Szczepionka mikoryzowa: co to jest szczepionka mikoryzowa i jak stosować szczepionki mikoryzowe w ogrodzie

2014-01-27 12:52 Paweł Romanowski
wrzosiec-krwisty
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Szczepionki mikoryzowe stosuje się bardzo często do roślin wrzosowatych

Szczepionki mikoryzowe dostarczają do gleby strzępków grzybni lub zarodników grzybów, które współdziałając z korzeniami rośliny, korzystnie wpływają na jej rozwój. Dowiedz się, co to jest szczepionka mikoryzowa i jak ją stosować w ogrodzie.

Mikoryza to zjawisko powszechne w przyrodzie, bez niej wiele organizmów nie mogłoby rozwijać się prawidłowo. Nazwa pochodzi od dwóch greckich słów: mykes – grzyb oraz rhiza – korzeń, co dosłownie znaczy grzybo-korzeń. Mikoryza to forma symbiozy pomiędzy korzeniami roślin a strzępkami grzybni (zjawisko to dotyczy to ponad 80 proc. wszystkich roślin na Ziemi). Strzępki grzybni stanowią „przedłużenie systemu korzeniowego” rośliny, ułatwiając pobieranie składników pokarmowych i wody z gleby. W zamian otrzymują glukozę – produkt fotosyntezy roślin, którego same nie mogą wytworzyć.
W wyniku działania mikoryzy rośliny znacznie lepiej rosną, są odporniejsze na mróz i na patogeny glebowe, a także nadmierne zasolenie lub niewłaściwe pH gleby.

Szczepionka mikoryzowa – co to jest i jak ją stosować w ogrodzie

Rolą szczepionki mikoryzowej jest dostarczenie do gleby pożytecznych grzybów w postaci żywych strzępek grzybni lub zarodników grzybów. Szczepionki mikoryzowe mają postać proszku lub płynnej zawiesiny – te drugie są znacznie skuteczniejsze.
Szczepionki mikoryzowe w ogrodach stosuje się najczęściej w uprawie:

  • roślin wrzosowatych (m.in. azalii, różaneczników, wrzosów, wrzośców, borówek),
  • iglaków (m.in. żywotników, cisów, jałowców, cyprysików, sosen, świerków, modrzewi),
  • róż.

Szczepionki mikoryzowe stosuje się także w uprawie innych roślin ogrodowych, zarówno ozdobnych jak i owocowych.
Szczepionkę mikoryzową stosuje się tylko raz, umieszczając roztwór w pobliżu systemu korzeniowego rośliny. Najlepiej zastosować się do instrukcji użycia podanej na opakowaniu ze szczepionką mikoryzową. Po zastosowaniu szczepionki mikoryzowej należy zaprzestać nawożenia mineralnego na około 2 miesiące, aby grzybnia mogła się bezpiecznie rozrosnąć.

wrzosiec-krwisty
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Szczepionki mikoryzowe stosuje się bardzo często do roślin wrzosowatych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
fiex
|

a gdzie mogę znaleźć taką szczepionkę? Gdzie najtaniej? :) Chodzi mi o storczykową