Betonowe płyty tarasowe: wymiary, kształt, impregnacja. Trwałe i ładne wykończenie tarasu

2019-01-21 10:03

Jeśli więc chcemy wykończyć taras płytami z betonu, warto wybrać te nie tylko trwałe, ale także piękne. Podpowiadamy, jakie wybrać tarasowe płyty betonowe i jak je układać.

Nawierzchnia tarasu z płyt betonowych
Autor: Bruk/Modern Line Czasem nawierzchnia utwardzona wokół domu zajmuje duży obszar. Żeby nie była monotonna, można wykorzystać tak samo wykończone płyty, ale w różnych kolorach i formatach

Jedną z metod wykonania tarasu przy domu jest ułożenie płyt na podbudowie ziemnej składającej się z warstwy zagęszczonego grubszego kruszywa oraz podsypki piaskowej na wierzchu. Na podsypce układa się wielkoformatowe płyty tarasowe. Całość, zależnie od wysokości konstrukcji, można w razie potrzeby wykończyć obrzeżem, palisadą czy schodkami. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne podczas eksploatacji, a przede wszystkim proste do zrealizowania. Nie trzeba budować betonowej płyty i oklejać jej płytkami ceramicznymi, które z czasem często się odspajają. Płyty betonowe nie są na trwałe łączone z podłożem, więc nie trzeba się martwić o odspojenia, a w razie uszkodzenia płyty bez trudu można ją wymienić na nową.

Płyty betonowe są coraz ładniejsze. Beton przestał się już kojarzyć z prostymi, chropowatymi i brzydko szarymi produktami. Producenci oferują mnóstwo kolorów, ciekawych wykończeń, formatów i kształtów, więc nie należy się obawiać o względy estetyczne wykończenia tarasu.

płyty betonowe w kształcie koła
Autor: Libet Wielkie płyty w kształcie koła wykończone tak samo jak deski Madera mogą posłużyć do wykonania oryginalnej ścieżki w ogrodzie

Jaki beton na płyty tarasowe?

Płyty tarasowe wykonuje się z mieszanki betonowej, czyli cementu, kruszywa (piasku), wody, pigmentów oraz dodatków poprawiających właściwości i wygląd. Mieszanka jest poddawana wibroprasowaniu, czyli wstrząsaniu i prasowaniu na paletach produkcyjnych. Dzięki wibrowaniu składniki mieszanki układają się równomiernie w całej objętości, a prasowanie zagęszcza masę. W ich wyniku płyty betonowe mają takie same właściwości oraz wygląd. Zagęszczanie betonu zmniejsza również nasiąkliwość płyt, która wynosi mniej więcej 3%.
 Elementy mają grubość od 4 do 8 cm.

>>> Sprawdź też: budowa tarasu na gruncie

Do wykonania nawierzchni na tarasie wystarczą te najcieńsze płyty betonowe, ponieważ nie musi ona wytrzymywać dużych obciążeń. Grubsze płyty tarasowe - 6-7 cm, pod warunkiem wykonania odpowiedniej podbudowy, mogą być wykorzystane nawet do robienia podjazdów, czyli nawierzchni obciążanych ruchem kołowym.

Wymiary płyt tarasowych
 z betonu

Płyty betonowe, podobnie jak ceramiczne, są coraz większe. Nawierzchnia tarasu ułożona z elementów wielkoformatowych wygląda szlachetnie i podnosi rangę przestrzeni. Taras wykonany z płyt betonowych w jednym rozmiarze wygląda solidnie, spokojnie, wprowadza ład. Miłośnicy bardziej dynamicznych kompozycji mogą użyć płyt tarasowych w kształcie kwadratów lub prostokątów o różnej wielkości. Są także płyty tarasowe o nieregularnym kształcie nawiązującym do kamienia naturalnego, a nawet tak opracowane, że odpowiednio ułożone tworzą na przykład dekoracyjne koła czy rozety.

Zobacz także:

Jeśli wybierzemy płyty betonowe w kształcie kwadratu o boku 60 cm, tak jak niezwykle popularny obecnie gres, nawierzchnia tarasu może powtarzać rytm okładziny podłogowej salonu wychodzącego na taras. Bardzo modne są wielkie płyty tarasowe w kształcie deski, czyli długie prostokąty. Można z nich wykonywać niezwykle dynamiczne i nowocześnie wyglądające nawierzchnie na tarasie.

Zobacz także:

grube płyty tarasowe
Autor: Bruk/Modern Line Solid
 Grube płyty z serii Modern Line są długie i wąskie. Na wielkich tarasach można je układać w prostopadłe kwadraty złożone z kilku elementów. W ten sposób powstanie bardzo dynamiczna nawierzchnia

Kolory tarasowych płyt betonowych

Powierzchnia tarasu może być monochromatyczna, jednak gdy wykorzystamy płyty tarasowe tak samo wykończone, ale o różnych barwach, zyskamy bardziej urozmaicone kompozycje. Na rozległych tarasach można łączyć różne formaty i kolory, wydzielając fragmenty pełniące inne funkcje, na przykład kącik wypoczynkowy i część z pergolą albo taras z kominkiem jako jadalnia pod chmurką oraz strefę zejścia do ogrodu z reprezentacyjnymi schodami.

Zobacz także:

Jeśli marzy nam się większa realizacja z tarasem w roli głównej, warto skorzystać z dodatkowej usługi projektowej, którą oferują producenci płyt betonowych. Możemy zamówić – często nieodpłatnie – projekt aranżacji tarasu i innych nawierzchni wokół domu opracowany przez architekta krajobrazu.

Zobacz także:

płyty betonowe jak gres
Autor: Bruk-Bet Architect
 Wielkie jasne kwadraty naśladujących gres płyt z lekko ściętymi krawędziami tworzą posadzkę wyglądającą jak w salonie

Zabezpieczenie powierzchni płyt tarasowych z betonu: impregnacja

Płyty tarasowe są odporne na czynniki atmosferyczne: deszcz, mróz, wiatr, słońce, promieniowanie UV. Zimą będzie zalegał na nich śnieg, latem będzie moczył je deszcz, zawsze będziemy nanosić na taras piasek. Beton nasiąknięty wodą w czasie mrozu będzie zamarzał. Woda znajdująca się w porach betonu może je rozsadzać, co po jakimś czasie może doprowadzić do pękania i kruszenia się płyt. Wiele płyt betonowych ma powierzchnię strukturalną, lekko chropowatą, naśladującą kamień naturalny. Na takim podłożu łatwo zatrzymuje się brud. Dlatego powierzchnia płyt tarasowych powinna być zabezpieczona przed wchłanianiem wody, a także zanieczyszczeniami.

Nasiąkliwość betonu znacznie zmniejsza hydrofobizacja. Najlepiej gdy zabezpieczony jest cały element przez dodanie do mieszanki betonowej odpowiednich substancji. Płyty można też hydrofobizować powierzchniowo. Taki beton jest mniej nasiąkliwy. Krople wody powinny się na nim zbierać (efekt perlenia) i powoli ściekać po powierzchni ze spadkiem. Dobrze zabezpieczoną i suchą nawierzchnię betonową wolniej będą porastać mikroorganizmy. Taki beton jest też bardziej odporny na środki używane zimą, żeby zapobiegać oblodzeniu powierzchni. Dobrze zabezpieczone płyty betonowe dłużej zachowają ładny wygląd i będą się znacznie wolniej starzeć.

Impregnacja zaś sprawia, że woda i zanieczyszczenia w stanie ciekłym nie wnikają w głąb płyt tarasowych. W razie rozlania kawy czy soku płyty nie przebarwią się, nie pojawią się na nich plamy. Brud nie będzie przylegał, a ewentualne zabrudzenia będzie można łatwo wytrzeć szmatką lub spłukać wodą z myjki ciśnieniowej. Takie powłoki chronią również przed utratą koloru i promieniowaniem UV, które działa niszcząco na materiały budowlane. Do zabezpieczania powierzchni płyt tarasowych betonowych stosuje się impregnaty zawierające żywice epoksydowe, poliuretanowe lub akrylowe. Tworzą one na powierzchni cienką powłokę. Mogą dawać efekt przyciemnienia koloru albo wilgotnej powierzchni.

Zobacz także inne sposoby na wykończenie tarasu:

  1. Thermo drewno - nowoczesne deski na taras. Wady i zalety
  2. Deski kompozytowe na taras
  3. Płytki kamienne na taras
  4. Posadzka żywiczna na tarasie
  5. Podesty tarasowe - modne i szybkie wykończenie tarasu

Coraz częściej hydrofobizację i impregnację płyt tarasowych przeprowadza się w procesie produkcji, dzięki czemu płyty są trwalsze, a nawierzchnia staje się łatwiejsza do utrzymania i czyszczenia. Producenci opracowują nowe technologie, które mają sprawić, że płyty betonowe długo zachowają ładny wygląd i będą odporne na destrukcyjny wpływ czynników atmosferycznych. Wielu wytwórców oferuje również swoje preparaty do zabezpieczania płyt tarasowych w trakcie użytkowania albo poleca środki renomowanych producentów chemii budowlanej. Podczas wyboru należy się upewnić, czy jest on właściwy, ponieważ na przykład do płyt wykonanych w technologii wet-cast są specjalnie opracowane płyny. Użycie zwykłego impregnatu mogłoby nie przynieść zadowalającego efektu.

Zobacz także:

Sonda
Najlepszy materiał do wykończenia podłogi na tarasie to: