Borówka amerykańska - uprawa borówki wysokiej w ogrodzie

2022-04-21 13:15
Borówka amerykańska
Autor: GettyImages Borówka wysoka nazywana jest potocznie borówką amerykańską

Uprawa borówki amerykańskiej (borówki wysokiej) nie jest trudna. Podpowiadamy, kiedy i jak sadzić borówkę amerykańską oraz jak ją pielęgnować, by cieszyć się obfitymi plonami owoców. Borówka amerykańska - uprawa w ogrodzie. Odmiany borówki amerykańskiej.

Borówka wysoka, zwana potocznie borówką amerykańską (łac. Vaccinium corymbosum), to krzew z rodziny wrzosowatych. Dorasta do wysokości 2 m wysokości. Ma odporne na mróz kwiaty (szkodzi im dopiero temperatura -7 st.C).

Owoce borówki amerykańskiej są niebieskie, z jasnym zielonkawobiałym miąższem. Zależnie od odmiany owoce dojrzewają od połowy lipca do początku września, dojrzewają nierównomiernie - z jednej rośliny można je zbierać przez mniej więcej dwa tygodnie. Zawierają cukry, witaminę C, antocyjany i dużo pektyn, regulujących poziom cholesterolu i wchłaniających substancje toksyczne. Pomagają w leczeniu biegunek, wpływają korzystnie na wzrok.

Spis treści

 1. Uprawa borówki amerykańskiej - wymagania, sadzonki
 2. Uprawa borówki amerykańskiej - sadzenie krzewów
 3. Uprawa borówki amerykańskiej - pielęgnacja krzewów borówki
 4. Uprawa borówki amerykańskiej - jak przycinać?
 5. Borówka amerykańska odmiany

Uprawa borówki amerykańskiej - wymagania, sadzonki

Borówka najlepiej rośnie na glebie kwaśnej (pH 3,5-5,0) o wysokiej zawartości próchnicy, przepuszczalnej i wilgotnej. Borówki lubią zaciszne i słoneczne miejsca, w których podłoże łatwo się nagrzewa.

Borówka wysoka jest odporna na choroby i szkodniki, nie wymaga więc oprysków i mamy zdrowe „ekologiczne” owoce.

Sadzonki borówki amerykańskiej należy kupić w sprawdzonej szkółce, co daje gwarancję, że nabywamy zdrowe rośliny konkretnej odmiany. Zazwyczaj są to rośliny dwuletnie, mające już dobrze rozwinięty system korzeniowy. Takie sadzonki łatwo się przyjmują i zaczynają owocować w następnym roku.

Przeczytaj też: Choroby i szkodniki borówki amerykańskiej - objawy i zwalczanie >>>

Uprawa borówki amerykańskiej - sadzenie krzewów

Najlepiej borówkę amerykańską sadzić jesienią lub wiosną. Krzewy borówki sprzedawane w pojemnikach można sadzić także latem. Gdy sadzimy borówkę jesienią, koniecznie trzeba przed mrozem osłonić podstawę krzewu ściółką z torfu, trocin lub liści.Jeżeli ziemia w miejscu, w którym ma rosnąć borówka, nie jest kwaśna, należy wykopać dół głębokości 35 cm i średnicy 60 cm i wypełnić go mieszanką kwaśnego torfu, kory drzew iglastych i piasku (w proporcji 1:1:1). Jeżeli gleba w ogrodzie jest przepuszczalna, wystarczy ją wymieszać z torfem kwaśnym (1:1).

Najlepiej od razu przygotowywać miejsce dla kilku krzewów, a nie oddzielny dołek dla każdej rośliny. Krzewy należy sadzić co 1,5 m, około 5 cm głębiej, niż rosły w szkółce. System korzeniowy borówki jest płytki, dlatego należy regularnie ją podlewać.  

Przeczytaj też: Jesienne sadzenie borówki amerykańskiej >>>

Uprawa borówki amerykańskiej - pielęgnacja krzewów borówki

System korzeniowy borówki jest płytki i przystosowany do gleb wilgotnych, dlatego podstawowym zabiegiem jest regularne podlewanie krzewów. Co roku wiosną należy je zasilić nawozem przeznaczonym dla borówek i powtórzyć zabieg 1-2 razy, zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Ziemię wokół krzewów ściółkujemy, by zabezpieczyć ją przed parowaniem i utratą wody (szczególnie, gdy rośliny uprawiane są na glebie lekkiej, o niskiej zawartości próchnicy). Na ściółkę nadają się torf wysoki, trociny drzew iglastych i kora. Rozkładamy je wokół krzewu w promieniu 50-80 cm, na grubość 3-5 cm (torf mieszamy płytko z ziemią). Trzeba ją uzupełniać co roku.

Przeczytaj też: Rozmnażanie borówki amerykańskiej - jak rozmnażać borówkę wysoką przez sadzonki i odkłady >>>

Uprawa borówki amerykańskiej - jak przycinać?

Przez pierwsze trzy lata po posadzeniu z krzewów borówki wysokiej usuwamy jedynie pędy słabe i chore. Wycinamy je wczesną wiosną, przed ruszeniem wegetacji. Od czwartego, piątego roku trzeba zacząć cięcie prześwietlające, by pobudzić owocowania i zapewnić stałe plony. Usuwa się wtedy najstarsze pędy. Borówka najlepiej owocuje na pędach 2–3-letnich, najwyżej 4-letnich. W dobrze prowadzonym krzewie powinno być tylko kilka pędów głównych.

Przeczytaj też: Cięcie borówki amerykańskiej - jak i kiedy przycinać borówkę >>>

polecamy

Borówka amerykańska odmiany

Większość z ponad 450 odmian borówki amerykańskiej zostało wyhodowanych w USA. Kilkadziesiąt odmian borówki amerykańskiej dostępnych jest w sprzedaży w Polsce. Prezentujemy odmiany borówki polecane do uprawy w ogrodzie. 

 • Borówka amerykańska Bluecrop - najpopularniejsza odmiana borówki amerykańskiej. Owoce duże, słodkie bardzo smaczne, dojrzewają od początku sierpnia. Odmiana borówki bardzo plenna, odporna na mróz, choroby i suszę.
 • Borówka amerykańska Bluegold - odmiana o średnio silnym wzroście bardzo plenna, owocuje w połowie sierpnia. Owoce duże, kuliste, lekko żebrowane, mało aromatyczne kwaskowate.
 • Borówka amerykańska Bluejay - odmiana o średnio silnym wzroście, odporna na większość chorób. Owoce duże słodkie, plon obfity, dojrzewają w połowie sierpnia.
 • Borówka amerykańska Brigitta Blue - odmiana o szybkim i silnym wzroście, owocuje pod koniec sierpnia. Owoce średniej wielkości, lekko kwaśne.
 • Borówka amerykańska Darrow - odmiana o silnym wzroście. Owoce duże o lekko kwaśnym smaku, dojrzewają w połowie sierpnia. Odmiana borówki odporna na mróz.
 • Borówka amerykańska Duke - odmiana o silnym wzroście. Owoce smaczne słodkie bardzo aromatyczne, dojrzewają od lipca do sierpnia.
 • Borówka amerykańska Earliblue - odmiana o silnym wzroście. Owoce smaczne słodko kwaśne polecane na przetwory, dojrzewają w połowie sierpnia.
 • Borówka amerykańska Jersey - odmiana o silnym wzroście. Owoce średniej wielkości słodkie, dojrzewają na przełomie sierpnia i września.
 • Borówka amerykańska Patriot - odmiana bardzo plenna o średnim wzroście. Owoce duże, bardzo smaczne. Odmiana odporna na mróz.
 • Borówka amerykańska Spartan - odmiana o silnym wzroście. Owoce duże, bardzo smaczne dojrzewają od początku sierpnia.
 • Borówka amerykańska Sunrise - odmiana o silnym wzroście. Owoce duże słodkie, dojrzewają w połowie sierpnia.
 • Borówka amerykańska Toro - odmiana o średnio silnym wzroście. Owoce średniej wielkości, dojrzewają w połowie sierpnia.

Tekst: Paweł Romanowski

Borówka amerykańska
Autor: GettyImages Borówka amerykańska
Dżem z borówki amerykańskiej.

Krzewy i drzewa owocowe. Czy rozpoznasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 9
Z tej rośliny zerwiesz...
winorośl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE