Cięcie borówki amerykańskiej - kiedy i jak najlepiej przycinać borówkę amerykańską?

2023-03-15 12:10
Cięcie borówki amerykańskiej 2023
Autor: Getty Images Cięcie krzewów borówki amerykańskiej wykonujemy pod koniec zimy lub wczesną wiosną

Cięcie borówki amerykańskiej to konieczny zabieg, aby krzew kwitł i owocował. Radzimy, kiedy trzeba przycinać pędy borówki wysokiej, zwanej amerykańską. Jak to zrobić najlepiej? Czy młode krzewy borówki amerykańskiej trzeba ciąć?

Spis treści

  1. Dlaczego borówkę amerykańską trzeba ciąć?
  2. Czy ciąć młode krzewy borówki amerykańskiej?
  3. Kiedy przycinać borówki amerykańskie?
  4. Jak przycinać borówki amerykańskie?

Dlaczego borówkę amerykańską trzeba ciąć?

Po co przycinać borówkę amerykańską, czy cięcie krzewu jest konieczne? Przycinanie pędów borówki amerykańskiej jest bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Borówka wysoka znana jako borówka amerykańska (łac. Vaccinium corymbosum), tak jak wszystkie rośliny sadownicze, wymaga regularnego cięcia, po to aby zachować regularne i intensywne kwitnienie, a co za tym idzie owocowanie. Nieprzycinane krzewy borówek wydają słabe przyrosty, są nadmiernie zagęszczone, a ich owocowanie jest słabsze.

Cięcie borówki amerykańskiej pobudza krzew do wydawania nowych przyrostów. Przeczytaj nasz poradnik, jak prawidłowo przycinać pędy borówki amerykańskiej.

Czy ciąć młode krzewy borówki amerykańskiej?

Krzewy borówek amerykańskich dostępne w sprzedaży mają przeważnie już dwa lata - nie wymagają cięcia po posadzeniu. W pierwszym roku po posadzeniu usuwamy wszystkie kwiatostany, aby nie dopuścić do kwitnienia i zawiązywania owoców, gdyż osłabi to wzrost pędów borówki amerykańskiej. W pierwszych latach wykonujemy tylko cięcie borówki amerykańskiej mające na celu usunięcie jedynie pędy słabych i chorych, później (dopiero w 4-5-tym roku po posadzeniu) rozpoczynamy cięcie borówki amerykańskiej prześwietlające.

Czytaj też:

Cięcie roślin w ogrodzie

Kiedy przycinać borówki amerykańskie?

Jaki jest najlepszy termin na cięcie borówki amerykańskiej? Cięcie krzewów wykonujemy pod koniec zimy lub wczesną wiosną, po ustąpieniu dużych mrozów, przed rozpoczęciem wegetacji. Cięcie borówki wysokiej w tym terminie pozwala rozpoznać i usunąć przemarznięte pędy. Ponadto widoczne są pąki kwiatowe, dzięki czemu łatwo ocenić, które pędy borówki należy usunąć. A więc cięcie borówki amerykańskiej możemy robić aż do momentu nabrzmiewania pąków kwiatowych.

Jak przycinać borówki amerykańskie?

Borówka amerykańska najlepiej owocuje na pędach 2-3-letnich, dlatego też wykonując cięcie usuwamy wszystkie starsze pędy (6-letnie i starsze plonują znacznie gorzej). Wycinamy także wszystkie słabe i płożące się pędy bez względu na ich wiek. Zostawiamy 6-8 pionowych pędów głównych – silnie rosnące pędy rodzą większe owoce.

W trakcie sezonu należy usuwać regularnie pędy borówki z widocznymi objawami chorób. Przycinamy kilka centymetrów poniżej widocznych objawów. Wycięte pędy należy niezwłocznie spalić, aby choroba nie rozprzestrzeniała się na zdrowe rośliny.

Skarby ogrodu - czy poznasz wszystkie owoce z domowego ogrodu i sadu?

Pytanie 1 z 9
Owoc na zdjęciu to...
aronia
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE