Spis treści
- Dom jednorodzinny dwulokalowy – czy to możliwe?
- Dom dwulokalowy – w stylu tradycyjnym
- Dom dwulokalowy – klasyka w typie stodoły
- Dom dwulokalowy – stodoła z parterową dobudówką
- Dom dwulokalowy – klasyka z garażem
- Dom dwulokalowy – bungalow z poddaszem i garażem
W art. 3 pkt 2a Prawa budowlanego znajduje się definicja budynku jednorodzinnego, za który należy przez to rozumieć budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku.
Dom jednorodzinny dwulokalowy – czy to możliwe?
Definicja budynku jednorodzinnego dwulokalowego pojawiła się w polskim prawie budowlanym w 2000 r. i przez pewien czas od momentu wprowadzenia była wykorzystywana dość rzadko. Renesans nastąpił w ciągu ostatnich dziesięciu lat i jest często wykorzystywany przez deweloperów oferujących swoje inwestycje na przedmieściach największych miast i w ich wiejskiej otulinie. Taki typ zabudowy odpowiadał na zapotrzebowanie budowy w miejscach, gdzie plany miejscowe dopuszczają tylko zabudowę wolnostojącą, a uniemożliwiają zabudowę bliźniaczą - w myśl zasady, że na jednej działce można wybudować tylko jeden budynek, natomiast bliźniaki to dwa budynki. Dom jednorodzinny, ale z dwoma lokalami spełni kryterium jedna działka - jeden budynek. W ten sposób pojawiły się bliźniaki, które tylko udają domy jednorodzinne dwulokalowe. W rzeczywistości dwulokalowy dom jednorodzinny ma zupełnie inną architekturę, a co najważniejsze oba lokale (mieszkania) nie tylko są pod jednym dachem, ale nie mogą istnieć samodzielnie, gdyż łączy je konstrukcja domu.
Dom dwulokalowy – w stylu tradycyjnym
Na pierwszy rzut oka Z97 wygląda jak dom dla jednej rodziny. Dopiero plany wnętrza zdradzają, że zaplanowano go dla dwóch rodzin. Jest jedno wejście od frontu, ale w sieni rozchodzą się drogi.
Drzwi na prawo prowadzą do zajmującego na parterze większą powierzchnię samodzielnego mieszkania. Jest tu wszystko co potrzeba. Duża strefa dzienna z otwartą kuchnią i wyjściem na taras, sypialnia i łazienka.
Drzwi po lewej stronie wprowadzają do mniejszej części parteru, w której znalazły się jedynie salon, jadalnia, kuchnia z dużą spiżarnią i toaleta. Tu zaraz za wejściem znajdują się schody, które wprowadzają do przynależnego temu lokalowi poddasze. Tutaj jest dopiero mnóstwo miejsca. Są trzy sypialnie, dwie łazienki i dodatowy pokój, który można wykorzystać na dowolny cel. W tej części domu na parterze zaprojektowana została duża tarasowa pergola ze zdejmowanym zadaszeniem. Tutaj na zewnątrz na tarasie obie osobne przestrzenie się spotykają, umożliwiając, np. wspólne weekendowe biesiadowanie i spędzanie czasu.
Dom dwulokalowy – klasyka w typie stodoły
DS280 Agrest to budynek przypominający nieco nowoczesną stodołę. W jego bryle znajdują się dwa mieszkania – jedno na parterze, a drugie na poddaszu. Dodatkowa piwnica może być przestrzenią wspólną, gdzie jest strefa rozrywki oraz pomieszczenia techniczne dla całego budynku.
Ten projekt może być doskonałym przykładem dla rodziny z dziećmi oraz dziadków. Parter mogą wówczas zająć dziadkowie, natomiast piętro młodsze pokolenie. Dla oszczędności miejsca klatka schodowa, zapewniająca dostęp do obu lokali, umieszczona jest na zewnątrz budynku.
Koncepcja domu zakłada amfiladowe rozmieszczenie pomieszczeń w obu lokalach z dostępem za pośrednictwem korytarzy biegnących wzdłuż jednej z bocznych ścian. Strefa dzienna dolnej kondygnacji przylega do ściany szczytowej na końcu amfilady, dzięki czemu wchłania w swoją powierzchnię także końcówkę korytarza. Przed nią po kolei od wejścia leżą: łazienka, dwie sypialnie, kuchnia. Na poddaszu skosy zaburzają ten rytm. Zaplanowano dwa duże pomieszczenia rozdzielone częścią sanitarną, a w korytarz wbudowana jest kuchnia i garderoba z ciągiem kuchennymi szafą zagospodarowującą najniższe części.
Dom dwulokalowy – stodoła z parterową dobudówką
Takie połączenie stodoły z prostopadłościenną bryłą spotyka się w wielu projektach domów jednorodzinnych. Obie części o różnej formie doskonale się uzupełniają. W przypadku HK100 wariant 4 jednak nie tylko uzupełniają się bryłami, ale również lokalami, gdyż w bocznej prostopadłościennej części znajduje się osobne mieszkanie.
W mniejszej parterowej części powstała duża strefa dzienna z otwartą kuchnią i sypialnia z garderobą. Jest tu także spora łazienka. Z salonu szerokie przejście w dużej przeszklonej ścianie wyprowadza na taras. Z tarasu prowadzi osobne wejście do niezależnego niewielkiego pomieszczenia gospodarczego – magazynku na narzędzia i sprzęt ogrodniczy lub sprzęt do grilla.
Większe dwukondygnacyjne mieszkanie to jakby osobny domek z poddaszem. Z mniejszym współdzieli oprócz sieni także sporą garderobę. Większa część pierwszej kondygnacji to oczywiście salon, jadalnia i kuchnia w otwartej przestrzeni. Jest też łazienka, sypialnia i pomieszczenie techniczne.
Schody z korytarza prowadzą na poddasze. Są tam trzy sypialnie – dwie z dużymi osobnymi garderobami oraz ogromna łazienka. Rekompensatą dla mniejszej sypialni bez garderoby jest całkowicie przeszklona ściana w szczycie budynku.
Dom dwulokalowy – klasyka z garażem
M112 Rodzinna przestrzeń to duży dom o klasycznej rozrzeźbionej bryle przykryty wielospadowym dachem bez okapów, co nadaje mu współczesnego charakteru. W bryle domu jest wygodny, duży dwustanowiskowy garaż z dodatkowym wejściem do wspólnej części w sieni. Mniejsze mieszkanie znajduje się za garażem. Składa się ze strefy dziennej, sypialni i łazienki. Ma też swój taras w prawym narożniku, oddzielony od większego po przeciwnej stronie, co zapewnia intymność.
Większe mieszkanie na parterze poza garderobami i toaletą zajmuje przestronny salon, jadalnia i kuchnia. Z części jadalnianej i salonu prowadzą niezależne przejścia na taras. Schody stanowiące element strefy dziennej wprowadzają na przestronne poddasze. Znaczną część zajmuje master bedroom z garderobą łazienką i pokojem kąpielowym. Ma tez wyjście na balkon. Są tu jeszcze trzy inne sypialnie i duża łazienka.

Dom dwulokalowy – bungalow z poddaszem i garażem
M08b Na każdą pogodę – wariant II to rozłożysty budynek z tradycyjnymi oknami ze szprosami i jaskółkami urozmaicającymi połacie dachu pokrytego dachówką. Wykusz w jadalni na parterze nadaje mu nieco południowego temperamentu. Dom wygląda trochę jak przeniesiony z hiszpańskiej prowincji.
Jedno z mieszkań wkomponowane jest w dłuższą część domu, w której znajduje się garaż, pomieszczenia sanitarne i techniczne. Wchodzi się do niego z obszernego wspólnego holu. Za wejściem jest garderoba i spiżarnia z bocznym wyjściem na taras. Głębiej znajduje się jadalnia, kuchnia, salon oraz sypialnia – z dwóch ostatnich pomieszczeń są wyjścia na balkon.
Na poddaszu są dwie łazienki i cztery sypialnie, a także dwa pomieszczenia na schowki.