Dachówki mnich-mniszka. Na piękny dach w stylu południowym lub rustykalnym

2019-07-09 9:51

Mnich-mniszka to jedne z najstarszych dachówek. Są trudne do układania, drogie, ale tworzą piękny dach. Zobaczmy wzory tych dachówek i zbudowane z nich dachy.

Dachówki mnich-mniszka
Autor: Mariusz Bykowski Dachówki mnich-mniszka tworzą faliste pokrycie o wysokim profilu

Mnich-mniszka to dachówki dwuelementowe, które tworzą wysokoprofilowe pokrycie faliste. Mają kształt wycinka stożka. Mniszka, którą układa się na spodzie, jest u góry (w główce) szersza i zwęża się ku dołowi (ku stopce). Mniszki tworzą łódkowate zagłębienia - kanały, którymi woda spływa z dachu. Mnich nakrywający mniszkę ma kształt odwrotny - u góry jest węższy i rozszerza się ku dołowi. Na dachu układa się go tak, żeby przykrywał styki mniszek i dociskał je do połaci. Tworzy wysoki fragment fali. Mnich często u góry jest zamknięty, ale ma otwór służący do mocowania. Dachówki mają dodatkowe wręby lub noski służące do ich układania. Na nich opiera się elementy leżące wyżej na połaci.

Dachówki mnich-mniszka
Autor: Wienerberger Komplet dwóch elementów tworzących dachówki mnich-mniszkaw wykończeniu rustykalna angoba. Cena 11,27 zł

Dachówki mnich-mniszka: szlachetny styl

Pokrycie z dachówek mnich-mniszka ma bardzo wyraziste pionowe linie, które tworzą leżące na przemian kanały i wzniesienia. Pokrycie z takich dachówek jest bardzo szczelne. Jego wielką zaletą jest także dobra wentylacja pokrycia i ochrona budynku przed upałem – między dwiema warstwami dachówek tworzą się przestrzenie, którymi może swobodnie przepływać powietrze chłodzące dach. Dachówki mnich-mniszka można stosować na dość płaskich dachach i bardzo stromych (zawsze z odpowiednią warstwą spodnią zgodnie z zaleceniami producenta i sztuką dekarską). Co więcej, można je wykorzystać do pokrycia lukarny w kształcie wolego oka, a nawet wieży – tak że nie trzeba jej dachu dzielić na połacie połączone grzbietami.

Dachówki mnich-mniszka
Autor: Industrie Cotto Possagno Willa we Włoszech pokryta dachówkami mnich-mniszka tam nazywanymi coppo

Pofałdowane pokrycie z mnichów-mniszek wygląda bardzo klasycznie i szlachetnie. Kojarzy się z sacrum budowli kościelnych i klasztornych, a także powagą i dostojeństwem zamków i pałaców. Współcześnie dachówki te są wykorzystywane także w prywatnych domach o reprezentacyjnym charakterze, podmiejskich willach o często rozbudowanych dachach nawiązujących do tradycji południa Europy, budynkach stylizowanych na historyczne lub rustykalne.

Przeczytaj też:

Dachówki mnich-mniszka
Autor: Tondach Dachówki mnich-mniszka w kolorze naturalnym na tradycyjnym dachu

Kolory dachówek mnich-mniszka

Jako że dachówki te są produkowane z gliny, najczęściej występują w naturalnym kolorze wypalonej ceramiki, czyli czerwonym. Paleta kolorów obejmuje też odcienie czerwieni rozjaśnionych bielą lub pociemnionych brązami. Wszystko pozostaje w palecie naturalnych kolorów ziemi. W celu uzyskania dodatkowych efektów dekoracyjnych dachówki pokrywa się specjalnymi powłokami, np. angobą. Mnich-mniszka często są wykańczane w stylu rustykalnym, z posypkami dającymi efekt przebarwień tonalnych, lub południowym – z rozmytymi kolorami jakby wypalonymi przez słońce. Mogą być też postarzane. Trzeba jednak pamiętać, że są to wyroby ceramiczne wypalane w piecu w temperaturze powyżej 1000oC. Zachowają swoje walory dekoracyjne przez bardzo wiele lat.

Dachówki mnich-mniszka
Autor: San Marco Dachówki mnich-mniszka coppo mediavale - stylizowane na średniowieczne

Dachówki mnich-mniszka: wymiary, zużycie, koszty

Jaki będzie koszt dachu, wykonanego tymi dachówkami? Dachówki mają długość 40-45 cm i szerokość 14,5/18,5 cm. Jako dachówki układane jedna na drugą w dwóch warstwach, kryją mniejszą powierzchnię, zwykle w przedziale 35 x 18-20 cm. Ich zużycie jest także duże – do wykonania 1 m2 pokrycia potrzeba 30-35 sztuk. Jeden element może ważyć 2 – 2,8 kg. Zatem waga 1 m2 dachu wynosi 50-60 kg. Cena 1 kompletu dachówek mnich-mniszka wynosi 9 zł. To jeden z najcięższych rodzajów pokryć, więc wymaga solidnej więźby dachowej.

Dachówki mnich-mniszka
Autor: Tondach Dachówki mnich-mniszka w wykończeniu angoba antyczna
Dachówki mnich-mniszka
Autor: Zamarat Dachówki mnich-mniszka Canal Gironde 50

Dachówki mnich-mniszka: układanie pokrycia

Montaż pokrycia z dachówek tego typu jest powolny i wymaga znajomości odpowiednich rozwiązań. Najpierw na łatach układa się warstwę spodnią - mniszki, które zahacza się o łaty, wykorzystując nosek wyprofilowany na ich spodniej stronie.

Przeczytaj też:

Dachówki mnich-mniszka
Autor: Mariusz Bykowski Mniszki układa się jako spodnią warstwę pokrycia, a na nich montuje się mnichy

Na mniszkach układa się warstwę wierzchnią - mnichy, które zahacza się o wyprofilowane wręby. Mnichy dodatkowo mocuje się przymocowanymi do nich drutami, które okręca się wokół gwoździ wbitych w łaty. Do montażu można też użyć specjalistycznych spinek.

Dachówki mnich-mniszka
Autor: Mariusz Bykowski Mnichy dodatkowo mocuje się przymocowanymi do nich drutami, które okręca się wokół gwoździ wbitych w łaty

Do ułożenia dachu trzeba znaleźć ekipę, która zna ten materiał i potrafi to wykonać. Koszt ułożenia pokrycia jest większy niż standardowo, ponieważ wymaga od dekarzy specjalistycznej wiedzy i umiejętności wykonania elementów dodatkowych, ponieważ nie wszystkie kolekcje tego rodzaju dachówek są rozbudowane o elementy funkcyjne i kształtowe.

Dachówki mnich-mniszka
Autor: Mariusz Bykowski Grzbiet dachu z mnichów-mniszek przygotowywany do przykrycia gąsiorami
Warto wiedzieć
Dachówki mnich-mniszka

Autor: Wienerberger

Dach kościła św. Marii Magdaleny we Wrocławiu po remoncie - kryty jak przed wiekami dachówkami mnich-mniszka w dwóch kolorach

Dachówki mnich-mniszka: trochę historii

Mnich-mniszka to jeden z najstarszych rodzajów dachówek. Były produkowane już w starożytnej Grecji i Rzymie. Wraz z rozwojem Imperium Rzymskiego upowszechniły się w niemal całej Europie. W średniowieczu stały się niezwykle popularne na terenie Niemiec. Przez stulecia powszechnie stosowano je na budowlach sakralnych (były nawet nazywane klasztornymi), obronnych, ratuszach, reprezentacyjnych pałacach. Obecnie takie dachówki kojarzą się z budownictwem mieszkaniowym w rejonie Morza Śródziemnego – Włochami, Francją, Hiszpanią, na Bliskich Wschodzie, w północnej Afryce - choć używa się ich także na południu Niemiec. Są stosowane także w ciepłych rejonach Stanach Zjednoczonych – w Kalifornii i na Florydzie.

Dachówka ceramiczna – jakość, sposób układania na dachu

Co wiesz o więźbie dachowej?

Pytanie 1 z 6
Najpopularniejsze drewno na więźbę to:
Więźba dachowa
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie