Goździk ogrodowy wieloletni - jak uprawiać, jakie ma odmiany?

2023-03-23 12:43
Goździk ogrodowy
Autor: GettyImages Goździk ogrodowy wieloletni to jedna z popularniejszych roślin w ogrodach

Goździk ogrodowy, wieloletni, to jedna z popularniejszych kwitnących roślin ogrodowych. Goździka ogrodowego sadzi się zarówno na bylinowych rabatach, jak i w pojemnikach. Długi okres kwitnienia, wielobarwne kwiaty i dość łatwa uprawa to największe zalety goździków ogrodowych. Jak uprawiać goździki ogrodowe?

Spis treści

 1. Jak wygląda goździk ogrodowy wieloletni?
 2. Goździk ogrodowy - wymagania
 3. Kiedy siać i sadzić goździk ogrodowy?
 4. Jak uprawiać goździk ogrodowy?
 5. Gdzie sadzić goździki ogrodowe?
 6. Popularne odmiany goździka ogrodowego wieloletniego

Goździk ogrodowy (Dianthus caryophyllus) i jego odmiany wywodzą z południa Europy (Dalmacja), gdzie są roślinami bylinowymi (wieloletnimi). W naszym kraju goździk ogrodowy jest zwykle uprawiany jako roślina jednoroczna lub dwuletnia. Jego największym walorem są pachnące kwiaty, o charakterystycznych, ząbkowanych płatkach, które mogą osiągać średnicę od kliku do ponad 10 cm (w zależności od odmiany).

Jak wygląda goździk ogrodowy wieloletni?

Najbardziej popularne i poszukiwane są odmiany goździka ogrodowego o kwiatach pełnych, ale spotkamy także okazy o kwiatach półpełnych i najczęściej - pojedynczych. Rośliny dorastają do wysokości od 30 do nawet 80 cm i na szczytach pędów (łodyg) tworzy się zwykle 1 lub 2 (czasem więcej) kwiaty. Łodygi są mocno ulistnione (liście są szeroko-lancetowate), a rośliny z czasem twarzą, niskie, luźne i dekoracyjne kępki w kolorze sinozielonym (srebrzystym). Kwiaty mają zwykle kolor czerwony, różowy (w wielu odcieniach) oraz biały, kwitną od maja do września i i mają typowy dla goździków, silny, korzenny zapach.

Goździk ogrodowy - wymagania

 • Podłoże dla goździka ogrodowego

Najlepsza do uprawy goździków ogrodowych będzie wilgotna, żyzna (gliniasto-piaszczysta) gleba o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym.

 • Stanowisko dla goździka ogrodowego

Rośliny najlepiej będą kwitły na stanowisku słonecznym, ale dadzą sobie rade także w lekkim cieniu lub nawet w cieniu.

Kiedy siać i sadzić goździk ogrodowy?

Goździki zwykle uprawia się z siewu, a produkcja rozsady trwa ponad 2 miesiące - nasiona wysiewa się w marcu w szklarni o temperaturze 18-20 st.C. Na miejsce stałe rośliny sadzi się w połowie maja, zwykle w odstępach 25-30 cm. Można także rozmnażać goździki przez wysiew nasion bezpośrednio do gruntu (lub do inspektu) w okresie od połowy maja do połowy czerwca i posadzić na miejsce stałe jesienią lub następnej wiosny.

Nie każdy jednak musi mieć czas i ochotę na produkcję własnej rozsady, dlatego najprościej jest kupić ukorzenione w doniczkach, młode sadzonki goździków, które można po prostu posadzić w ogrodzie lub do doniczek, skrzynek itp.

Jak uprawiać goździk ogrodowy?

Warto pamiętać, aby na zimę przykryć sadzonki stroiszem (gałązkami drzew iglastych) lub słomą, w taki sposób, aby ich nie przygniatać. Aby uzyskać obfite kwitnienie, niezbędne jest regularne podlewanie (gdy gleba wokół roślin wyraźnie przeschnie), szczególnie w czasie gorącego lata i zasilanie roślin.

W maju i czerwcu można zasilić goździki w ogrodzie roztworem saletry amonowej (2g na 1 litr wody) lub zastosować dostępne w sprzedaży rozpuszczalne w wodzie wieloskładnikowe nawozy mineralne do roślin kwitnących.

Nie należy podlewać roślin zbyt obficie, ponieważ nadmiar wilgoci może prowadzić do rozwoju chorób grzybowych. Najpospolitszą z nich jest szara pleśń, której objawem jest powstający na liściach i kwiatach szary nalot, w krótkim czasie obejmujący nawet całą roślinę. W przypadku zauważenia pierwszych objawów najlepiej wykonać oprysk jednym z dostępnych środków ochrony.

Gdzie sadzić goździki ogrodowe?

Goździk ogrodowy świetnie nadaje się na bylinowe rabaty mieszane, a także do nasadzeń i kompozycji w ogrodach skalnych. Niskie odmiany goździka ogrodowego nadają się na obwódki oraz do uprawy w różnego typu pojemnikach. Często uprawiany jest także na kwiat cięty - długo zachowują świeżość w wazonie.

Popularne odmiany goździka ogrodowego wieloletniego

Wyhodowano wiele odmian o różnej barwie, wielkości i wypełnieniu kwiatów, a także zróżnicowanej wysokości i porze kwitnienia. U odmian kwiaty mogą być białe, żółte, pomarańczowe, różowe, czerwone i fioletowe w różnych odcieniach.

Najczęściej uprawiane są odmiany wyższe (np. z grupy Chabaud), o pełnych, dużych kwiatach, które są umieszczone pojedynczo na sztywnych pędach. Odmiany wysokie uprawia się na kwiat cięty, a także do kompozycji ogrodowych. Ciekawe są także niskie odmiany F1 z grupy Lillipot oraz Gandalf, osiągające do 25 cm wysokości, o zwartym pokroju i kwiatach średniej wielkości i różnych barwach, np.

 • `Lillipot Purple` - kwiaty pełne, ciemnoróżowe,
 • `Lillipot Orange Bicolour` - pełne, pomarańczowe kwiaty,
 • `Lillipot White` - białe, pełne kwiaty,
 • `Lillipot Scarlet` - kwiaty czerwone, pełne,
 • `Lillipot Yellow' - pełne, żółte kwiaty.

Poznaj też inne goździki ogrodowe:

Jak zakładać rabaty bylinowe w ogrodzie?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE