Nawierzchnia przed domem: kształtki betonowe

2022-02-28 7:41
Nawierzchnia przed domem - kształtki betonowe
Autor: Piotr Mastalerz Za pomocą kształtek betonowych w kontrastowym kolorze można umownie wydzielić w nawierzchni przed domem drogę od bramy do drzwi wejściowych

Do wykończenia nawierzchni przed domem najczęściej wybierane są kształtki betonowe. I nie bez powodu. Asortyment kolorów i kształtów jest na tyle duży, że bez trudu każdy znajdzie coś odpowiedniego. Nawierzchnia przed domem zajmuje sporą część działki, więc powinna współgrać z otoczeniem i architekturą budynku.

Materiał, którym jest utwardzona nawierzchnia przed domem, musi być trwały, odporny na mróz i nie powinien być śliski. Wszystkie te kryteria spełniają kształtki betonowe. Nowym trendem jest stosowanie na podjazdach i ścieżkach dużych płyt układanych solo lub w połączeniu z mniejszymi elementami.


Jakie kształtki betonowe na nawierzchnię

Poza modnymi od pewnego czasu kształtkami z surowego betonu są i takie, które imitują różne materiały: stary „rozbiórkowy” bruk, kamień (na przykład trawertyn i wapień, czyli skały, które są zbyt miękkie na nawierzchnie wokół domu), a także drewno (deski, bale, podkłady kolejowe). Te ostatnie zwykle są przeznaczone do utwardzania mniej obciążonych nawierzchni przed domem, więc można nimi wyłożyć ścieżki oraz strefę wejścia. Dzięki zaawansowanej technologii barwienia kształtek betonowych i obróbki powierzchni imitacje te są bardzo wierne.

Górna powierzchnia kształtek betonowych może być pokryta drobnym kruszywem naturalnym, takim jak bazalt, granit czy piasek kwarcowy, a następnie poddawana płukaniu lub śrutowaniu, dzięki czemu kostki z betonu zmieniają się w bruk kamienny.


Sprawdź też:

Warto zwrócić uwagę na kształtki betonowe typu Eko, które są przepuszczalne dla wody. Są to albo ażurowe płyty i kostki uformowane tak, że po ułożeniu powstają między nimi wolne przestrzenie, albo kostki z dystansami, które umożliwiają pozostawienie szerokich spoin. Wolne przestrzenie wypełnia się drobnym kruszywem albo żyzną ziemią wymieszaną pół na pół z piaskiem i obsiewa trawą.


Jaka wielkość kształtek betonowych?

Kształtki betonowe mają różną wielkość. Do budowania nawierzchni przed domem oprócz standardowych kostek używane są płyty, także wielkoformatowe o rozmiarze 90 x 90 cm. Do utwardzania ścieżek nadają się elementy grubości 4 cm. Do utwardzenia podjazdu dla samochodów osobowych przeznaczone są kostki grubości 6 cm, a w przypadku płyt – 8 cm, a nawet 10 cm.


Sprawdź też:

Jak dopasować kształtki betonowe do architektury domu

Nawierzchnia przed domem powinna tworzyć stylistyczną całość z pozostałymi elementami wyposażenia posesji. Musi pasować do elewacji budynku, ogrodzenia, obiektów małej architektury. Nie powinna dominować nad otoczeniem, dlatego do jej budowy dobrze jest wykorzystywać kształtki betonowe o barwach neutralnych.


Czasami, zwłaszcza na małych działkach, podjazd razem z dojściem do domu i częścią parkingową zajmują prawie całą szerokość posesji. Wtedy dojście do domu można wyodrębnić optycznie, na przykład brukiem w kontrastowym kolorze, albo ułożyć dyskretny wzór, by przełamać monotonię dużej, jednorodnej płaszczyzny.

Sprawdź też:

Niezastąpione są rośliny. Niekiedy wystarczy jedno drzewo czy krzew o interesującym pokroju posadzone na skrawku ziemi pozostawionym w nawierzchni przed domem, by stała się ona bardziej przyjazna. Wybierając rośliny, należy zwrócić uwagę na to, żeby były dekoracyjne przez cały sezon.

Nawierzchnia przed domem - kształtki betonowe
Autor: BUSZREM Niekiedy wystarczy pozostawić w bruku skrawek nieutwardzonej ziemi, obsadzić go roślinami i obsypać żwirem, żeby nawierzchnia przed domem przestała dominować nad otoczeniem i stała się tłem. Kształtki betonowe tworzące obrzeża muszą być osadzone na suchym betonie. Kostka Santorini

Nawierzchnia przed domem – wymiary

Wygodny podjazd powinien mieć co najmniej 3 m szerokości, ale jeśli pozwala na to miejsce, warto go poszerzyć do 4 m, żeby w razie konieczności swobodnie mogły się na nim minąć dwa samochody. Jeśli pozwolą na to warunki, dobrze jest wygospodarować miejsce do nawracania, które będzie też pełnić funkcję placu postojowego dla gości albo miniboiska do gry w piłkę.

Sprawdź też:

Gdy ścieżka jest głównym dojściem od furtki do drzwi wejściowych domu, nie powinna mieć mniej niż 80 cm szerokości.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie