Byliny na skalniak - piątka skalna. 5 najpopularniejszych bylin na skalniaki

2021-04-09 8:57
Byliny na skalniaki
Autor: GettyImages Na skalniakach warto posadzić kwitnące byliny

Byliny na skalniak będą zawsze wyjątkową ozdobą skalnego ogrodu. Wśród roślin najczęściej sadzonych na skalniakach wymienia się tzw. bylinową piątkę skalną. Poznaj 5 najpopularniejszych bylin na skalniaki.

Jeśli chcecie założyć skalniak w ogrodzie, dobrze przemyślcie dobór roślin na skalniaki. Jeśli zastanawiasz się, co posadzić na skalniaku, by szybko stworzyły gęste poduszki  liści i kaskady kwiatów, zdecyduj się na byliny. Do najpopularniejszych bylin na skalniaki należy tzw. wiosenna piątka skalna. Jest to grupa pięciu popularnych bylin kwitnących wiosną. Doskonale nadają się do sadzenia w ogrodach skalnych czy alpinariach, a także do obsadzania murków ogrodowych.

Poznaj wiosenną bylinową piątkę skalną!

Byliny na skalniak - wiosenna piątka skalna

Do bylinowej piątki skalnej należą:

1. smagliczka skalna,

2. płomyk szydlasty,

3. gęsiówka kaukaska,

4. ubiorek wiecznie zielony,

5. żagwin ogrodowy.

Zobacz zdjęcia bylinowej piątki skalnej

Byliny na skalniak - wymagania i zastosowanie

Byliny wchodzące w skład wiosennej piątki charakteryzują się podobnymi wymaganiami co do warunków uprawy oraz zabiegów pielęgnacyjnych, co sprawia, że z powodzeniem można je sadzić obok siebie.

Byliny na skalniaki znakomicie spełniają rolę roślin okrywowych: szybko się rozrastają, zakrywając całkowicie powierzchnię. Dlatego nadają się do sadzenia pod wyższymi roślinami, wypełniania pustych miejsc na rabatach bylinowych. Do tego atrakcyjnie wyglądają w pojemnikach.

Byliny te dobrze wyglądają w zestawieniu z innymi wiosennymi bylinami o podobnym typie wzrostu. Stanowią także doskonałe uzupełnienie posadzonych na skalniaku drzew i krzewów liściastych i iglaków. Rośliny te mają przeciętne wymagania glebowe, są odporne na mróz, choroby i szkodniki.

pamiętaj!

Wybierając byliny na skalniaki pamiętaj, że tam gdzie silnie operuje słońce należy posadzić rośliny tolerujące okresową suszę. Jeżeli jednak zamierzamy kierować się jedynie walorami kompozycyjnymi roślin na skalniaki i nie chcemy różnicować ich pod kątem wymagań, zainstalujmy system nawadniania, na przykład linię kroplującą.

Wiosenne rozmnażanie bylin kwitnących latem i jesienią

Najpopularniejsze rośliny na skalniak. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 6
Co to za roślina?
Gęsiówka kaukaska
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie