Pomysł na mały ogródek przed domem – inspiracje. Pokazujemy jak urządzić nowoczesny przedogródek

2023-11-09 12:05

Na ogół część frontowa domu jest ukryta za ogrodzeniem. Natomiast ten mały ogródek przed domem, został zaprojektowany inaczej. I mimo że dużą jego część zajmują nawierzchnie, nowoczesny przedogródek jest wypełniony bujną, efektowną roślinnością.

Mały ogródek przed domem
Autor: Piotr Mastalerz, projekt domu: Łukasz Lewandowski/STRUKTURA Ścieżka, trawnik i żywopłot są poprowadzone tak samo po obu stronach ogrodzenia. Dzięki temu przestrzeń tę czyta się jako całość i wydaje się ona większa. Gładka płaszczyzna murawy jest neutralnym tłem dla bryły domu, strzyżonych roślin i pojemników z roślinami

Spis treści

  1. Jak zagospodarować mały ogródek przed domem
  2. Co zamiast płotu przed domem?
  3. Jak urządzić nowoczesny przedogródek
  4. Co posadzić wzdłuż chodnika do domu?
  5. Jak urządzić ogród przed wejściem do domu
  6. Przedogródek dekoracyjny cały rok – co w nim posadzić
  7. Aranżacja ogrodu przed domem galeria

Obsadzony roślinami mały ogródek przed domem (inaczej przedogródek) jest najczęściej oglądanym fragmentem ogrodu – zazwyczaj dobrze widocznym z ulicy. Warto go zaaranżować tak, aby był nie tylko reprezentacyjny i ozdobny przez cały rok, ale również funkcjonalny.

Jak zagospodarować mały ogródek przed domem

Styl aranżacji przedogródka powinien współgrać z architekturą budynku, ponieważ będą zawsze oglądane jako całość. Szczególnie starannie trzeba dobrać materiały wykorzystane do jego budowy. Najlepiej, gdy będą te same, których użyto wykończenia domu, albo utrzymane w podobnej kolorystyce.

W przestrzeni przed domem nie może zabraknąć roślin, które poprawiają mikroklimat oraz tworzą wyjątkową atmosferę. Powinny podkreślać walory architektoniczne domu lub sprytnie ukrywać jego mankamenty. Rośliny nie muszą zabierać cennego miejsca – można je posadzić na obrzeżach podjazdu, wewnątrz nawierzchni, pod ścianami budynku albo przycinać, ograniczając ich rozmiary. Warto zadbać, by nie zasłaniały widoku z okien na dojście do domu ani na wjazd na posesję.

Jak wybrać właściwe rośliny do ogrodu?

Co zamiast płotu przed domem?

Zazwyczaj przedogródek znajduje się między domem a ogrodzeniem frontowym i nie jest dostępny dla wszystkich. Ten pełni inną rolę, bo oddzielenie prywatnego terenu posesji od publicznego ulicy jest w zasadzie symboliczne – wyznaczają ją linia żywopłotu, donice ustawione na gruncie i skrzynka na listy. W ten sposób przestrzeń ulicy została wciągnięta w otoczenie domu, więc nie odczuwa się tego, że działka jest niewielka. Poza tym właścicielom bardzo zależało na wyeksponowaniu nowoczesnej bryły budynku.

Zdecydowali się na tak śmiałe i rzadko w Polsce spotykane rozwiązanie, bo ulica, przy której mieści się ich dom, jest spokojna i cicha, a do tego mają bardzo dobry kontakt z sąsiadami.

Ogrodzenie, które przesunięto na linię domu, to w zasadzie tylko dwie bramki zamykające wąskie przesmyki między bocznymi ścianami budynku a granicami działki.

Mały ogródek przed domem
Autor: Piotr Mastalerz, projekt domu: Łukasz Lewandowski/STRUKTURA Teren przed wejściem został urządzony w oszczędnym, nowoczesnym stylu. Siłą aranżacji są geometryczne bryły zimozielonych roślin i kontrastowe zestawienia prostych płaszczyzn. Taki ogród nie wymaga wiele pielęgnacji, a jest ozdobny przez cały rok

Jak urządzić nowoczesny przedogródek

Przedogródek jest urządzony w oszczędnym, nowoczesnym stylu. Dominują ostre kąty i proste geometryczne kształty nawierzchni, trawnika oraz brył strzyżonych roślin, powtarzających rytm okien i innych elementów architektonicznych budynku. Nowoczesne ogrodzenie jest prawie niewidoczne, bo metalowe profile są połączone tylko u dołu. Proste nawierzchnie zostały utrzymane, podobnie jak dom, w kontrastowym zestawieniu jasnych i ciemnych odcieni szarości.

Co posadzić wzdłuż chodnika do domu?

Między podjazdem a dojściem do domu zbudowano wysoką rabatę, dając tym samym wyraźny komunikat, gdzie znajduje się główne wejście na posesję. Posadzone na podwyższeniu rośliny są znacznie lepiej wyeksponowane i tworzą zielony parawan, dzięki któremu dojście do domu wiedzie wśród zieleni, zamiast obok samochodów. Murek nie tylko rozdziela strefę wjazdu od wejścia – można też na nim przysiąść czy odłożyć torebkę.

Mały ogródek przed domem
Autor: Piotr Mastalerz, projekt domu: Łukasz Lewandowski/STRUKTURA Wysoką rabatę zbudowano z bloczków i wykończono tym samym tynkiem, co elewację budynku. Przed posadzeniem roślin należy ją od środka ocieplić styropianem oraz zabezpieczyć folią przed przenikaniem wilgoci z podłoża

Jak urządzić ogród przed wejściem do domu

Im mniej powierzchni utwardzonych wokół domu, tym lepszy klimat w ogrodzie i lepsze warunki wzrostu roślin. Nawierzchnie z betonowych kostek ułożono tylko w niezbędnych miejscach – na podjeździe, dojściu do drzwi i ścieżki wokół domu, łączącej część frontową z tą na tyłach budynku. Poprowadzono ją bezpośrednio przy ścianie, więc jednocześnie zabezpiecza elewację przed zabrudzeniem.

Miejsca przeznaczone na donice wyłożono ozdobnym żwirem – podobnie jak powierzchnie ziemi pod żywopłotami. Dzięki temu przedogródek zawsze wygląda schludnie, łatwiej też kontrolować pojawiające się tam chwasty.

W miejscu reprezentacyjnym, a takim jest przedogródek, rośliny mają być przede wszystkim ozdobą – i to najlepiej przez cały rok, a nie tylko w sezonie. Dlatego najbezpieczniej jest posadzić tam rośliny łatwe w uprawie oraz odporne na szkodniki i choroby.

Przedogródek dekoracyjny cały rok – co w nim posadzić

Główną tkankę roślinną tego przedogródka stanowią dobrze znoszące strzyżenie krzewy zimozielone. Wyższe piętra tworzą cyprysiki Lawsona. Niższe, również strzyżone – bukszpany i świerki. Zielony szpaler stożków rosnących na wysokiej rabacie powstał ze świerków białych odmiany 'Conica'. Brzoza brodawkowata przy granicy z sąsiadem jest jedynym drzewem w tej części ogrodu. Nadaje kompozycji lekkość i ożywia ją, bo zmienia się wraz z porami roku. Kompozycję uzupełniają posadzone w pojemnikach i ozdobne przez cały rok kostrzewy popielate.

Ogród zbudowany głównie z zielonych płaszczyzn wymaga szczególnie starannej pielęgnacji. Tylko odpowiednie nawożenie, przycinanie roślin (przynajmniej dwa razy w sezonie), podlewanie oraz regularne koszenie murawy będą gwarancją sukcesu.

A może chcesz obejrzeć inne pomysły na przedogródek?

Aranżacja ogrodu przed domem galeria

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie