Jesienne sadzenie borówki amerykańskiej – do kiedy można sadzić borówkę i jak to zrobić

2021-08-30 15:38
Sadzenie borówki amerykańskiej
Autor: GettyImages Najlepiej sadzić borówkę amerykańską od września do pierwszej połowy listopada

Borówka amerykańska jest krzewem owocowym chętnie sadzonym w ogrodach i na działkach. Podpowiadamy, jak sadzić borówkę amerykańską jesienią: do kiedy można sadzić borówkę, jak prawidłowo posadzić borówkę jesienią, czy ściółkować posadzoną borówkę.

Borówka amerykańska (łac. Vaccinium corymbosum) to krzew dorastający do 2 m wysokości. Owocuje od lipca do września. Uprawa borówki amerykańskiej nie jest trudna, o ile pamięta się o kilku podstawowych zabiegach, zwłaszcza związanych z jakością podłoża. Przy jesiennym sadzeniu niezbędne może okazać się okrywanie krzewów po posadzeniu.

Do kiedy można sadzić borówkę amerykańską jesienią?

Termin sadzenia borówki amerykańskiej w dużej mierze uzależniony jest od pogody. Borówki amerykańskie posadzone zbyt późno, mogą nie przetrwać zimy. Natomiast przy zbyt wczesnym sadzeniu krzewy trzeba często podlewać. Najlepiej jest sadzić borówkę amerykańską od września do pierwszej połowy listopada. Odpowiedni termin sadzenia jest istotny w przypadku sadzonek z odkrytym korzeniem. Borówki produkowane w pojemnikach są bardziej odporne na niesprzyjające warunki.

Przygotowanie podłoża przed sadzeniem borówki amerykańskiej

Przed sadzeniem borówki amerykańskiej należy dokładnie przygotować i oczyścić podłoże. Koniecznie trzeba je wymieszać z torfem lub zakwasić w inny sposób, bo odczyn gleby powinien być skrajnie niski – optymalne pH dla borówki amerykańskiej wynosi 3,8–4,8. Borówki preferują podłoże lekkie i jednocześnie zasobne w składniki pokarmowe.

Dla borówki wybieramy stanowisko ciepłe, zaciszne i osłonięte od wiatru. Niekorzystne warunki panują zwłaszcza na wystawie wschodniej – mroźne, zimowe wiatry.

>>Przeczytaj też:

Jak rozmnażać borówkę amerykańską przez sadzonki i odkłady

Jak sadzić drzewa i krzewy

Sadzenie borówki amerykańskiej

Przygotowujemy dołek o szerokości 60–80 cm i głębokości powyżej 40 cm. Do dołka sypiemy torf kwaśny i trociny. Sadzonki umieszczamy w podłożu głębiej o około 5 cm niż rosły w pojemniku lub szkółce. Rośliny sadzi się w rzędzie co 1,2–2,0 m, natomiast odległość pomiędzy rzędami powinna być większa: 2,5–3 m.

Zobacz w galerii zdjęć jak - krok po kroku - sadzić krzewy borówki amerykańskiej

Pielęgnacja krzewów borówki amerykańskiej po posadzeniu

Krzewy borówki amerykańskiej po posadzeniu należy dokładnie podlać. Zabieg w razie potrzeby powinno się regularnie powtarzać. Przed nadejściem mrozów podłoże wokół pni (w promieniu 60–80 cm) warto okryć grubą warstwą ściółki, np. z kory, trocin lub liści. Dobre zabezpieczenie podstawy pędu i korzeni zmniejszy ryzyko przemarznięcia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE