Borówka amerykańska - uprawa borówki wysokiej w ogrodzie

2018-04-24 10:35 Anna Śmiałek

Uprawa borówki amerykańskiej (borówki wysokiej) nie jest trudna. Podpowiadamy, kiedy i jak sadzić borówkę amerykańską oraz jak ją pielęgnować, by cieszyć się obfitymi plonami owoców. Borówka amerykańska - uprawa w ogrodzie.

Borówka wysoka, zwana potocznie borówką amerykańską (łac. Vaccinium corymbosum), to krzew z rodziny wrzosowatych. Dorasta do wysokości 2 m wysokości. Ma odporne na mróz kwiaty (szkodzi im dopiero temperatura -7 st.C). Owoce są niebieskie z jasnym zielonkawobiałym miąższem, dojrzewają nierównomiernie - z jednej rośliny można je zbierać przez mniej więcej dwa tygodnie. Zawierają: cukry, witaminę C, antocyjany i dużo pektyn, regulujących poziom cholesterolu i wchłaniających substancje toksyczne. Pomagają w leczeniu biegunek, wpływają korzystnie na wzrok. Borówka wysoka jest odporna na choroby i szkodniki, nie wymaga więc oprysków i mamy zdrowe „ekologiczne” owoce.

Sadzonki borówki należy kupić w sprawdzonej szkółce, co daje gwarancję, że nabywamy zdrowe rośliny konkretnej odmiany. Zazwyczaj są to rośliny dwuletnie, mające już dobrze rozwinięty system korzeniowy. Takie sadzonki łatwo się przyjmują i zaczynają owocować w następnym roku.

Uprawa borówki amerykańskiej: ziemia i stanowisko dla borówki

Borówka najlepiej rośnie na glebie kwaśnej (pH 3,5-5,0) o wysokiej zawartości próchnicy, przepuszczalnej i wilgotnej. Borówki lubią zaciszne i słoneczne miejsca, w których podłoże łatwo się nagrzewa.

Uprawa borówki amerykańskiej - sadzenie krzewów

Najlepiej borówkę amerykańską sadzić jesienią lub wiosną. Krzewy borówki sprzedawane w pojemnikach można sadzić także latem. Gdy sadzimy borówkę jesienią, koniecznie trzeba przed mrozem osłonić podstawę krzewu ściółką z torfu, trocin lub liści.
Jeżeli ziemia w miejscu, w którym ma rosnąć borówka, nie jest kwaśna, należy wykopać dół głębokości 35 cm i średnicy 60 cm i wypełnić go mieszanką kwaśnego torfu, kory drzew iglastych i piasku (w proporcji 1:1:1). Jeżeli gleba w ogrodzie jest przepuszczalna, wystarczy ją wymieszać z torfem kwaśnym (1:1). Najlepiej od razu przygotowywać miejsce dla kilku krzewów, a nie oddzielny dołek dla każdej rośliny. Krzewy należy sadzić co 1,5 m, około 5 cm głębiej, niż rosły w szkółce. System korzeniowy borówki jest płytki, dlatego należy regularnie ją podlewać.  

Zobacz jakie produkty przygotowaliśmy dla Ciebie:

Uprawa borówki amerykańskiej: pielęgnacja krzewów borówki

System korzeniowy borówki jest płytki i przystosowany do gleb wilgotnych, dlatego podstawowym zabiegiem jest regularne podlewanie krzewów. Co roku wiosną należy je zasilić nawozem przeznaczonym dla borówek i powtórzyć zabieg 1-2 razy, zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Ziemię wokół krzewów ściółkujemy, by zabezpieczyć ją przed parowaniem i utratą wody (szczególnie, gdy rośliny uprawiane są na glebie lekkiej, o niskiej zawartości próchnicy). Na ściółkę nadają się torf wysoki, trociny drzew iglastych i kora. Rozkładamy je wokół krzewu w promieniu 50-80 cm, na grubość 3-5 cm (torf mieszamy płytko z ziemią). Trzeba ją uzupełniać co roku.

Uprawa borówki amerykańskiej - cięcie

Przez pierwsze trzy lata po posadzeniu z krzewów borówki wysokiej usuwamy jedynie pędy słabe i chore. Wycinamy je wczesną wiosną, przed ruszeniem wegetacji. Od czwartego, piątego roku trzeba zacząć cięcie prześwietlające, by pobudzić owocowania i zapewnić stałe plony. Usuwa się wtedy najstarsze pędy. Borówka najlepiej owocuje na pędach 2–3-letnich, najwyżej 4-letnich. W dobrze prowadzonym krzewie powinno być tylko kilka pędów głównych.

>>Przeczytaj też: Borówka amerykańska cięcie. Jak i kiedy przycinamy borówkę amerykańską

Odmiany borówki amerykańskiej polecane do ogrodów

Owoce borówki amerykańskiej - zależnie od odmiany - dojrzewają od połowy lipca do początku września.

  • Odmiany wczesne borówki wysokiej: Bluetta, Sunrise, Spartan, Earliblue, Poirot.

  • Odmiany średnie borówki wysokiej: Nelson, Berkeley, Bluecrop (najbardziej uniwersalna i popularna, znosi suszę, odporna na choroby, dobrze plonująca).

  • Odmiany późne borówki wysokiej: Bluegold, Darrow, Herbert (ma owoce wielkości dorodnych wiśni).
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE