Pielęgnacja roślin na skalniakach - jak pielęgnować rośliny w ogrodzie skalnym

2023-07-04 13:50

Choć na skalniakach najczęściej uprawia się rośliny łatwe w uprawie, także one wymagają pielęgnacji. Jak wygląda pielęgnacja roślin na skalniakach? Jakie zabiegi pielęgnacyjne są niezbędne dla prawidłowego wzrostu roślin na skalniakach?

Spis treści

  1. Pielęgnacja roślin na skalniakach: sadzenie, przesadzanie, przycinanie
  2. Pielęgnacja roślin na skalniakach - odchwaszczanie
  3. Pielęgnacja roślin na skalniakach - podlewanie
  4. Pielęgnacja roślin na skalniakach - nawożenie
  5. Pielęgnacja roślin na skalniakach - ochrona roślin

Skalniak najczęściej zakłada się na stanowiskach słonecznych, często w miejscach przylegających do innych obiektów, np. tarasu. Podłoże na skalniakach zależy od tego, jakie rośliny planujemy posadzić. Ważne, aby gleba była dobrze przepuszczalna. I właśnie pod kątem stanowiska i rodzaju gleby należy w pierwszej kolejności dobierać rośliny na skalniak. To znacznie ograniczy ryzyko wystąpienia późniejszych problemów i zmniejszy częstotliwość wykonywania poszczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Bo choć prace w ogrodzie skalnym nie pochłaniają dużo czasu, to jednak potrzebuje pielęgnacji.

Pielęgnacja roślin na skalniakach: sadzenie, przesadzanie, przycinanie

Rośliny na skalniaki dobiera się tak, aby gatunki ozdobne z kwiatów (o różnym okresie kwitnienia) komponować z roślinami o dekoracyjnych liściach. Przy sadzeniu należy zwrócić uwagę przede wszystkim na rozstawę roślin. Zbyt gęste sadzenie to błąd, którego należy unikać. Pamiętajmy, że wiele gatunków roślin na skalniaki (m.in. rojniki, rozchodniki, czyściec) znacznie rozrasta się wszerz. Z czasem byliny czy krzewy płożące zaczynają stanowić problem – przerastają obrzeża, wchodzą na trawnik lub zagłuszają słabsze gatunki. W takich wypadkach trzeba je przyciąć lub przesadzić przy okazji dzieląc je (zobacz: dzielenie bylin). Taka kontrola ich wzrostu i ekspansji jest konieczna co kilka lat. W ten sposób można przy okazji odmłodzić starsze byliny.

Skalniak
Autor: GettyImages Skalniak może mieć dowolny kształt, wielkość i wysokość, jednak zawsze powinien naśladować naturę i tworzyć górski krajobraz w miniaturze

Pielęgnacja roślin na skalniakach - odchwaszczanie

Odchwaszczanie trzeba wykonywać regularnie, zwłaszcza w początkowym okresie po posadzeniu roślin na skalniaku. Po kilku latach zabieg usuwania chwastów ogranicza się do wyrywania pojedynczych niepożądanych roślin. Wiele gatunków, zwłaszcza krzewów, takich jak irgi, jałowce płożące, trzmieliny, gęsto porasta teren i tym samym nie pozwala na rozwój chwastów. Dodatkowo zachwaszczenie można zmniejszyć przez zastosowanie przy zakładaniu skalniaka agrowłókniny (rozłożonej na glebie i przykrytej korą lub żwirem). W miejscach nasadzeń wystarczy tylko wyciąć nożem w agrowłókninie otwory w kształcie litery X.

Pielęgnacja roślin na skalniakach - podlewanie

Regularne, nawet cotygodniowe nawadnianie roślin na skalniaku, wykonuje się w przypadku egzemplarzy niedawno posadzonych. Starsze okazy powinny poradzić sobie z suszą - większość gatunków polecanych na skalniaki jest wytrzymała i bardzo dobrze znosi okresy niedoboru wody. Podlewanie warto więc wykonywać jedynie przy długo utrzymującej się bezdeszczowej pogodzie i upałach. Zabieg nawadniania zaleca się wykonywać rano lub wieczorem. Lepsze dla roślin jest rzadsze, ale obfite podlewanie niż większa częstotliwość zabiegu przy skąpym dostarczaniu wody. W tym drugim przypadku woda szybko wyparowuje, a w dodatku korzenie nie są „skłaniane” do przyrastania w głąb gleby. Warto jednocześnie pamiętać, że rośliny zimozielone należy podlewać przez cały rok, także w okresie zimowym. Brak zabiegu powoduje suszę fizjologiczną. Konsekwencje są widoczne dopiero wiosną. To m.in. brązowienie iglaków.

Pielęgnacja roślin na skalniakach
Autor: GettyImages Rośliny na skalniakach potrzebują pielęgnacji, tak jak inne rośliny ogrodowe

Pielęgnacja roślin na skalniakach - nawożenie

Roślin na skalniakach nie powinno się przesadnie nawozić. Dobre są nawozy o spowolnionym działaniu. W przypadku roślin okrywowych warto stosować produkty zawierające zwiększoną ilość potasu i fosforu. Dzięki temu rośliny będą lepiej się ukorzeniały i krzewiły, co poprawi ich atrakcyjność (m.in. zwarty pokrój). W przypadku skalniaka zbudowanego na podłożu wapiennym, co kilka lat zaleca się zastosować nawozy wapniowe. Śmiało można podawać dolomit, który ma wolne, słabe działanie, ale pomaga w dłuższej perspektywie dobrze reguluje pH.

Pielęgnacja roślin na skalniakach - ochrona roślin

Ochrona roślin na skalniakach polega głównie na jesiennym zabezpieczaniu gatunków wrażliwych na mróz. Niskie byliny można okryć stroiszem (gałązki iglaków). Większym krzewom i drzewom usypuje się u podstawy grubą warstwę ściółki. Część nadziemną (gatunków zrzucających liście) można zabezpieczyć przez owinięcie materiałem przepuszczającym powietrze, np. agrowłókniną, workami jutowymi lub chochołami ze słomy. Iglaki o kolumnowych czy stożkowym pokroju można podwiązywać sznurkiem, aby uniknąć zalegania grubych warstw śniegu na gałązkach. Choroby i szkodniki z reguły zwalcza się doraźnie. Profilaktycznie można co najwyżej stosować ekologiczne gnojówki z roślin (pokrzywa, skrzyp, mniszek, czosnek). Kluczem do ochrony roślin skalniakowych przed chorobami jest dbanie o optymalne (nie nadmierne) zagęszczenie, dobry drenaż podłoża i unikanie zbyt częstego podlewania/moczenia.

Rośliny na skalniaku
Autor: GettyImages

Najpopularniejsze rośliny na skalniak. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 6
Co to za roślina?
Gęsiówka kaukaska