Ceny blachodachówki 2023 - ile aktualnie kosztuje blachodachówka modułowa? Ile w arkuszach?

2023-01-31 12:05
Blachodachówki - cena
Autor: Piotr Mastalerz Blachodachówki można układać na dość płaskich dachach, już od kąta nachylenia nie mniejszego niż 9-14o

Ceny blachodachówki mocno poszły w górę. W zeszłym roku blachodachówka podrożała o ponad 100%, a wzrost cen tego popularnego materiału na pokrycie dachu podyktowany był wzrostem cen stali. Sprawdzamy, ile kosztuje blachodachówka na początku 2023. Jakie są aktualne ceny blachodachówki modułowej, ale ile trzeba zapłacić za m² arkusza?

Ceny blachodachówki 2023

Tańsze są blachodachówki w arkuszach, bo sprzedaje się je w większych jednostkach. Powierzchnia arkusza blachodachówek to 5-9 m². Ponadto ich produkcja jest łatwiejsza, nie trzeba wykonywać wielu krawędzi i elementów wykończeniowych, które znajdziemy w panelach. Blachodachówka modułowa jest znacznie mniejsza. Jeden moduł może mieć powierzchnię 0,4-1 m², więc cena jednostkowa jest wyższa.

Blachodachówka modułowa jest nowocześnie wykańczana, a ponadto często przygotowywana tak, żeby ułatwić montaż i poprawić estetykę dachu, np. ma fabrycznie wykonane otwory montażowe, które są schowane w podcięciu, więc na dachu nie widać wkrętów mocujących.

To wszystko musi kosztować. Dlatego cena blachodachówki w arkuszach wynosi od 30 zł/m², a za efektowną dachówkę modułową zapłacimy nawet ok. 90 zł/m². Najwięcej blachodachówek modułowych znajdziemy w cenie 50-70 zł/m².

Od czego zależy koszt dachu z blachodachówki?

Każdy dach najlepiej jest wycenić indywidualnie, ponieważ pod uwagę należy wziąć bardzo wiele czynników. Pierwszym jest oczywiście cena blachodachówek. A to zależy np. materiału, z którego są wykonane, jego grubości, oraz od rodzaju powłoki wykończeniowej. Ta sama blachodachówka w różnych powłokach dekoracyjno-ochronnych może mieć inną cenę.

Oto przykładowe ceny brutto za 1 m² powierzchni całkowitej płaskiej blachodachówki modułowej zależnie od powłoki oraz długości gwarancji:

  • Poliester standard mat (AM) - 58,93 zł, 25 lat
  • Pladur® Wrinkle mat  61,21 zł, do 45 lat,
  • Superior HB - 62,24 zł, do 55 lat,
  • Colorcoat HPS 200 Ultra® - 76,54 zł, 40 lat,
  • Pladur® Relief IceCrysta - 63 zł, do 55 lat.

Ważny jest także kąt nachylenia dachu, liczba połaci i elementów wykończeniowych oraz akcesoriów, które trzeba na nim zamontować. Im bardziej skomplikowany jest dach, tym bardziej rozbudowana musi być jego konstrukcja, za którą trzeba będzie więcej zapłacić. Podczas układania pokrycia na skomplikowanym dachu powstanie więcej odpadów pozostałych po docinaniu elementów. Dach musi być zaopatrzony w system odwodnieniowy, który może być wykonany z różnych materiałów.

Blachodachówki to popularny materiał na pokrycie dachu. Są produkowane z ocynkowanej blachy stalowej lub aluminiowej powlekanej powłokami ochronno-dekoracyjnymi z tworzyw sztucznych, np. poliestru, puralu, plastizolu. Powłoka na blachodachówkach może być wykonana w wielu kolorach. Jej wykończenie może być matowe lub z połyskiem. Na rynku znajdziemy też blachodachówki z posypką mineralną, które mają przez to wygląd nieco ziarnisty.

GALERIA: zobacz projekty domów z blachodachówką

Montaż pokrycia metodą blacha na rąbek stojący

Blachodachówka: metr kwadratowy a metr efektywnego krycia

Kupując blachodachówkę, a zwłaszcza chcąc porównać koszt kilku produktów, należy zwrócić uwagę, ile kosztuje 1 m² efektywnego krycia, a nie 1 m² blachodachówek. To produkt, który układa się na dachu z zakładem, więc arkusz blachodachówek o powierzchni np. 1100 x 800 mm kryje fragment dachu o powierzchni 1070 x 760 mm.

Blachodachówki - cena
Autor: Andrzej T. Papliński Na proste dachy lepiej kupić blachodachówkę w arkuszach, bo szybko się go ułoży
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie