Spis treści
- Ścianka kolankowa ma znaczenie
- Dom w alpejskim stylu
- Dom stodoła
- Dom tradycyjny z werandami
- Dom nowoczesny z attyką
- Dom fiński z tarasem
Dom z poddaszem użytkowym jest jednym z najlepszych rozwiązań architektonicznych. Dach pełni funkcję ochrony przed warunkami zewnętrznymi a jednocześnie poprzez swój kształt daje możliwość aranżacji przestrzeni mieszkalnej. Im większe nachylenie połaci tym więcej miejsca, ale wystarczy zastosować ściankę kolankową i skos można zmniejszyć uzyskując podobny efekt.
Ścianka kolankowa ma znaczenie
Ścianka kolankowa podwyższa cały dom. Jej wysokość wpływa też na proporcje budynku. Domy z takim rozwiązaniem mają często większą powierzchnię zabudowy, ale często stosowane są tylko zabiegi zmieniające optycznie proporcje, np. dobór kształtu okien lub materiałów wykończenia elewacji. Przy wyższych ściankach kolankowych o wysokości powyżej 1 m nie jest konieczne stosowanie dużego skosu dachu. Taki zabieg stosowany jest często w domach, które dzięki temu nawiązują do architektury krajów alpejskich. Z kolei strzeliste dachy skośne o dużym nachyleniu połaci zwykło się określać mianem domów fińskich.
Wysoka ścianka kolankowa umożliwia także montaż tradycyjnych, choć niższych okien, co umożliwia lepsze doświetlenie poddasza bez potrzeby stosowania okien dachowych lub przy zastosowaniu ich mniejszej liczby.
W zasadzie przy doborze odpowiedniej wysokości ścianki i skosu dachu można na poddaszu mieć niemal tyle samo przestrzeni użytkowej, co na parterze domu. Taki dom uzyskuje dzięki temu funkcjonalność domu piętrowego. Umieszczając pod niskimi, ale i tak wysokimi skosami przy ściance elementy zagospodarowujące przestrzeń w postaci szaf, schowków, biurek do pracy, łóżka, wanny itp. zyskujemy bardzo dużo niedużym kosztem.
Dom w alpejskim stylu
Wysoka ponad metrowa ścianka kolankowa wygospodaruje na poddaszu w zasadzie pełnowartościowe piętro budynku. Przykładem jest DCP264 Nikko, który nie należy do domów o dużej powierzchni zabudowy, ale dzięki wysokiemu poddaszu i dodatkowej powierzchni przylegającego garażu dysponuje pojemnością nawet dla pięcioosobowej rodziny. Swoją architekturą nieco nawiązuje do współczesnej zabudowy w alpejskich dolinach Austrii, Włoch czy Słowenii. Kiedyś wysokie poddasza takich domów były używane do przechowywania zboża, siana i innych produktów, stąd ich wysokość. Często na takie poddasze prowadził od ściany szczytowej podjazd. Dzisiaj takie wysokie poddasze służy celom mieszkalnym.
Parter ma funkcje strefy dziennej z dużym salonem z jadalnią i otwartą na nie kuchnią. Przestrzeń powiększa wykusz w ścianie szczytowej, w który można wsunąć część dużego stołu jadalnianego. Znalazło się miejsce na łazienkę i dodatkowy pokój, który może być sypialnią. Zarówno ten mały pokój jak i salon mają zaprojektowane wyjścia na tarasy. W przylegającej do parteru części z garażem jest też kotłownia z wyjściem na ogród – nie będzie problemu z przechowywanie narzędzi i maszyn.
Poddasze to trzy wielkie sypialnie i łazienka. Z największej sypialni i łazienki są wyjścia na taras położony na dachu garażu, a dwóch mniejszych sypialni na balkon ulokowanym nad wykuszem.
Dom stodoła
Współczesne stodoły z reguły mają wysokie ścianki kolankowe. Takie rozwiązanie nadaje tej charakterystycznej bryle właściwe proporcje. DW042 Idealny 1 to współczesna stodoła w czystej formie. Prosta, jedna bryła zmieściła wszystkie funkcje łącznie z garażem. Dom zaprojektowany na wąską działkę ze ścianą szczytowa od podjazdu i wejściem w ścianie bocznej.
Dom jest otwarty na ogród dużymi przeszkleniami na parterze i poddaszu wgłębionej ściany szczytowej. Wgłębienie powiększa uskok, który posłużył do zadaszenia części balkonu na poddaszu i powiększył osłonięcie przestrzeni tarasu na parterze. Otwarcie na ogród podkreślają także duże okna w ścianach bocznych.
Na parterze klasycznie mamy wielką przestrzeń dzienną, powiększoną jeszcze na wysokość poprzez antresolę na poddaszu, otwartą jednak tylko na schody. Na parterze jest oczywiście łazienka i pomieszczenie techniczne oraz dodatkowy pokój.
Wysokie poddasze to dwie łazienki, toaleta, przejściowe pomieszczenie wspólne przy schodach i antresoli i trzy sypialnie – z tej od ogrodu, która ma własną łazienkę jest wyjście na balkon. Pomieszczenia sanitarne i wspólne przy schodach doświetlają okna dachowe, natomiast sypialnie duże okna w ścianach szczytowych.
Dom tradycyjny z werandami
DS241 Truskawkowy to klasyka architektury, która mogłaby stać nawet w skansenie. Do tradycji odwołują się elementy wykończeniowe w postaci pionowych desek ścian szczytowych i kolankowych oraz ozdobnie ukształtowane kolumny ganku przy wejściu i werandy od strony ogrodu.
Dom nie jest duży o czym świadczy choćby fakt, że ¾ parteru zajmuje salon, jadalnia i kuchnia w jednym przestronnym wnętrzu otwartym na dużą boczną werandę. Przy wejściu jest maleńkie otwarte pomieszczenie na biuro lub inną funkcję. Jest też toaleta oraz spiżarnia obok kuchni.
Na poddaszu są trzy sypialnie i łazienka. Wszystkie wnętrza są zasilane światłem dziennym wpadającym przez okna w ścianach szczytowych oraz przez jaskółkę dachową umieszczoną nad zadaszeniem werandy.
Dom nowoczesny z attyką
Dom ujęty dwoma ścianami szczytowymi z murami wystającymi poza krawędź dachu należy we współczesnych projektach do rzadkości. Attyki urozmaicają prostą bryłę DD369 Rumcajs bez garażu i nadają mu formę miejskiej kamieniczki. Formę budynku wzbogacają też żelbetowe ramy - większa na ścianie szczytowej od ogrodu i mniejsza przy wejściu. Ta większa pełni częściowo rolę zadaszenia narożnego tarasu i powiększa przestrzeń strefy dziennej parteru. Mniejsza to zadaszenie nad wejściem.
Na niedużej powierzchni zabudowy parter mieści również małą sypialnię, łazienkę, spory przedsionek i pomieszczenie techniczne. Dzięki wysokim ściankom kolankowym na poddaszu są wygodne trzy sypialnie – master bedroom ma własną łazienkę i garderobę. Druga łazienka na poddaszu jest wspólna.
Doświetlenie poddasza uzyskano oknami w ścianach szczytowych, oknami dachowymi, w tym dwoma o nowoczesnej formie okien kolankowych, które wraz z materiałem wykończeniowym elewacji nadają budynkowi bardzo estetyczna współczesną estetykę.

Dom fiński z tarasem
GL1509 Parva II to maleńki dom, którego powierzchnię zabudowy powiększa bryła garażu przy ścianie szczytowej. Jego wymiary pozwalają na wybudowanie jedynie na zgłoszenie. Wysokie ścianki kolankowe, strzelisty dach i współczesna prostopadłościenna jaskółka wygospodarowały na poddaszu miejsce na dwie sypialnie i łazienkę. Strzelistość domu optycznie pomniejsza garaż, którego dach wykorzystany został na taras na poddaszu.
Parter części mieszkalnej budynku zmieścił tylko strefę dzienną i łazienkę połączoną z pomieszczeniem technicznym. Taras przylegający do jadalni i salonu częściowo zadaszyła dobudowana do bryły żelbetowa wąska rama, która nieznacznie poszerza budynek i pełni rolę optycznego zmniejszenia wysokości.
Zobacz także: Współczesne domy-kostki