Kostka brukowa: kolor, wielkość i kształty kostki brukowej

2017-10-24 15:39

Odkąd kostka brukowa zaczęła robić karierę, wypełniając przestrzeń wokół domów jednorodzinnych, jej wygląd znacznie się zmienił - już nie jesteśmy skazani na kilka prostych wzorów, ale mamy do wyboru kostkę brukową o różnych kształtach, kolorach i wielkości.

Kostka brukowa
Autor: Andrzej Szandomirski Strefa wjazdowa to jedna z ważniejszych części niemal każdej posesji. Jeździmy po niej samochodem i wielokrotnie w ciągu dnia parkujemy. Odpowiedni dobór materiału nawierzchniowego sprawi, że podjazd będzie nie tylko estetyczny, ala także trwały i wytrzymały.

Oferta sprzedaży kostki brukowej jest bogata. Do wyboru mamy kostki brukowe o różnych kształtach, kolorach i wielkości. Poznaj różnorodność oferty kostki brukowej na nawierzchnie. Inwestycja w dobry materiał na nawierzchnię podjazdu gwarantuje jego trwałość i ładny wygląd przez wiele lat. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę zanim zdecydujemy się na zakup kostki brukowej.

Zalety kostki brukowej

  • Kostki brukowe pasują do większości stylów architektonicznych.
  • Mają największą ofertę kolorystyczną i stylistyczną spośród betonowych produktów do układania nawierzchni.
  • Nadają się do utwardzania ścieżek o skomplikowanym kształcie, tworzenia łuków, łączenia ze sobą różnych kolorów i kształtów kostek oraz wbudowywania wzorów.
  • Ich niewielki rozmiar pozwala na precyzyjne ułożenie nawierzchni w trudno dostępnych miejscach bez konieczności doinania elementów.

Kostka brukowa dobra na podjazd

Nawierzchnia podjazdu do garażu jest poddawana dużym obciążeniom, dlatego materiał wykorzystany do jego budowy musi być odpowiednio wytrzymały. Lepiej wykonać ją z kostki, a nie z dużych płyt, bo im drobniejsze są elementy, tym łatwiej przenoszą naprężenia. Płyty poddane naciskom mogą pękać, natomiast kostki przesuwają się lekko względem siebie, dzięki czemu zbudowane z nich nawierzchnie są trwalsze. Łatwo też wykonać z kostek brukowych łuki o dowolnym promieniu. Bez trudu docina się również elementy potrzebne do układania przy obrzeżach. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, dobrze jest zainteresować się jakością kostki brukowej. Ponieważ jednak podjazd ma tworzyć nie tylko praktyczny ciąg komunikacyjny, ale również płaszczyznę wpływającą na urodę posesji, warto zwrócić uwagę także na wygląd kostki brukowej.

Kostka brukowa: właściwa jakość

Do budowy podjazdu nadają się kostki brukowe o grubości 6-8 cm, nie wszystkie jednak mają odpowiednią jakość. Czołowi producenci materiałów przeznaczonych do budowy nawierzchni stosują wypracowane we własnych laboratoriach receptury produkcji, dzięki którym powstają wyroby o odpowiednim standardzie. Gwarancją są wydawane deklaracje zgodności potwierdzające, że oferowany wyrób spełnia wymagane normami parametry. Warto pytać o to sprzedawcę, by się upewnić, że podjęliśmy słuszną decyzję o zakupie.

Kostka brukowa: kształt

Oprócz dobrze znanych, tradycyjnych, są też kostki imitujące stary bruk lub kostki w kształcie klinów, z których łatwo układa się okręgi, wachlarze, łuki i rybie łuski. Są kostki o nieregularnych kształtach, dobrze wpisujące się w ogród, i kostki geometryczne, pasujące do nowoczesnej architektury.
Jest też cała grupa kostek brukowych nazywanych ekologicznymi, o dużych wypustach dystansowych. Nawierzchnie z nich są przepuszczalne, pozwalają na przesiąkanie wód opadowych do podłoża. Woda pozostaje w ogrodzie, co sprzyja zachowaniu równowagi w środowisku i utrzymaniu właściwego poziomu wód gruntowych.

Kostka brukowa: krawędzie

Kostki brukowe mogą być bez fazy lub z fazą, czyli ukośnie ściętą krawędzią, która ochrania je przed uszkodzeniami. Krawędzie kostek mogą być też ostre, zaokrąglone lub nieregularnie obijane (imitujące naturalny kamień lub stary bruk).

Kostka brukowa: powierzchnia

Kostki brukowe tradycyjne są gładkie, jednak coraz więcej pojawia się kostek imitujących kamień naturalny. Mają one szorstką powierzchnię pokrytą naturalnym kruszywem (kwarcem, granitem, bazaltem). Kruszywo to umieszczone w górnej części kostki wydobywane jest na powierzchnię w procesie płukania lub śrutowania.

Kostka brukowa: kolor

Wybierając materiał do utwardzenia podjazdu nie można też lekceważyć strony estetycznej, czyli kształtu, kolorystyki i sposobu wykończenia kostek.

Sprawdź też:

Oprócz zwykłych kostek betonowych szarych lub czerwonawych w ofercie pojawiają się też kostki o barwach intensywnych oraz w gamie kolorystycznej nawiązującej do materiałów naturalnych (ciemno- i jasnoszare, beżowe, brązowe). Efektowne są również produkty o licu uszlachetnianym w procesie produkcji. Przy użyciu odpowiednich barwników można otrzymać wiele kolorów. Są kostki brukowe: szare, grafitowe, czerwone, brązowe, żółte, białe, zielone, niebieskie, a także nowa propozycja – melanż w kolorach jesieni. Zależnie od tego, czy w skład betonu, z którego wyprodukowane są kostki, wchodzi biały czy szary cement, uzyskuje się barwy wyraziste (biały cement) lub zgaszone (szary cement).

Spore znaczenie przy wyborze kostki brukowej ma wielkość przestrzeni, którą dysponujemy. Na dużych powierzchniach można rozważyć zaprojektowanie graficznych wzorów z kostki brukowej. Wzbogacają one kompozycję i urozmaicą przestrzeń. Aby jednak uniknąć przesytu, warto postawić na proste wzory i ograniczyć się do trzech kolorów kostki. Z kolei na małych płaszczyznach lepiej wygląda kostka brukowa w maksymalnie dwóch kolorach, z czego jeden kolor jest dominujący, a drugi pełni funkcję dopełniającą. Kostkę najlepiej dobierać pod kolor elewacji budynku, dachu lub innego dominującego w otoczeniu elementu, tak aby wszystkie barwy łączyły się w spójną całość.

Kostka brukowa: wielkość

Najczęściej produkowane są kostki grubości 6 i 8 cm. Bywają też kostki 4-, 5-, 7- i 10-centymetrowe. Wielkość kostek może być różna: od kilku do kilkudziesięciu centymetrów. W ofertach producentów coraz częściej pojawiają się kostki różnych kształtów i wielkości, które można ze sobą dowolnie łączyć, dzięki czemu nawierzchnia wygląda bardziej naturalnie.

Sprawdź też:

Kostka brukowa POZBRUK
Autor: materiały prasowe POZBRUK Przed zakupem kostki brukowej warto zastanowić się nad jej kolorem. Powinien on współgrać z otoczeniem. Kostkę najlepiej dobierać pod kolor elewacji budynku, dachu lub innego dominującego w otoczeniu elementu, tak aby wszystkie barwy łączyły się w spójną całość.

Wideo: Z czego podjazd przed domem?

Z czego podjazd przed domem?
Warto wiedzieć

Kupujemy kostkę brukową: poradnik

Porównanie ofert kostek brukowych. Wiele informacji znajdziemy w internecie, ale dobrze jest też odwiedzić okoliczne punkty sprzedaży. Wadą zakupów przez internet jest to, że jakość produktów możemy ocenić dopiero po odbiorze, a reklamacja bywa kłopotliwa.
Sprawdzenie jakości kostki.
Przed sfinalizowaniem transakcji warto zapytać o certyfikaty albo samodzielnie sprawdzić jakość kostki.
Realizacja zakupu. Koniecznie trzeba nabyć jednocześnie całą potrzebną ilość kostki, bo poszczególne partie mogą się nieco różnić zabarwieniem.

Kostak brukowa na podjeździe
Autor: POLBRUK Kostki o niewielkich rozmiarach pozwalają tworzyć okręgi i elipsy, ożywiające nawierzchnię ułożoną we wzór klasycznej szachownicy

Czy impregnować kostkę brukową?

Nowoczesne kostki brukowe już w procesie produkcji mają dodawane środki zabezpieczające je przed zabrudzeniem i nie wymagają dodatkowej ochrony. Mogą być impregnowane w masie, dzięki czemu zmniejsza się ich nasiąkliwość. Mogą być też pokryte specjalną powłoką zapobiegającą wnikaniu zabrudzeń w głąb. 

Sprawdź też:

Natomiast kostki brukowe o porowatej strukturze ułożone na podjazdach, tarasach i w innych miejscach narażonych na powstawanie trudnych do usunięcia plam oraz zabrudzeń można tuż po ułożeniu zaimpregnować środkiem zalecanym przez producenta kostki. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że zabieg ten może wyraźnie zmienić wygląd betonowej nawierzchni.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie