Wybór roślin na skalniak. Jakie rośliny wybrać na skalniak i jak je sadzić
Ostatnim etapem zakładania skalniaka jest wybór i sadzenie roślin. Czy wiesz, jakie rośliny wybrać na skalniak i jak sadzić rośliny na skalniaku? Najlepsze rośliny na skalniak: poradnik.
Autor: GettyImages
Kompozycja ogrodu skalnego zależy od naszej inwencji - ważne. by odpowiednio połączyć kamienie z roślinami
Co roku w centrach ogrodniczych jest bogaty wybór roślin na skalniaki. Warto przygotować wcześniej listę roślin, które chcemy posadzić na naszym skalniaku.
Zakładanie skalniaka: rośliny na skalniak
Typowe rośliny na skalniak mają niewielkie rozmiary i zwarty pokrój. W większości są to byliny (rojnik, rozchodnik, skalnica, sasanka), które mogą rosnąc na jednym miejscu wiele lat. Obok bylin można posadzić niskie rośliny cebulowe (tulipany botaniczne, krokusy, szafirki) – warto jednak pamiętać, że po kwitnieniu ich liście usychają i brzydko wyglądają. Doskonale prezentują się także trawy (kostrzewa, ostnica) oraz karłowe lub płożące iglaki (jałowiec, sosna, kosodrzewina, cyprysik, żywotniki). Rzadziej wykorzystuje się rośliny jednoroczne i dwuletnie. Częstym błędem jest sadzenie na szczycie skalniaka płożącej rośliny (np. jałowca), która po kilku latach rozrasta się nadmiernie, zagłuszając pozostałe rośliny. U podnóża skalniaka najlepiej prezentują się rośliny kobiercowe, które tworzą łagodne przejście między ogrodem a ogrodem skalnym. Szerokie szczeliny między kamieniami obsadza się roślinami drobnymi o wolnym wzroście.
>>Przeczytaj też: SKALNIAK: 5 najpopularniejszych bylin na skalniaki. ZDJĘCIA
Skalniak atrakcyjny cały sezon
Rośliny na skalniak warto dobrać tak, aby zdobiły ogród cały rok. Na skalniak wybieramy często rośliny bujnie kwitnące. Niektóre z nich nawet po kwitnieniu wyglądają dekoracyjnie – ze względu na ozdobne liście (np. dąbrówka rozłogowa). Wiosną kwitnie smagliczka, gęsiówka, floks, skalnica, zawciąg, a latem – dzwonki karpackie, goździki skalne, macierzanki, rojniki i rozchodniki. Jesienią kwiatami urzekają fiołki rogate i karłowe odmiany astrów. Warto na skalniaku sadzić rośliny ozdobne przez cały sezon, szczególnie karłowe i płożące iglaki – wśród nich na wyróżnienie zasługuje rodzima kosodrzewina. Wyjątkowo dekoracyjnie wyglądają irgi o czerwonych owocach oraz bergenie o dużych zimozielonych liściach.
W ostatnich latach na skalnikach często sadzi się zioła. Ogródek ziołowy stanowi zwykle niewielki fragment skalniaka, zajmując najniższą półkę – aby zioła były „pod ręką”. To doskonały pomysł dla tych, którzy oprócz walorów ozdobnych ogrodu, cenią także jego funkcje użytkowe. Na skalniaku doskonale prezentują się też wrzosy, które zaczynają kwitnąć pod koniec lata i zachwycają kwiatami całą jesień. Trzeba pamiętać, że wrzosy muszą rosnąć w kwaśnej glebie!
>>Przeczytaj też: Najlepsze iglaki na skalniaki
Zakładanie skalniaka: sadzenie roślin
Rośliny na skalniaku sadzimy w grupach, po kilka sztuk tego samego gatunku lub odmiany. Rozrastając się stworzą okazałe kobierce. Obok siebie sadzimy rośliny kontrastujące ze sobą pod względem wielkości, faktury lub koloru liści. Lepiej unikać sadzenia na skalniaku zbyt wielu gatunków, gdyż często prowadzi to do efektu pstrokacizny. Dobrym sposobem na uniknięcie błędów jest „próbne” rozmieszczenie roślin w doniczkach przed ich posadzeniem, co pozwoli na obejrzenie skalniaka z każdej strony i wprowadzenie poprawek.