Goździki na ogrodowe rabaty i skalniaki – gatunki i odmiany goździków, wymagania i zastosowanie

2019-05-27 11:05
Goździki
Autor: GettyImages Kwitnące goździki mogą być ozdobą zarówno rabaty kwiatowej, jak i skalniaka

Goździki to jedne z roślin najchętniej sadzonych w ogrodach ze względu na dekoracyjne kwiaty i niewielkie wymagania. Poznaj najpopularniejsze gatunki i odmiany goździków na ogrodowe rabaty i skalniaki. Wymagania i zastosowanie goździków.

Goździki zajmują szczególne miejsce wśród licznych roślin ozdobnych uprawianych w ogrodach. Nie osiągają dużych rozmiarów, dlatego nadają się do uprawy nawet w niewielkich ogrodach. Wiele gatunków goździków ma nieduże wymagania, dzięki czemu można sadzić je na różnych stanowiskach. Goździki charakteryzują się bardzo atrakcyjnymi kwiatami - kwitnące goździki mogą być ozdobą zarówno rabaty kwiatowej, jak i skalniaka. Niektóre goździki kwitną przez całe lato, inne natomiast tylko wiosną (np. goździk siny), jednak przez cały sezon ozdobą roślin pozostają ich ciekawe liście.

>>Przeczytaj też: Zakładanie skalniaka. Wybór roślin na skalniak. Jakie rośliny wybrać na skalniak i jak je sadzić

Gatunki goździków do ogrodów: goździk brodaty

Do ciekawszych i bardziej uniwersalnych goździków spotykanych w ogrodach należy goździk brodaty (łac. Dianthus barbatus) - ta piękna roślina dwuletnia osiąga 30-40 cm wysokości. Latem (od czerwca do sierpnia) rozwija duże, gęste, szczytowe kwiatostany, złożone z licznych, pojedynczych kwiatów. Goździk brodaty jest dość tolerancyjny w stosunku do stanowiska i może rosnąć zarówno w pełnym słońcu jak i w półcieniu. Roślina ma jednak dość wysokie wymagania glebowe i oczekuje podłoża żyznego oraz zasobnego w składniki pokarmowe. Goździki brodate rozmnaża się przez wysiew nasion, ale kiedy już zadomowią się w ogrodzie, mogą dawać obfity samosiew.

>>Przeczytaj też: Wiosenny wysiew kwitnących roślin jednorocznych wprost do gruntu

Atrakcyjne odmiany goździka brodatego to m.in.:

  • 'Barbarini Red Picotee' o kwiatach dwubarwnych,
  • 'Barbarini Red' o kwiatach czerwonych,
  • 'Newport Pink' o kwiatach różowych,
  • 'Barbarini White' o kwiatach białych.

Gatunki goździków do ogrodów: goździk ogrodowy

Większymi kwiatami od goździka brodatego może pochwalić się natomiast goździk ogrodowy (łac. Dianthus caryophyllus). Jego atrakcyjne, wielobarwne kwiaty, są ozdobą rabat przez całe lato i znakomicie nadają się na kwiat cięty. Rośliny są jednak dość wymagające i oczekują bardzo żyznego, przepuszczalnego i umiarkowanie wilgotnego podłoża oraz słonecznego stanowiska. Zwykle uprawia się je z rozsady jako rośliny jednoroczne, ale jeśli zima jest łagodna, mogą przetrwać w gruncie do następnego roku.

Z ciekawszych odmian goździka ogrodowego wymienić można m.in.:

  • 'Grenadin Pink',
  • 'Grenadin Yellow',
  • 'Grenadin Red',
  • 'Grenadin White',
  • 'White and Red'
  • oraz najbardziej wymagający 'Szabo'.
Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu

Gatunki goździków do ogrodów: goździki wieloletnie

W ogrodach ogromną popularnością cieszą się również goździki wieloletnie, zwykle pochodzące z terenów górzystych, jak np.:

Rośliny te mają niewielkie wymagania glebowe i najlepiej czują się na podłożach lekkich, przepuszczalnych (nawet żwirowych), zasadowych i umiarkowanie wilgotnych. Większość z nich oczekuje jednak słonecznego stanowiska, gdyż w cieniu źle rosną i słabo kwitną. Goździki wieloletnie nadają się do uprawy na rabatach i skalnikach oraz na kwiat cięty.

>>Przeczytaj też:

Najpopularniejsze rośliny na skalniak. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 6
Co to za roślina?
Gęsiówka kaukaska
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.