Goździk brodaty, czyli goździk kamienny - jest piękny i ślicznie pachnie! Jak uprawiać goździki brodate?

2024-08-08 10:03

Goździk brodaty, zwany też goździkiem kamiennym, to jedna z roślin, których nie może zabraknąć w ogrodach urządzonych w stylu wiejskim. Poznaj śliczne odmiany goździka brodatego, które warto posadzić w ogrodzie i dowiedz się więcej o jego wymaganiach i uprawie.

Spis treści

  1. Czy goździk brodaty jest wieloletni?
  2. Jak wygląda goździk brodaty?
  3. Wymagania goździka brodatego - jakie stanowisko i podłoże?
  4. Jak uprawiać goździki brodate?
  5. Goździk brodaty w galerii zdjęć
  6. Zastosowanie goździka brodatego
  7. Odmiany goździka brodatego

Ogrodowe gatunki goździków są bardzo popularne i często sadzone ze względu na łatwość uprawy oraz dekoracyjne, różnobarwne kwiaty. Jednym z najczęściej wybieranych jest goździk brodaty (Dianthus barbatus).

Czy goździk brodaty jest wieloletni?

Goździk brodaty jest zazwyczaj uprawiany jako roślina jednoroczna lub krótkowieczna bylina (najczęściej jest rośliną dwuletnią) - w zależności od pory wysiewu oraz odmiany. W sprzyjających warunkach, po przekwitnięciu roślina naturalnie sama się rozsiewa i może zająć sporą cześć ogrodowej rabaty (warto zaplanować dla niej więcej miejsca).

Jak wygląda goździk brodaty?

W pierwszym roku uprawy, wieloletnie odmiany goździka brodatego, tworzą jedynie niskie rozety liściowe. Dopiero w następnym sezonie wyrastają ulistnione pędy kwiatowe, osiągające (w zależności od odmiany) do 20-30 cm, a czasem nawet do 50 cm wysokości.

Kwiaty goździka brodatego, zebrane w wierzchotkowate kwiatostany na szczytach pędów, pojawiają się od czerwca/lipca aż do października i wydzielają typowy dla goździków, intensywny, korzenny zapach. Ponadto są miododajne i przyciągają owady (np. motyle). Najczęściej mają one barwę białą, w odcieniach czerwieni oraz różu, ale istnieją także odmiany o kwiatach dwubarwnych czy kropkowanych.

Wymagania goździka brodatego - jakie stanowisko i podłoże?

Goździk brodaty najlepiej rośnie w miejscach nasłonecznionych, ale da sobie radę także w lekkim cieniu. Lubi umiarkowanie wilgotną, żyzną, przepuszczalną (piaszczysto-gliniastą) glebę o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Zwykle jednak udaje się na przeciętnych glebach ogrodowych i nie ma specjalnych wymagań (np. nie wymaga intensywnego podlewania), dlatego jest dobrą rośliną dla początkujących ogrodników lub działkowców. Na zbyt suchych podłożach liście goździka brodatego mogą stopniowo zasychać od dołu.

Goździk brodaty
Autor: GettyImages Goździk brodaty to doskonała roślina na rabaty, nadająca się również na kwiat cięty

Jak uprawiać goździki brodate?

  • Odmiany jednoroczne goździka brodatego uprawia się z siewu - nasiona wysiewa się od końca zimy (luty) do kwietnia pod osłonami, w temperaturze od 15 do 20°C. Do gruntu wysadza się je od połowy maja, najlepiej w rozstawie 20-25 cm.
  • Nasiona odmian dwuletnich wysiewa się wczesnym latem - od końca maja do czerwca, a na miejsce stałe w ogrodzie sadzi się je na początku sierpnia.
  • Goździki wieloletnie, najlepiej rozmnażać przez podział (co 2-3 sezony), dzięki czemu rośliny będą obficie kwitły w kolejnych latach. Wystarczy kępy goździka wykopać, podzielić i posadzić w nowych miejscach. Można oczywiście także zakupić w sklepie ogrodniczym sadzonkę ukorzenioną i po prostu posadzić w ogrodzie w trakcie sezonu.
  • Warto pamiętać, aby nie sadzić roślin zbyt gęsto oraz nie moczyć zbytnio dolnej części roślin w czasie podlewania roślin, ponieważ może to prowadzić do rozwoju chorób grzybowych (np. rdzy lub szarej pleśni).
  • Młode sadzonki goździka brodatego warto okryć na zimę np. stroiszem (gałązkami świerkowymi lub jodłowymi).

Goździk brodaty w galerii zdjęć

Zastosowanie goździka brodatego

Goździki brodate są najczęściej wykorzystywane do obsadzania rabat bylinowych, skalniaków, tworzenia kompozycji w stylu wiejskim, ale także na obwódki wzdłuż ścieżek. Nadają się także do uprawy w doniczkach i pojemnikach na balkonach i trasach, a także na kwiat cięty (długo utrzymuje świeżość w wazonach).

Goździk brodaty
Autor: GettyImages Goździki brodate cięte długo stoją w wazonie, pod warunkiem, że często zmieniamy wodę

Odmiany goździka brodatego

Wyhodowano liczne odmiany ogrodowe goździka brodatego (krzyżówki z goździkiem chińskim i goździkiem kartuzkiem) o niższym, karłowym pokroju, wielobarwnych kwiatach (często plamkami i różnymi zdobieniami na płatkach) i uprawiane najczęściej jako rośliny dwuletnie.

Do najpopularniejszych odmian goździka brodatego należą:

  • 'Alba' - typowe, białe kwiaty,
  • 'Atrosanguineus' – ciemnopurpurowa barwa kwiatów,
  • 'Scharlachkoning' – kwiaty szkarłatno-czerwone,
  • 'Barbarini Purple Bicolour' - płatki kwiatów czerwone z białym obrzeżeniem,
  • 'Barbarini Purple Picotee' - płatki kwiatów różowopurpurowe z białym brzegiem.
  • 'Holborn Gory' – kwiaty bordowo-różowe,
  • 'Merry Go-Round' – białe kwiaty z czerwonoróżową plamą w środku,
  • 'Black Magic' – kwiaty ciemnobordowe.

Poznaj też inne goździki ogrodowe:

QUIZ. Sprawdź, czy rozpoznasz te kwiaty. Bez tej wiedzy nie zaczynaj pracy w ogrodzie

Pytanie 1 z 8
Ismena to inaczej
quiz
#MuratorOgroduje: Jak stworzyć letni salon? Renowacja mebli ogrodowych
Materiał sponsorowany
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają