Modna nawierzchnia przed domem. Pomysły, aranżacje i rozwiązania
Nawierzchnie wokół domu podlegają modom, producenci regularnie wprowadzają na rynek nowe rozwiązania. Jakie są nowoczesne trendy? Zobacz pomysły i aranżacje na modne nawierzchnie, m.in. betonowe, czy z kostki ekologicznej.
Najwięcej nowości widać w asortymencie nawierzchni betonowych. Zmieniły się ich wielkość i barwa, a także rodzaj wykończenia powierzchni. Od kilku lat lansowane są płyty zewnętrzne ceramiczne, które stosuje się nie tylko na tarasie, ale również w ogrodzie – do utwardzania ścieżek, miejsc wypoczynku, a nawet podjazdów.
Modne nawierzchnia przed domem: wielki format
Duże płyty to niezaprzeczalnie numer jeden w brukarskim rankingu na najmodniejszą nawierzchnię przed domem. Płyty wielkoformatowe są uniwersalne, choć najlepiej pasują do nowoczesnej architektury. Często mają postać surowego betonu, także betonu architektonicznego, ale są również elementy na nawierzchnie barwione i imitujące inne materiały (kamień, drewno).
- Płyty betonowe
Mają kształt kwadratów wielkości od 50 x 50 cm do 90 cm lub prostokątów o przykładowych wymiarach 80 x 40 cm, 100 x 50 cm, 90 x 60 cm, 100 x 75 cm, 120x 20 cm, 160 x 20 cm. Ich grubość waha się od 4 cm do nawet 15 cm. Do utwardzania tarasów i ścieżek ogrodowych stosowane są elementy grubości 4-8 cm, a podjazdów – 6-15 cm (zwykle im płyta na podjeździe jest większa, tym powinna być grubsza, jednak nie jest to regułą, dlatego zawsze trzeba je stosować zgodnie z zaleceniami producenta).
Autor: JADAR
Ścieżka z luźno ułożonych płyt betonowych jest bardzo prosta w budowie, doskonale wygląda wśród zieleni, pasuje do tradycyjnej zabudowy.
- Płyty ceramiczne
Ich szlachetna i elegancka powierzchnia sprawia, że te same kolekcje mogą być stosowane zarówno na zewnątrz, jak i w środku budynku, na przykład w salonie czy oranżerii. Mają kształt kwadratów wielkości od 60 x 60 cm do 120 x 120 cm lub prostokątów od 80 x 40 cm do 120 x 60 cm. Ich grubość wynosi 2-3 cm. Można je mocować tak jak tradycyjne płytki gresowe, czyli na kleju na betonowej wylewce, ale można je też kłaść na sucho – tak jak elementy brukowe, czyli wprost na gruncie, na podbudowie ze żwiru i piasku. Płyty ceramiczne są bardzo trwałe, odporne na mróz i nawet po zmoczeniu nie mają śliskiej powierzchni. Zależnie od modelu wytrzymują nacisk od 1000 kg do 3000 kg, więc nadają się do utwardzania podjazdów.
Modna nawierzchnia: aranżacje bliżej natury
Do lamusa przeszły kostki o zdecydowanych, mocnych barwach. Kolory materiałów na nawierzchnie spłowiały i rozmyły się. Modne w aranżacji nawierzchni przed domem są wszelkiego rodzaju szarości, zgaszone brązy i beże oraz kolory ziemi. W dalszym ciągu dużo jest imitacji materiałów naturalnych. Oprócz wyrobów naśladujących kamień coraz bardziej popularne stają się te, które imitują drewno – egzotyczne, krajowe, stare wyługowane deski, podkłady kolejowe, plastry ciętego w poprzek pnia, czy blachę corten.
Przeczytaj też:
Polecany artykuł:
Modne eko nawierzchnie
Ażurowe kształtki i kostki z wypustkami dystansowymi pozwalają układać ekologiczne nawierzchnie przepuszczalne dla wody. To kolejne rozwiązanie, które w dobie przedłużających się suszy i deficytu wody zyskuje coraz więcej zwolenników.
Przeczytaj też:
Tym bardziej że ekokształtki, z których można wykonać nawierzchnie, mają różnorodną formę i są dekoracyjne – po wypełnieniu wolnych przestrzeni drobnym kruszywem lub obsianiu ich trawą powstają ciekawe wzory. Zwykle stosowane są przed domem do budowy podjazdu i miejsca postojowego dla samochodu.