Modna nawierzchnia przed domem. Pomysły, aranżacje i rozwiązania

Modne nawierzchnie
Autor: Małgorzata Góra

Nawierzchnie wokół domu podlegają modom, producenci regularnie wprowadzają na rynek nowe rozwiązania. Jakie są nowoczesne trendy? Zobacz pomysły i aranżacje na modne nawierzchnie, m.in. betonowe, czy z kostki ekologicznej.

Najwięcej nowości widać w asortymencie nawierzchni betonowych. Zmieniły się ich wielkość i barwa, a także rodzaj wykończenia powierzchni. Od kilku lat lansowane są płyty zewnętrzne ceramiczne, które stosuje się nie tylko na tarasie, ale również w ogrodzie – do utwardzania ścieżek, miejsc wypoczynku, a nawet podjazdów.

Płyty wielkoformatowe
Autor: STARGRES Od pewnego czasu modne są płyty wielkoformatowe. Szczególnie efektownie wyglądają płyty ceramiczne. Niektóre z nich wytrzymują obciążenie trzech ton, nadają się więc do utwardzania podjazdów

Modne nawierzchnia przed domem: wielki format

Duże płyty to niezaprzeczalnie numer jeden w brukarskim rankingu na najmodniejszą nawierzchnię przed domem. Płyty wielkoformatowe są uniwersalne, choć najlepiej pasują do nowoczesnej architektury. Często mają postać surowego betonu, także betonu architektonicznego, ale są również elementy na nawierzchnie barwione i imitujące inne materiały (kamień, drewno).

  • Płyty betonowe

Mają kształt kwadratów wielkości od 50 x 50 cm do 90 cm lub prostokątów o przykładowych wymiarach 80 x 40 cm, 100 x 50 cm, 90 x 60 cm, 100 x 75 cm, 120x 20 cm, 160 x 20 cm. Ich grubość waha się od 4 cm do nawet 15 cm. Do utwardzania tarasów i ścieżek ogrodowych stosowane są elementy grubości 4-8 cm, a podjazdów – 6-15 cm (zwykle im płyta na podjeździe jest większa, tym powinna być grubsza, jednak nie jest to regułą, dlatego zawsze trzeba je stosować zgodnie z zaleceniami producenta).

  • Płyty ceramiczne

Ich szlachetna i elegancka powierzchnia sprawia, że te same kolekcje mogą być stosowane zarówno na zewnątrz, jak i w środku budynku, na przykład w salonie czy oranżerii. Mają kształt kwadratów wielkości od 60 x 60 cm do 120 x 120 cm lub prostokątów od 80 x 40 cm do 120 x 60 cm. Ich grubość wynosi 2-3 cm. Można je mocować tak jak tradycyjne płytki gresowe, czyli na kleju na betonowej wylewce, ale można je też kłaść na sucho – tak jak elementy brukowe, czyli wprost na gruncie, na podbudowie ze żwiru i piasku. Płyty ceramiczne są bardzo trwałe, odporne na mróz i nawet po zmoczeniu nie mają śliskiej powierzchni. Zależnie od modelu wytrzymują nacisk od 1000 kg do 3000 kg, więc nadają się do utwardzania podjazdów.

Drewno betonowe
Autor: SEMMERLOCK STEIN+DESIGN Betonowe drewno jest modne i wchodzi w skład wielu kolekcji. Oprócz bruku są też kształtki tworzące stopnie schodów. To pozwala jednorodnie zagospodarować teren wokół domu
KOSTKI EKOLOGICZNE
Autor: LIBET Jednym z przykładów kostki ekologicznej jest kształtka Stream Line. Ma skomplikowany wzór lica, ale dzięki prostokątnej formie jest łatwa do ułożenia

Modna nawierzchnia: aranżacje bliżej natury

Do lamusa przeszły kostki o zdecydowanych, mocnych barwach. Kolory materiałów na nawierzchnie spłowiały i rozmyły się. Modne w aranżacji nawierzchni przed domem są wszelkiego rodzaju szarości, zgaszone brązy i beże oraz kolory ziemi. W dalszym ciągu dużo jest imitacji materiałów naturalnych. Oprócz wyrobów naśladujących kamień coraz bardziej popularne stają się te, które imitują drewno – egzotyczne, krajowe, stare wyługowane deski, podkłady kolejowe, plastry ciętego w poprzek pnia, czy blachę corten.

Przeczytaj też:

Modne eko nawierzchnie

Ażurowe kształtki i kostki z wypustkami dystansowymi pozwalają układać ekologiczne nawierzchnie przepuszczalne dla wody. To kolejne rozwiązanie, które w dobie przedłużających się suszy i deficytu wody zyskuje coraz więcej zwolenników.

Przeczytaj też:

Tym bardziej że ekokształtki, z których można wykonać nawierzchnie, mają różnorodną formę i są dekoracyjne – po wypełnieniu wolnych przestrzeni drobnym kruszywem lub obsianiu ich trawą powstają ciekawe wzory. Zwykle stosowane są przed domem do budowy podjazdu i miejsca postojowego dla samochodu.

magazynu Murator
Murator 9_2019

Autor: archiwum serwisu

Więcej inspiracji na modne ścieżki, podjazdy i tarasy prezentujemy we wrześniowym numerze Muratora. W magazynie znajdziesz ponadto:

> Kotłownia w domu: nowoczesna, wygodna, ekonomiczna

> Wybieramy lakiery do podłóg. Poznaj ich rodzaje i właściwości

> Dom przyjazny dzieciom. Praktyczne pomysły i atrakcyjne rozwiązania

> Sposoby na duże przeszklenia na poddaszu

> Woda i kanalizacja: przyłącza na działce. Formalności i koszty

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE