Jak zakwasić ziemię w ogrodzie? Poznaj najlepsze sposoby na zakwaszenie gleby

2024-06-19 12:31

W przydomowym ogrodzie lub na działce w zdecydowanej większości przypadków niezbędne jest odkwaszanie gleby. Zdarza się jednak – przy uprawie roślin kwasolubnych – że trzeba wykonać odwrotny zabieg – obniżyć odczyn, czyli ziemię zakwasić. Jak zwiększyć kwasowość gleby? Poznaj sposoby i środki.

Ziemia w ogrodzie
Autor: GettyImages Jak zakwasić glebę w ogrodzie pod hortensje, borówki, rododendrony i inne rośliny kwasolubne?

Spis treści

  1. Kiedy trzeba zakwasić ziemię?
  2. Przed zakwaszeniem sprawdź odczyn gleby
  3. Jakie pH gleby dla roślin kwasolubnych
  4. Rośliny wskaźnikowe "powiedzą" jaki jest odczyn gleby
  5. Zakwaszanie ziemi przez dodanie torfu kwaśnego
  6. Zastosowanie nawozów zakwaszających
  7. Zakwaszanie podłoża odpowiednią ściółką
  8. Jak domowym sposobem zakwasić ziemię?

Kiedy trzeba zakwasić ziemię?

Zakwaszenie gleby najczęściej potrzebne jest przy zakładaniu wrzosowiska, rabat oraz plantacji roślin kwasolubnych. Do najbardziej znanych gatunków preferujących odczyn gleby kwaśny lub silnie kwaśny należą rośliny wrzosowate: wrzosy, wrzośce, borówki, żurawina, azalie, różaneczniki, hortensje i magnolie. Ponadto takie warunki są przyjazne dla modrzewnicy, kiścienia, enkianta, bagna zwyczajnego, bażyny, skimii i dabecji.

Poznaj też mniej znane rośliny wrzosowate: modrzewnica, brukentalia, bażyna, dabecja, kiścień.

Wiele z wymienionych gatunków radzi sobie także na podłożu o odczynie lekko kwaśnym lub zbliżonym do obojętnego, jednak przy niższym pH rozwija się najefektywniej. Dlatego pierwszym zabiegiem związanym z zakwaszaniem podłoża powinno być sprawdzenie jego parametrów kwasowości.

Przed zakwaszeniem sprawdź odczyn gleby

Odczyn gleby można sprawdzić kupując w sklepie odpowiednie mierniki. Przyrządy mogą mieć różną formę – od najprostszych pasków po elektroniczne mierniki. Praca jest prosta. Z działki (ok. 500 m²) pobiera się kilkanaście próbek gleby – z różnych miejsc i głębokości. Dalej postępuje się zgodnie z instrukcją na opakowaniu produktu. Korzystanie z elektronicznego urządzenia jest jeszcze prostsze. Po prostu umieszcza się bolec pionowo w podłożu i sprawdza zakres pH na skali.

W zależności od odczynu wyróżniamy:

  • gleby silnie kwaśne - pH < 4,5;
  • gleby kwaśne - pH 4,6 - 5,5;
  • gleby lekko kwaśne - pH 5,6 - 6,5;
  • gleby obojętne - pH 6,6 - 7,2,
  • zasadowe - pH > 7,2.

Sprawdź jak zbadać odczyn gleby w ogrodzie.

Jakie pH gleby dla roślin kwasolubnych

Oto wymagania podstawowych gatunków roślin kwasolubnych:

  • wrzos pospolity: 4-5,5
  • wrzosiec: 4-4,5
  • borówka wysoka: 3,5-4,5
  • żurawina: 3,2-4,5
  • różanecznik: 4-5
  • skimia japońska: 3,5-4,5
  • hortensja: 4,5-5,5
  • magnolia: 5-6.

Rośliny wskaźnikowe "powiedzą" jaki jest odczyn gleby

Odczyn gleby można również sprawdzić gołym okiem – obserwując rośliny wskaźnikowe, które rosną w naszym ogrodzie czy na działce (o ile potrafimy je rozpoznać). Oczywiście nie będzie to tak obiektywne jak przy pomiarze, jednak może nam dostarczyć pierwszych, potrzebnych informacji.

Gatunki charakterystyczne dla gleb kwaśnych to m.in. rumian polny, fiołek trójbarwny i polny, szczaw, czerwiec roczny, mech torfowiec i pięciornik srebrny. Natomiast na podłożu alkalicznym często występują: blekot pospolity, cykoria podróżnik, mak pospolity, miłek wiosenny, podbiał pospolity i szałwia łąkowa.

#MuratorOgroduje: Rabaty na kartonach
Odczyn gleby
Autor: GettyImages Badanie pH gleby przeprowadzamy za pomocą kwasomierza

Zakwaszanie ziemi przez dodanie torfu kwaśnego

Jedną z najskuteczniejszych metod zakwaszania podłoża jest wymieszanie jej z torfem kwaśnym. Standardowo proporcje wynoszą 1:1. Oprócz tego warto jednak dodać także piach, który rozluźni podłoże oraz kompost, który zwiększy zasobność a z czasem także chłonność gleby. Takie rozwiązanie często wykorzystuje się przy wykonywaniu przydomowych wrzosowisk. Czasem dodaje się do podłoża fragmenty z iglaków (np. trociny). Ma to jednak na celu bardziej utrzymanie, a nie obniżenie odczynu.

Zabieg zakwaszania najlepiej wykonywać jesienią. Prace powinno się wykonać minimalnie na głębokość szpadla (im głębiej – tym lepiej). Efektywne jest wykorzystanie glebogryzarki. Oprócz tego warto przed sadzeniem umieścić torf bezpośrednio w dołkach. Torf powinno się kupować ze sprawdzonych źródeł. Okazyjne ceny (chodzi o szerszy zakres – nie produkty pakowane w workach) często dotyczą torfu pozyskiwanego z górnych warstw podłoża (mogą być więc zanieczyszczone nasionami chwastów).

Zastosowanie nawozów zakwaszających

Na rynku można dostać wiele nawozów, które pomogą zakwasić podłoże. Prawdopodobnie najpopularniejszym z nich jest siarczan amonu. Dawki nie mogą być jednak zbyt duże, gdyż będzie to toksyczne dla roślin. Przykładowo na 1m² z reguły nie powinno się stosować więcej niż 30 g nawozu. Inne nawozy zakwaszające to Florovitn Nawóz zakwaszający, Hortiform pH i Multivit pH.

W uprawie roślin kwasolubnych nie można natomiast stosować tradycyjnych nawozów mineralnych oraz nawozów organicznych (np. obornika). Takie produkty wpływają na szybsze podniesienie odczynu gleby. Ponadto roślinom kwasolubnym warto zaaplikować szczepionki mikoryzowe. Będą wtedy sprawniej pobierały wodę i składniki pokarmowe. W przypadku niektórych grup, np.: rodziny wrzosowatych, jest to niezbędne – rośliny mają słabą zdolność sorpcyjną (wytwarzają niewiele włośników na korzeniach).

Zakwaszanie podłoża odpowiednią ściółką

Stosowanie ściółki zakwaszającej i korzystanie z „domowych” sposobów. Odczyn pH można w małym stopniu obniżyć (a głównie utrzymać) poprzez stosowanie odpowiedniej ściółki. Dobrym materiałem są wszelkie fragmenty pochodzące z iglaków – kora, igliwie oraz trociny. Takie rozwiązanie ponadto pozwala dłużej utrzymać wilgotność gleby.

Jak domowym sposobem zakwasić ziemię?

Z domowych metod zakwaszania podłoża warto wymienić „uzdatnianie” wody sokiem z cytryny. Do jednej butelki wciska się kilka kropel. Oczywiście taka metoda jest przydatna na małej powierzchni, np. do podlewania wrzosów uprawianych w pojemnikach.

Sonda
Jakie prace w ogrodzie zajmują Ci najwięcej czasu?