Dachówki wielkoformatowe: najlepsze na proste, duże dachy o jednej lub dwóch połaciach

2019-06-25 9:24

Jeśli budujesz dom z nieskomplikowanym dachem, wybierz dachówki o wielkich wymiarach. Będą się na nim pięknie prezentować, dekarze szybko go wykonają, a ty oszczędzisz na materiale i robociźnie.

Dachówki wielkoformatowe
Autor: Wienerberger Dachówki wielkoformatowe dobrze wyglądają na wielkich nieskomplikowanych połaciach

Wielkie wymiary dachówek są coraz popularniejsze, bo pozwalają szybko wykonać dach, a to ważne w czasach, gdy szybko żyjemy. Wielkie dachówki to mniej elementów na dachu i mniej połączeń między nimi, więc łatwiej uzyskać szczelne pokrycie. Dachówki wielkoformatowe to wyroby zarówno ceramiczne, jak i betonowe. Są dostępne w różnych kolorach i z różnorodnymi powłokami ochronno- dekoracyjnymi, podobnie jak dachówki w innych formatach. Kolekcje obejmują wszystkie elementy potrzebne do wykonania kompletnego dachu - dachówki funkcyjne i kształtowe oraz inne akcesoria. Montaż dachówek wielkoformatowych jest szybki, powstaje mało odpadów, nie trzeba kupować wielu elementów uzupełniających.

Dachówki wielkoformatowe: wymiary

Największe formaty znajdziemy w kolekcjach dachówek ceramicznych. Pojedynczy element może mieć długość ponad 50 cm i szerokość 32-33 cm. Najliczniej występują dachówki wielkoformatowe o wymiarach mieszczących się w przedziale 47-49 cm długości i 29-33,6 cm szerokości. Za wielkoformatowe trzeba uznać dachówki betonowe, choć są nieco mniejsze. Ich wymiary to 33 x 42 cm. Wyróżniają się formatem zbliżonym do kwadratu, podczas gdy dachówki z ceramiki są zdecydowanie prostokątne.

Dachówki wielkoformatowe: ile sztuk na 1 m2 dachu

Dachówki wielkoformatowe mają zamki, więc trzeba pamiętać, że układa się je z zakładem i dlatego kryją mniejszą powierzchnię, niż wynoszą ich wymiary. Zużycie dachówek wielkoformatowych na 1 m2 wynosi około 10 sztuk, a czasem przy największych formatach - tylko 6-8 szt. Dla porównania, na 1 m2 pokrycia potrzeba mniej więcej 15 tradycyjnych esówek, a karpiówek ponad 30 (lub ponad 60 przy wzorze podwójnym).

Dachówki wielkoformatowe 51,5 x 32,4 cm, na 1 m2 potrzeba 9-10 szt.
Autor: Creaton Dachówka ceramiczna Titania, wymiary

Zalety dachówek wielkoformatowych:

  • duży wybór produktów,
  • mogą być ceramiczne lub betonowe,
  • dużo wzorów falistych i płaskich,
  • piękne kolory,
  • dobre powłoki ochronno-dekoracyjne,
  • dobra szczelność dachu,
  • szybki montaż,
  • niższy koszt dachu.

Dachówki wielkoformatowe: faliste i płaskie

Wśród wielkich formatów znajdziemy dachówki faliste i płaskie. Najwięcej wzorów falistych to te nawiązujące do tradycyjnych esówek o delikatnie wygiętej fali naśladującej w przekroju kształt litery "S". Wzory w stylu romańskim mają jedną krótką, dynamiczną falę i dalej fragment płaski. Są też wielkoformatowe dachówki płaskie. Niektóre z nich mają podgięty dolny fragment, co daje ładny efekt w pokryciu. Ciekawym przykładem są betonowe podwójne karpiówki, które pozwalają szybko wykonać nowoczesny dach, który może nawiązywać do wzorów historycznych.

Dachówki wielkoformatowe: na duże połacie

Dachówkami wielkoformatowymi najbardziej efektywnie można pokryć dach składający się z wielkich prostych połaci, np.d popularny dach dwuspadowy lub jednospadowy. Trzeba jednak pamiętać, żeby na połaciach nie było wiele elementów dodatkowych, np. lukarn, wolich oczek, kominów, wywiewek, naruszających całość płaszczyzny. Przy wykonywaniu takiego pokrycia ważne jest zachowanie symetrii, bo każde naruszenie linii siatki wielkich dachówek wywoła negatywny efekt. Wielkie formaty dobrze wyglądają na budynkach nowoczesnych i tradycyjnych, choć lepiej ich unikać na domach stylizowanych na przykład na dworki. Płaskie dachówki wielkoformatowe dobrze wyglądają też na pionowych ścianach elewacji.

Dachówki wielkoformatowe
Autor: Wienerberger Płaskie dachówki wielkoformatowe można zastosować również na elewacji

Dachówki wielkoformatowe zakładkowe

Tak jak wszystkie nowoczesne dachówki, wielkoformatowe mają zamki (zakładki), które pozwalają wykonywać trwałe i szczelne pokrycia. To wyżłobienia wzdłuż krawędzi po stronie zewnętrznej i od spodu dachówki.

Przeczytaj też:

Najlepsze są dachówki, które mają zakładki boczne i górne. Zakładki służą do łączenia dachówek ze sobą. Wybrzuszenie w jednej dachówce musi znaleźć się w zagłębieniu sąsiedniej. Dobrze jest też wybierać dachówki, które można układać z pewnym przesuwem (od 0,5 do 4 cm) - sąsiadujące ze sobą elementy można wsunąć bardziej na siebie lub rozsunąć. Takie dachówki są wygodne dla dekarzy, pozwalają oszczędniej wykonać pokrycie. Sprawdzają się też podczas remontu starego dachu, bo nie ma potrzeby przebijania łat.

Dachówki wielkoformatowe: mniejszy koszt dachu

Cena pojedynczej dachówki może robić wrażenie. Dachówki wielkoformatowe kosztują mniej więcej 5 zł, a ceny niektórych modeli sięgają do 7 zł (znacznie więcej niż średnie i małe). Jeśli jednak przeliczymy koszt pokrycia 1 m2 dachu zwykle będzie on znacznie niższy, bo jest mniejsze zużycie dachówek (oraz mniej odpadów). Tak więc wybór dachówek wielkoformatowych jest opłacalny również ze względów ekonomicznych.

Wideo: dachówki ceramiczne

Dachówka ceramiczna – jakość, sposób układania na dachu

Pokrycia dachowe – zanim umówisz dekarzy

Pytanie 1 z 10
Które listwy biegną równolegle do krokwi:
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie