Goździki na ogrodowe rabaty i skalniaki – gatunki i odmiany goździków, wymagania i zastosowanie

2019-05-27 11:05
Goździki
Autor: GettyImages Kwitnące goździki mogą być ozdobą zarówno rabaty kwiatowej, jak i skalniaka

Goździki to jedne z roślin najchętniej sadzonych w ogrodach ze względu na dekoracyjne kwiaty i niewielkie wymagania. Poznaj najpopularniejsze gatunki i odmiany goździków na ogrodowe rabaty i skalniaki. Wymagania i zastosowanie goździków.

Goździki zajmują szczególne miejsce wśród licznych roślin ozdobnych uprawianych w ogrodach. Nie osiągają dużych rozmiarów, dlatego nadają się do uprawy nawet w niewielkich ogrodach. Wiele gatunków goździków ma nieduże wymagania, dzięki czemu można sadzić je na różnych stanowiskach. Goździki charakteryzują się bardzo atrakcyjnymi kwiatami - kwitnące goździki mogą być ozdobą zarówno rabaty kwiatowej, jak i skalniaka. Niektóre goździki kwitną przez całe lato, inne natomiast tylko wiosną (np. goździk siny), jednak przez cały sezon ozdobą roślin pozostają ich ciekawe liście.

>>Przeczytaj też: Zakładanie skalniaka. Wybór roślin na skalniak. Jakie rośliny wybrać na skalniak i jak je sadzić

Gatunki goździków do ogrodów: goździk brodaty

Do ciekawszych i bardziej uniwersalnych goździków spotykanych w ogrodach należy goździk brodaty (łac. Dianthus barbatus) - ta piękna roślina dwuletnia osiąga 30-40 cm wysokości. Latem (od czerwca do sierpnia) rozwija duże, gęste, szczytowe kwiatostany, złożone z licznych, pojedynczych kwiatów. Goździk brodaty jest dość tolerancyjny w stosunku do stanowiska i może rosnąć zarówno w pełnym słońcu jak i w półcieniu. Roślina ma jednak dość wysokie wymagania glebowe i oczekuje podłoża żyznego oraz zasobnego w składniki pokarmowe. Goździki brodate rozmnaża się przez wysiew nasion, ale kiedy już zadomowią się w ogrodzie, mogą dawać obfity samosiew.

>>Przeczytaj też: Wiosenny wysiew kwitnących roślin jednorocznych wprost do gruntu

Atrakcyjne odmiany goździka brodatego to m.in.:

  • 'Barbarini Red Picotee' o kwiatach dwubarwnych,
  • 'Barbarini Red' o kwiatach czerwonych,
  • 'Newport Pink' o kwiatach różowych,
  • 'Barbarini White' o kwiatach białych.

Gatunki goździków do ogrodów: goździk ogrodowy

Większymi kwiatami od goździka brodatego może pochwalić się natomiast goździk ogrodowy (łac. Dianthus caryophyllus). Jego atrakcyjne, wielobarwne kwiaty, są ozdobą rabat przez całe lato i znakomicie nadają się na kwiat cięty. Rośliny są jednak dość wymagające i oczekują bardzo żyznego, przepuszczalnego i umiarkowanie wilgotnego podłoża oraz słonecznego stanowiska. Zwykle uprawia się je z rozsady jako rośliny jednoroczne, ale jeśli zima jest łagodna, mogą przetrwać w gruncie do następnego roku.

Z ciekawszych odmian goździka ogrodowego wymienić można m.in.:

  • 'Grenadin Pink',
  • 'Grenadin Yellow',
  • 'Grenadin Red',
  • 'Grenadin White',
  • 'White and Red'
  • oraz najbardziej wymagający 'Szabo'.
Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu

Gatunki goździków do ogrodów: goździki wieloletnie

W ogrodach ogromną popularnością cieszą się również goździki wieloletnie, zwykle pochodzące z terenów górzystych, jak np.:

Rośliny te mają niewielkie wymagania glebowe i najlepiej czują się na podłożach lekkich, przepuszczalnych (nawet żwirowych), zasadowych i umiarkowanie wilgotnych. Większość z nich oczekuje jednak słonecznego stanowiska, gdyż w cieniu źle rosną i słabo kwitną. Goździki wieloletnie nadają się do uprawy na rabatach i skalnikach oraz na kwiat cięty.

>>Przeczytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE