Jak sadzić wrzosy w ogrodzie? Gdzie najlepiej posadzić wrzosy? Jak o nie dbać?

2023-09-19 19:56
Wrzosy
Autor: GettyImages Wrzosy w ogrodzie i donicach - jak je uprawiać?

Wrzosy są symbolem jesieni. Kwitną obficie, długo i w różnych kolorach, dlatego wrzosy powinny znaleźć się w każdym ogrodzie. Co trzeba wiedzieć o uprawie wrzosów? Kiedy i gdzie je sadzić, jak pielęgnować, jak podlewać? Jak stworzyć wrzosowisko? Tu znajdziesz wszystko na temat wrzosów.

Spis treści

 1. Jak sadzić wrzosy w ogrodzie?
 2. Wrzosy w ogrodzie - z czym łączyć? Aranżacje
 3. Co lubią wrzosy, jakie warunki uprawy zapewnić wrzosom?
 4. Jak pielęgnować wrzosy?
 5. Uprawa wrzosów w pojemnikach
 6. Zobacz najładniejsze wrzosy i inne jesienne kwiaty ogrodowe

Wrzosy to krzewinki, co oznacza, że mają wieloletnie zdrewniałe łodygi. Dorastają do 15-60 cm wysokości i tworzą kształtne poduchowate kępy. Ich liście są zimozielone, u różnych odmian bywają cytrynowe, żółte, pomarańczowe albo szare. Niekiedy po pierwszych mrozach zmieniają barwę na intensywnie rudą, czerwoną lub brązową, ale wiosną powracają do pierwotnego koloru. Kwiaty, oprócz wrzosowych, mogą być jasnoróżowe, intensywnie fioletowe, czerwone lub białe, pojedyncze lub pełne. Rozwijają się od sierpnia do października, są miododajne. Nadają się do bukietów, również suchych.

Jak sadzić wrzosy w ogrodzie?

Wrzosy sadzi się w odległości 20-30 cm jedna od drugiej, a następnie ściółkuje rabatę korą. Zapobiegnie ona parowaniu wody z podłoża – wrzosy mają płytki system korzeniowy, więc warto przeciwdziałać szybkiemu przesychaniu wierzchniej warstwy gleby. Kora chroni także korzenie przed mrozem, a rozkładając się, dostarcza próchnicy.

Wrzosy będą ładniejsze, jeżeli zostaną potraktowane szczepionką mikoryzową. Zawiera ona strzępki grzybów żyjących w symbiozie z ich korzeniami. Zaszczepione rośliny szybciej rosną, są zdrowsze i odporniejsze na mróz oraz suszę. Podobną funkcję pełni garść ziemi przyniesiona z wrzosowiska i sypnięta w ogrodzie między roślinami.

Wrzosy w ogrodzie - z czym łączyć? Aranżacje

Wrzosy najładniej wyglądają posadzone w dużej grupie, w towarzystwie brzóz i jałowców, czyli roślin, występujących z nimi w naturalnym środowisku. Szczególnie efektowne są wrzosowiska, w których odmiany różniące się zabarwieniem tworzą przenikające się plamy złożone z co najmniej dziesięciu sztuk takich samych roślin. Można je uprawiać na skarpach, w ogrodach skalnych i w pojemnikach, tworząc atrakcyjne aranżacje jesienne.

Co lubią wrzosy, jakie warunki uprawy zapewnić wrzosom?

 • Stanowisko dla wrzosów

Stanowisko, na którym rosną wrzosy, powinno być słoneczne i osłonięte od silnego wiatru (zimą mógłby wysuszyć rośliny).

 • Podłoże dla wrzosów

Choć w naturze wrzosy porastają nawet piaszczyste wydmy, odmiany ogrodowe wymagają lepszego podłoża – ziemi próchnicznej, przepuszczalnej i dość żyznej o kwaśnym odczynie (pH 3,5-5,5). Nie lubią miejsc podmokłych, w których jesienią i zimą gromadzi się woda. W takich warunkach ich korzenie łatwo gniją. Niewskazana do ich uprawy jest także ciężka ziemia gliniasta. W miejscu, w którym planujemy posadzić wrzosy, najlepiej usunąć ją na głębokość 30 cm, nasypać na dno drenaż ze żwiru i wypełnić dół gotowym podłożem dla roślin wrzosowatych lub – wymieszanych w równych częściach – kwaśnym torfem wysokim, przekompostowaną korą i ziemią liściową (zamiast niej można użyć zwykłego kompostu). Jeżeli ziemia na działce jest urodzajna, wystarczy do niej dodać kwaśnego torfu – rozkłada się go mniej więcej 15-centymetrową warstwą i miesza z podłożem.

Jak pielęgnować wrzosy?

 • Nawożenie wrzosów

Wiosną należy zasilić wrzosy, stosując wieloskładnikowy nawóz mineralny w najniższej dawce zalecanej przez producenta (najlepiej specjalny dla roślin wrzosowatych, ponieważ zakwasza glebę). Rozrzuca się go między roślinami, a następnie wpłukuje w podłoże delikatnym strumieniem wody. Większość preparatów stosuje się 2-3 razy w sezonie (szczegóły dotyczące dawkowania są podane na opakowaniu), a nawozy wolno działające tylko raz – wiosną.

 • Przycinanie wrzosów

Ważnym zabiegiem decydującym o wyglądzie wrzosów jest przycinanie pędów. Tylko wtedy mają one ładny zwarty pokrój i obficiej kwitną. Wrzosy tnie się w kwietniu, skracając pędy nieco poniżej miejsca, z którego w poprzednim roku wyrastały kwiaty.

 • Podlewanie wrzosów

Latem najważniejsze jest podlewanie wrzosów, szczególnie w czasie kwitnienia. Wrzosy płytko się korzenią, więc mogą korzystać tylko z wody zgromadzonej w wierzchniej warstwie gleby i choć są odporne na suszę, lepiej rosną i są zdrowsze, jeżeli nie brakuje im wody.

 • Zabezpieczenie wrzosów na zimę

Jesienią należy pamiętać o zabezpieczeniu wrzosów przed mrozem. Nie wszystkie odmiany wrzosów są równie odporne na zimowe warunki. Mogą cierpieć zwłaszcza pod koniec zimy, gdy słońce grzeje już mocno i pobudza witalne siły rośliny, ale korzenie nie mogą rozpocząć pracy i pobierać wody, bo gleba jest zamarznięta. Może się to zakończyć zasychaniem pędów. Dlatego jesienią, najlepiej po pierwszych przymrozkach, wrzosy należy osłonić iglastymi gałęziami albo włókniną ogrodniczą.

Wrzosy w doniczkach

Autor: GettyImages

Wrzosy w doniczkach możemy także ustawić na zewnętrznych parapetach domu

Uprawa wrzosów w pojemnikach

Wrzosy doskonale nadają się do ozdoby tarasów i balkonów aż do późnej jesieni. Przed nadejściem mrozu lepiej je jednak przenieść do ogrodu i zakopać razem z pojemnikiem, a pędy okryć, na przykład iglastymi gałęziami. Jest to najlepszy sposób ich zimowania. Na tarasie mogą pozostać, pod warunkiem że donica, w której rosną, zostanie bardzo dobrze zaizolowana, na przykład słomą (także od spodu), a korony roślin osłonięte. Jeżeli zima jest ciepła albo nadeszła odwilż – trzeba sprawdzić, czy ziemia w donicach nie wyschła i w razie konieczności ją podlać.

warto wiedzieć

Interesującą grupą odmian są wrzosy pączkowe. Ich kwiaty się nie rozwijają, lecz pozostają w pąkach, dzięki czemu są bardzo trwałe. Zdobią rośliny do końca listopada, a niekiedy jeszcze w grudniu. Są dekoracyjne nawet w niewielkie przymrozki. Dopiero silny mróz powoduje, że płatki brązowieją.

Zobacz najładniejsze wrzosy i inne jesienne kwiaty ogrodowe

Wrzosowisko: ogród pełen wrzosów [WIDEO]
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE