Osłony przeciwsłoneczne: ochrona wnętrza domu przed przegrzaniem

2019-07-19 14:50 Krzysztof Zięba
Rolety podtynkowe zewnętrzne
Autor: materiały prasowe Aluprof Czoło skrzynki rolet podtynkowych może służyć jako podkład pod dowolny materiał elewacyjny (tynk, klinkier), nie zaburza więc wyglądu fasady domu

Aby kontrolować ilość światła wpadającego do wnętrza oraz ograniczyć jego przegrzewanie, w oknach powinny być zamontowane osłony przeciwsłoneczne. Jakie mamy do wyboru?

Gdy domownikom najbardziej zależy na kontroli temperatury we wnętrzu, najlepszym rozwiązaniem są osłony przeciwsłoneczne montowane po zewnętrznej stronie okna. Promienie nie docierają do pomieszczeń, są pochłaniane i rozpraszane, jeszcze zanim ogrzeją dom. Taki bufor ogranicza potrzebę klimatyzacji. Ruchome elementy dają kontrolę nad nasłonecznieniem wnętrza. Zimą okno jest odsłaniane, co poprawia bilans cieplny budynku i komfort mieszkańców.

Główną wadą osłon przeciwsłonecznych zewnętrznych jest ich wysoka cena. Ze względu na znaczne rozmiary i wagę powinny być zaplanowane na jak najwcześniejszym etapie, jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu. Można je zamontować także na ukończonej elewacji, jest to jednak bardziej skomplikowane, większe jest też ryzyko powstawania mostków termicznych. Przesłony zewnętrzne muszą być odporne na promieniowanie ultrafioletowe, opady, napór wiatru, uszkodzenia mechaniczne. Są więc z reguły kosztowne.

Osłony przeciwsłoneczne: rolety, markizy, żaluzje

Coraz częściej w domach instaluje się rolety zewnętrzne, które zapewniają dobrą izolację termiczną, są funkcjonalne i trwałe. Ich głównym elementem jest tak zwany pancerz, nazywany też płaszczem. Przesuwa się on w prowadnicach, a wykonany jest z profili aluminiowych wypełnionych wewnątrz pianką poliuretanową. Im grubsza warstwa wypełnienia, tym wyższa izolacyjność akustyczna i termiczna.Najlepsze są rolety podtynkowe, które trzeba uwzględnić już w projekcie domu. W tym przypadku kaseta ukryta jest w specjalnej wnęce w nadprożu. Po złożeniu roleta jest praktycznie niewidoczna, a rozwinięta bardzo dobrze osłania szybę.Można wybrać takie, których lamelki są wypełnione materiałem termoizolacyjnym. Wtedy nie tylko po opuszczeniu zacieniają wnętrza, stanowią barierę ograniczającą ucieczkę ciepła z domu, ale też doskonale chronią przed hałasem.

Drugim rodzajem osłony przeciwsłonecznej są markizy, tak zwane refleksole. Funkcję osłony pełni w nich tkanina z włókien poliestrowych pokrytych powłoką PCW. Materiał osadzony jest w aluminiowej konstrukcji. Można je montować na zewnątrz i wewnątrz budynku.

Alternatywnym rozwiązaniem są też żaluzje fasadowe. W większości modeli lamele są wykonane z aluminium, choć niektórzy producenci oferują też impregnowane drewno. Żaluzje są efektowne i dobrze pasują do stylistyki nowoczesnych domów, dobrze chronią przed słońcem i są trwałe. W dodatku zapewniają prywatność bez konieczności całkowitego zasłaniania okien. Wymagają jednak regularnego czyszczenia, na poziomych listwach łatwo gromadzą się zabrudzenia. Choć nadają się także do okien dachowych, w tym zastosowaniu ustępują funkcjonalnością roletom.

Rolety zewnętrzne
Autor: materiały prasowe Aluprof Rolety jako jedyne z osłon zewnętrznych mogą mieć klasę antywłamaniowości, chronią dom przed ciepłem i włamywaczami

Ceny osłon przeciwsłonecznych

Na najtańsze rolety zewnętrzne trzeba przeznaczyć około 150 zł za m2, najdroższe, z wysokiej jakości materiałów i z automatycznym sterowaniem, mogą kosztować nawet 2 tys. zł/m2. Nieco droższym rozwiązaniem od rolet są żaluzje zewnętrzne. Ceny żaluzji zewnętrznych zaczynają się od 200 zł/m2, w przypadku antywłamaniowych modeli z górnej półki cenowej mogą przekraczać nawet 3000 zł/m2. Im bardziej skomplikowane, tym wyższy jest koszt montażu.

Osłony przeciwsłoneczne na okna dachowe
Autor: materiały prasowe Velux Osłony na oknach dachowych to z reguły konieczność. Warto jednak wy-brać takie, które oprócz praktycznej funkcji staną się istotnym elementem estetycznym we wnętrzu

Osłony przeciwsłoneczne zewnętrzne nawet osiem razy lepiej chronią wnętrza przed upałem niż wewnętrzne rolety zaciemniające.

Osłony przeciwsłoneczne: łamacze światła i powłoki

Sposobów na ograniczenie nagrzewania pomieszczeń jest więcej. W nowoczesnych domach stosowane są tak zwane łamacze światła, czyli zamontowane przed elewacją ruszty, siatki, listwy zacieniające okna w najgorętszych godzinach. W odróżnieniu od żaluzji są stałe, nie można zmieniać ich położenia, za to brak ruchomych elementów wyklucza awarie. Panoramiczne okno z widokiem na ogród to ozdoba mieszkania, szkoda go zasłaniać. W tej sytuacji sprawdza się tymczasowe zadaszenie, markiza, która może ocieniać taras, a jednocześnie chronić pomieszczenia przed upałem. Podobne zalety ma markizoleta, zgodnie z nazwą łącząca cechy rolety oraz markizy.

Przeczytaj też:

Uzupełnieniem mechanicznych osłon są powłoki i folie nanoszone wprost na szkło okienne. Odbijają one promienie słońca, zanim te dostaną się do wnętrza budynku. Efektywność tego rozwiązania jako bariery termicznej jest znacznie mniejsza niż rolet. Folia może chronić przed spojrzeniami przechodniów, na dodatek nie zasłania widoku.

Ceny łamaczy światła i folii okiennych

Koszt tak zwanych łamaczy światła jest zróżnicowany. W zależności od zastosowanego materiału (siatka, panele aluminiowe lub stalowe, drewno, kompozyty) można zapłacić za nie od 200 do 2500 zł. Stosunkowo niedrogie są folie naokienne, 1 m2 podnosi koszt przeszkleń o 40-200 zł.

Osłony przeciwsłoneczne z lamelkami
Autor: materiały prasowe GU Polska Osłony przeciwsłoneczne z lamelkami jako elementem, za pomocą którego reguluje się dopływ światła, stosuje się zarówno w żaluzjach (wewnętrznych i zewnętrznych), jak i na przykład w dachach nad tarasem

Sterowanie osłonami przeciwsłonecznymi

Osłony przeciwsłoneczne zewnętrzne są otwierane, zamykane lub regulowane nawet kilka razy w ciągu doby. Można to robić ręcznie, zaletą tego rozwiązania jest minimalny koszt i prostota zmniejszająca ryzyko usterki. Do podnoszenia przesłon służą sznury, taśmy, korby – w zależności od rodzaju przesłony. Jeśli jednak powierzchnia przeszkleń i ich liczba są duże, znacznie wygodniejszy okazuje się układ elektrycznych siłowników. Poruszają one także duże i ciężkie mechanizmy, znajdują więc zastosowanie w systemach zewnętrznych. Standardowo zasilane są z sieci. Producenci oferują też zabezpieczenia na wypadek zerwania linii czy awarii. Wtedy podniesienie przesłony umożliwia akumulator, pozbawiony prądu dom nie musi być więc ciemny. Najdroższym wariantem są urządzenia autonomiczne, zasilane energią słoneczną. Ich atutem jest niezależność od głównej instalacji, nie wymagają też okablowania. Trzeba jednak za nie zapłacić nawet kilkanaście razy więcej niż za standardowy model. Mechanizm może być uruchamiany przyciskiem albo pilotem. Coraz częściej jednak stosuje się sterowanie centralne. Automatyczne systemy są wygodne dla użytkowników, a przy tym pomagają racjonalnie gospodarować energią. Dzięki otwieraniu przesłon w odpowiednim czasie utrzymują stabilną temperaturę w domu. W zimowe dni energia słoneczna wykorzystywana jest do dogrzewania pomieszczeń, nocą zamknięcie rolet czy żaluzji zmniejsza straty ciepła. Ważną zaletą jest też bezpieczeństwo tego rozwiązania. Czujniki prędkości wiatru połączone z siecią w razie potrzeby powodują na przykład alarmowe zwijanie markiz, jeśli podmuchy grożą ich uszkodzeniem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE
Kominek
|

Idealnie byłoby nie musieć barykadować się w domu w upały. Cieszyć się słońcem, którego za chwile znowu będzie na brakowało. No ale, nie zasłonisz okien to się ugotujesz, otworzysz okna to będzie jeszcze gorzej :)