzeba 30-35 sztuk. Jeden element może ważyć 2 – 2,8 kg. Zatem waga 1 m2 dachu wynosi 50-60 kg. Cena 1 kompletu dachówek mnich-mniszka wynosi 9 zł. To jeden z najcięższych rodzajów pokryć, więc wymaga solidnej więźby dachowej.

Dachówki mnich-mniszka
Autor: Tondach Dachówki mnich-mniszka w wykończeniu angoba antyczna
Dachówki mnich-mniszka
Autor: Zamarat Dachówki mnich-mniszka Canal Gironde 50

Dachówki mnich-mniszka: układanie pokrycia

Montaż pokrycia z dachówek tego typu jest powolny i wymaga znajomości odpowiednich rozwiązań. Najpierw na łatach układa się warstwę spodnią - mniszki, które zahacza się o łaty, wykorzystując nosek wyprofilowany na ich spodniej stronie.

Przeczytaj też:

Dachówki mnich-mniszka
Autor: Mariusz Bykowski Mniszki układa się jako spodnią warstwę pokrycia, a na nich montuje się mnichy

Na mniszkach układa się warstwę wierzchnią - mnichy, które zahacza się o wyprofilowane wręby. Mnichy dodatkowo mocuje się przymocowanymi do nich drutami, które okręca się wokół gwoździ wbitych w łaty. Do montażu można też użyć specjalistycznych spinek.

Dachówki mnich-mniszka
Autor: Mariusz Bykowski Mnichy dodatkowo mocuje się przymocowanymi do nich drutami, które okręca się wokół gwoździ wbitych w łaty

Do ułożenia dachu trzeba znaleźć ekipę, która zna ten materiał i potrafi to wykonać. Koszt ułożenia pokrycia jest większy niż standardowo, ponieważ wymaga od dekarzy specjalistycznej wiedzy i umiejętności wykonania elementów dodatkowych, ponieważ nie wszystkie kolekcje tego rodzaju dachówek są rozbudowane o elementy funkcyjne i kształtowe.

Dachówki mnich-mniszka
Autor: Mariusz Bykowski Grzbiet dachu z mnichów-mniszek przygotowywany do przykrycia gąsiorami
Warto wiedzieć
Dachówki mnich-mniszka

Autor: Wienerberger

Dach kościła św. Marii Magdaleny we Wrocławiu po remoncie - kryty jak przed wiekami dachówkami mnich-mniszka w dwóch kolorach

Dachówki mnich-mniszka: trochę historii

Mnich-mniszka to jeden z najstarszych rodzajów dachówek. Były produkowane już w starożytnej Grecji i Rzymie. Wraz z rozwojem Imperium Rzymskiego upowszechniły się w niemal całej Europie. W średniowieczu stały się niezwykle popularne na terenie Niemiec. Przez stulecia powszechnie stosowano je na budowlach sakralnych (były nawet nazywane klasztornymi), obronnych, ratuszach, reprezentacyjnych pałacach. Obecnie takie dachówki kojarzą się z budownictwem mieszkaniowym w rejonie Morza Śródziemnego – Włochami, Francją, Hiszpanią, na Bliskich Wschodzie, w północnej Afryce - choć używa się ich także na południu Niemiec. Są stosowane także w ciepłych rejonach Stanach Zjednoczonych – w Kalifornii i na Florydzie.

Dachówka ceramiczna – jakość, sposób układania na dachu

Co wiesz o więźbie dachowej?

Pytanie 1 z 6
Najpopularniejsze drewno na więźbę to:
Więźba dachowa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie