Wymiana pokrycia dachowego. Nowy dach na starym domu

2016-01-07 11:43
Dachówki odporne na mech
Autor: Piotr Mastalerz Na terenach zadrzewionych warto zastosować pokrycie odporne na zanieczyszczenia, na przykład dachówki o gładkiej, angobowanej powierzchni

Jednym z poważniejszych etapów gruntownego remontu jest wymiana pokrycia dachowego. Nowe pokrycie dachu ma zastąpić stare i zniszczone oraz poprawić estetykę całej bryły budynku.

Kształty dachów w istotny sposób wpływają na krajobraz, dlatego niektóre obszary Polski mają w zapisach planu miejscowego regulacje dotyczące ich kolorystyki oraz spadków. Przed wymianą pokrycia sprawdź w wydziale architektury urzędu miasta, czy dom nie jest objęty takimi wytycznymi. Zapisy te mogą ograniczać wybór do określonego koloru. Wytyczne mogą być też sformułowane ogólnikowo, nakazywać na przykład zastosowanie na dachu pokrycia o barwie naturalnej, ciemnej lub jasnej. Brak planu miejscowego to teoretycznie zgoda na pełną dowolność pokrycia. Chociaż wymiana pokrycia na takie, które będzie zwracać uwagę, inne niż u sąsiada, może być kusząca – przed wyborem pomyśl, jak będzie wyglądać dom w szerszej panoramie.

Pokrycia dachowe na wieś i do miasta

Dachówka ceramiczna lub betonowa oraz łupek to materiały uniwersalne, wyglądające dobrze zarówno na terenach wiejskich, jak i w mieście. Naturalne materiały pokryciowe – gonty drewniane, wióry osikowe – zdecydowanie lepiej wyglądają na domach znajdujących się poza miastem, w sąsiedztwie drzew. W miastach dobrze prezentują się blacha, blaszane panele oraz płyty włóknocementowe.

Dach w lokalnym stylu

Pokrycie dachowe jest też często charakterystyczną cechą lokalnej architektury. Na Podhalu dominuje gont, na Dolnym Śląsku, Pomorzu, Warmii i Mazurach – dachówka w kolorze naturalnej cegły. Wymieniając pokrycie, warto o tym pamiętać i respektować regionalną tradycję. W wielu miejscach w Polsce brakuje charakterystycznego wzorca dachu. W regionach tych wieś była najczęściej uboga i drewniane domy kryto strzechą. Wiele z tych budynków zastąpiono domami-kostkami lub objęto nakazem wymiany pokrycia na niepalne (eternit). Zmieniając pokrycie, lepiej nie stosować jaskrawych kolorów. Można użyć dachówek lub płyt włóknocementowych w szarym odcieniu, który harmonizuje z większością okładzin i tynków.

Jak wybrać nowe pokrycie dachu

Jeżeli w czasie planowania estetyki dachu i elewacji nie korzystasz z usług architekta, warto trzymać się sprawdzonych zestawień. Domy o tradycyjnych, a nawet historyzujących bryłach, stylizowane na polskie dworki, dobrze wyglądają z dachem pokrytym tradycyjną karpiówką o niewielkich rozmiarach lub dachówką z głęboką falą. Nowoczesne pokrycia – prawie płaskie dachówki wielkoformatowe, blacha płaska, panele blaszane oraz płyty włóknocementowe – lepiej współgrają z prostymi bryłami i dachami o mało skomplikowanej geometrii. Dach, czyli czapka domu, z reguły lepiej wygląda, jeśli jest w kolorze ciemniejszym niż elewacja. W teorii całość budynku prezentuje się korzystniej, jeżeli barwa dachu nie zlewa się z kolorem elewacji.

Kolor pokrycia dachowego
Autor: Mariusz Bykowski W tradycyjnych zestawieniach dach zawsze dominuje nad elewacją. Podkreśla to kolor

Kształt dachu

Dachówka sprawdzi się na połaciach o średnim i dużym spadku – od 22º, a karpiówka od 35º. Bardzo strome dachy najlepiej pokryć karpiówką układaną w łuskę. Popularne obecnie dachówki wielkoformatowe, mające nawet ponad 45 cm długości, nadają się na dachy o nieco mniejszym nachyleniu – nawet od 16º – i prostym rzucie. Skomplikowane lukarny, wole oczka lub zwieńczenia wieżyczek znacznie wygodniej jest pokrywać dachówką o mniejszych wymiarach. Nawet jeśli dach ma mniejszy spadek niż najniższy dopuszczalny dla danego pokrycia, a chcesz je zastosować, można pokryć go papą na deskowaniu i na takim podkładzie ułożyć ruszt, a na nim wybrane pokrycie. Na dachu skośnym o niewielkim spadku – od 8º – możesz ułożyć panele blaszane, blachę na rąbek stojący – od 5º – lub płyty włóknocementowe – od 12°. Duże spadki są konieczne podczas układania łupku bazaltowego – od 35°, a największe, jeżeli zamierzasz pokryć dach wiórami drewnianymi lub strzechą – od 40º.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie