Wysokość poddasza użytkowego a wielkość, kształt i konstrukcja dachu
Wysokość poddasza ma ogromne znaczenie, jeśli chcemy urządzić wygodną i dobrze zagospodarowaną powierzchnię mieszkalną. Zanim poddasze użytkowe stanie się domowym azylem, miejscem do pracy i wypoczynku, trzeba poznać możliwości i ograniczenia wpisane w tę przestrzeń.
O tym, ile będzie miejsca na poddaszu, czy wnętrza pod skosami będą wygodne, decydują między innymi kształt, wysokość i konstrukcja dachu. Jaka powinna być wysokość poddasza, by urządzić funkcjonalne wnętrza?
Kształt dachu a wielkość poddasza
Jaki dach, takie możliwości aranżacji poddasza. Powierzchnia użytkowa pod skosami jest inna niż pomieszczenia pełnej wysokości o takiej samej powierzchni podłogi. Porównaj zatem, ile powierzchni do zagospodarowania możesz zyskać w zależności od tego, czy dach jest dwuspadowy, czterospadowy (kopertowy), wielospadowy – wszystkie o kącie nachylenia 35°-45° – czy mansardowy. Przyjmując, że powierzchnia pod skośnym dachem wynosi około 100 m², a dach oparty jest bezpośrednio na stropie.
- Dach dwuspadowy - w przypadku dachu dwuspadowego o kącie nachylenia 45° będziesz miał około 62 m² o wysokości ponad 190 cm (tak zwanej powierzchni użytkowej). Dach dwuspadowy stwarza największe możliwości aranżacji poddasza ze względu na regularny układ skosów. Strategiczne miejsce to ściany szczytowe (zewnętrzne ściany konstrukcyjne), przy których można ustawić wysoki mebel.
- Dach czterospadowy - inaczej wygląda sytuacja, gdy masz poddasze pod dachem czterospadowym. Przy kącie nachylenia 45° i powierzchni podłogi 100 m² przestrzeń do wykorzystania to około 38 m². Taki dach, w większym stopniu niż dwuspadowy, zmniejsza przestrzeń użytkową poddasza, ponieważ z każdej strony jesteś ograniczony skosami.
- Dach mansardowy - może być dwu- lub czterospadowy, w którym połacie załamują się pod innym kątem nachylenia (w zależności od typu dachu dolna część ma 60° spadku, a górna 30°). Dobra wiadomość - Powierzchnia 100 m² umożliwia optymalne jej wykorzystanie, gdyż przy takim załamaniu połaci zwiększa się wysokość poddasza.
GALERIA: pomysły na adaptację poddasza
Autor: FAKRO
Strefa komfortu powinna znaleźć się w centrum salonu. Minimalna wielkość powinna wynosić tyle, ile zajmuje wygodna, dwuosobowa sofa oraz niewielki stolik kawowy.
Jaka powinna być wysokość poddasza użytkowego, aby je wygodnie urządzić
Jeśli poddasze w najwyższym miejscu ma wysokość 220 cm, to zapewne da się je wygodnie urządzić. Z użytkowego punktu widzenia istotna jest wysokość 140 cm, przy której można swobodnie usiąść pod sufitem.
Za funkcjonalne minimum uznaje się wysokość 75 cm, odpowiadające wysokości standardowej szafki. Dlatego często niższe partie pod skosami oddziela się tak zwaną przedścianką. Zmniejsza to faktyczną powierzchnię poddasza, ale tylko o fragmenty, które i tak trudno wykorzystać.
Przeczytaj też: Zabudowa poddasza bez błędów: czy płyty g-k pozwolą uniknąć niedoróbek?
Poddasza niestandardowo wysokie, na przykład w starych kamienicach, takie, które mają około 440 cm w najwyższym miejscu, można zaadaptować na dwupoziomowe mieszkanie. Możesz też wykorzystać najwyższy fragment poddasza, urządzając tam antresolę do spania.
Ścianka kolankowa a wysokość pomieszczeń na poddaszu
Chcąc powiększyć powierzchnię użytkową poddasza, inwestorzy często decydują się na podwyższenie ścianki kolankowej. To zewnętrzna ściana konstrukcyjna znajdująca się nad stropem najwyższej pełnej kondygnacji budynku, stanowiąca podparcie dla konstrukcji więźby dachowej. Im wyższa ścianka kolankowa, tym większa powierzchnia do zagospodarowania.
Przeczytaj też:
Podwyższenie poddasza użytkowego lub nieużytkowego. 3 warianty adaptacji >>>
Pod względem funkcjonalnym najlepiej sprawdzają się ścianki o wysokości od 65 do 100 cm. Wartość ta odpowiada wysokości parapetu okiennego, a to oznacza wygodny dostęp do okna i możliwość niczym nieskrępowanej aranżacji przestrzeni. Komfortowym rozwiązaniem są także ścianki kolankowe wysokości od 140 do 150 cm. W odległości 50 cm od nich można swobodnie przechodzić bez pochylania głowy.
Podniesienie ścianki kolankowej
Jeśli zdecydujesz się podnieść ściankę kolankową, należy liczyć się z konsekwencjami estetycznymi i prawnymi. Wyższa ścianka wyraźnie podnosi wysokość kalenicy i zwiększa kąt nachylenia dachu. Podniesienie ścianki kolankowej może wpływać na konstrukcję dachu. Decyzja o zmianie konstrukcji dachu zawsze wymaga nowego projektu.
Jaką więźba dachowa, żeby urządzić wysokie poddasze
- więźba krokwiowa
Największe możliwości wykorzystania poddasza daje więźba dachowa o konstrukcji krokwiowej. Można ją stosować przy stosunkowo niedużej odległości między ścianami zewnętrznymi (do 6 m) i spadku dachu powyżej 40°.
- więźba krokwiowo-jętkowa
Innym dogodnym rozwiązaniem jest konstrukcja krokwiowo-jętkowa wykorzystywana przy rozpiętości dachu do 8,5 m i kącie nachylenia 40°. Są to konstrukcje, w których nie ma elementów mogących być przeszkodą w aranżacji poddasza.
Przeczytaj też: Jak obliczyć powierzchnie na poddaszu: użytkowa a netto
- więźba płatwiowo-kleszczowa
Najczęściej spotykanym rodzajem więźby jest konstrukcja płatwiowo-kleszczowa stosowana przy dużych rozpiętościach (12-16 m). Choć ze względu na pojawiające się słupy jest mniej korzystna niż konstrukcja krokwiowa, umożliwia zaadaptowanie wygodnej przestrzeni pod dachem. Słupy mogą przeszkadzać w aranżacji poddasza. Zazwyczaj jednak stoją w pewnej odległości od ściany. Jako elementy wolno stojące mogą umownie wydzielać poszczególne strefy użytkowe poddasza, a także stać się jego ozdobą.
Przeczytaj też: Kształt dachu a wnętrza: jak wykończyć poddasze, aby było przytulne
Polecany artykuł: