Zadaszenie tarasu - 15 pomysłów na zadaszenia tarasów

2022-08-02 15:08
drewniane zadaszenie tarasu
Autor: Marcin Czechowicz Zgodnie z panującą modą ażurowe i drewniane zadaszenie tarasu chętnie jest wybierane przez architektów. Projekt domu: Maciej Janeczek

Zadaszenie tarasu pozwala przebywać na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Nowoczesne zadaszenie tarasu będzie estetyczne i praktyczne. Sprawi, że niestraszne Ci będą nadmierne nasłonecznienie ani deszcz. Plusy i minusy zadaszenia tarasu i z jakich materiałów można je wykonać.

Żeby taras był komfortowym miejscem do wypoczynku, warto pomyśleć nie tylko o wygodnych meblach, ale także o stałym zadaszeniu czy lekkiej osłonie typu markiza. W pochmurne dni zwykle tęsknimy za słońcem i raczej nie chcemy pozbawiać się działającego pozytywnie i dodającego nam energii światła słonecznego. Z kolei zastosowanie od południa zadaszenia tarasu przeziernego sprawi, że w upalne dni przestrzeń pod nim będzie się mocno nagrzewać.

Spis treści

  1. Jak uzyskać zacienienia tarasu
  2. Galeria: zdjęcia 15 pomysłów na zadaszenie tarasu
  3. Jakie zrobić zadaszenie tarasu?
  4. Zadaszenie tarasu w bryle domu
  5. Nowoczesne zadaszenie tarasu
  6. Zadaszenie tarasu - markizy tarasowe
  7. Zadaszenie tarasu tkaninami
  8. Zadaszenie tarasu z ruchomymi lamelami
  9. Plusy i minusy zadaszenia tarasu
  10. Więcej na temat budowy i wykończenia tarasu

Jak uzyskać zacienienia tarasu

Jeżeli taras jest położony od strony północnej, trzeba liczyć się z tym, że chociaż dach ochroni nas przed deszczem, to zadaszenie tarasu, nawet przezierne, znacznie ograniczy ilość światła dziennego w pomieszczeniach. Jeśli taras jest od południa lub zachodu, a działka jest gęsto zadrzewiona, może się okazać, że pełne zadaszenie tarasu dodatkowo zaciemni wnętrze domu. Zacienienie może być pożądane tylko w upalne i słoneczne dni, a tych w naszym klimacie mamy coraz więcej.

Galeria: zdjęcia 15 pomysłów na zadaszenie tarasu

Stałe zadaszenie tarasu może zostać zbudowane w ramach projektu domu. Jeśli lubimy jasne pomieszczenia, dobrze jest zawczasu zaprojektować w nim okno lub świetlik. Z punktu widzenia doświetlenia wnętrz dobrze jest zaplanować taras wielofunkcyjny z zadaszonym fragmentem mający również część nasłonecznioną poza dachem. Można zbudować także zadaszenie tarasu na lekkiej konstrukcji dostawionej na tarasie.

Jest wiele rodzajów materiałów i rozwiązań konstrukcyjnych do wykorzystania jako zadaszenia tarasowe. Efekt zadaszenia na tarasie można uzyskać również w inny, mniej inwazyjny sposób, np. za pomocą ruchomych markiz mocowanych do ściany domu lub pergoli. Ostatecznie można wykorzystać również parasole ogrodowe.

Przeczytaj też: Projekty domów z nowoczesnym tarasem. Zobacz aranżacje >>

zadaszenie tarasu
Autor: Piotr Mastalerz, projekt: Marcin Myszkiewicz, Emilia Piechowska-Myszkiewicz/CUBE design Zadaszenie tarasu najlepiej przewidzieć na etapie projektu domu. Wykończenie drewnem, doda mu przytulności. Deski mogą się pojawić nie tylko na posadzce, ale także na przylegającej do niego ścianie

Jakie zrobić zadaszenie tarasu?

Jeśli zastanawiasz się, jakie zrobić zadaszenie tarasu, najlepiej jego projekt powierzyć architektowi. Zadaszenie tarasu może być lekkie i przezroczyste. Ale projektując je, pamiętajmy że będzie ingerencją w bryłę domu. Dlatego projekt zadaszenia np. drewnianego tarasu najlepiej powierzyć architektowi. Zadaszenie tarasu powinno pasować do domu kształtem, użytymi materiałami, kolorem. Inaczej zadaszymy taras w domu modernistycznym o płaskim dachu, inaczej w starym drewnianym domu. Trzeba dokładnie przeanalizować styki projektowanego daszku ze ścianami oraz dopasować go do rozmieszczenia otworów okiennych. Najniższy poziom planowanego zadaszenia tarasu oraz słupki konstrukcyjne nie powinny wchodzić w światło okien i drzwi.

Zadaszenie tarasu może opierać się na słupkach stalowych, aluminiowych lub drewnianych albo być zamocowane wspornikowo na ścianie domu. Dach na słupkach może mieć większe wymiary, ale słupki mogą utrudniać racjonalne wykorzystanie powierzchni tarasu. Daszek wspornikowy natomiast nie przeszkadza w zagospodarowaniu przestrzeni, jednak jego rozpiętość jest ograniczona. Warto, aby przekroje profili konstrukcyjnych drewnianych, stalowych lub aluminiowych były określone przez osobę do tego uprawnioną ze względu na konieczność uwzględnienia obciążenia śniegiem oraz parcia wiatru.

Zadaszenie tarasu w bryle domu

Zadaszenie tarasu może stanowić integralną część domu. Może zostać zaprojektowane jako odrębny element architektoniczny albo stanowić kontynuację dachu domu. Zwykle takie zadaszenie tarasu ma konstrukcję w postaci żelbetowej płyty, która może być wspornikiem zamocowanym w ścianie domu. Konstrukcja zadaszenia może stanowić też ramę wokół tarasu albo być podparta z drugiej strony na słupach lub murze prostopadłym do bryły domu. Zadaszenie tarasu powinno być w sposób ciepły połączone z konstrukcją domu, żeby nie stanowiło mostka termicznego. Należy wykonać je ze spadkiem, żeby woda swobodnie z niego spływała. Musi mieć wykonaną hydroizolację oraz odwodnienie wzdłuż krawędzi.

Stałe zadaszenie tarasu zdecydowanie odetnie dopływ światła na taras oraz do wnętrz z nim sąsiadujących. Dobrym sposobem na ich doświetlenie jest umieszczenie w dachu okna lub świetlika dachowego (te nieotwieralne są tańsze). Daszek z oknami musi mieć odpowiedni spadek – powyżej 15°. Jeżeli będzie mniej stromy, można zastosować specjalny kołnierz, który nachyla okno. Konstrukcja wystaje nieco ponad jego płaszczyznę, od wewnątrz okno jest zamontowane pod kątem. Zapewnia to szczelność: skrzynkowa podstawa wykonana jest zwykle z drewna pokrytego materiałem termoizolacyjnym, a okno łączy się z obudową za pomocą kołnierza uszczelniającego.

Przeczytaj też: Rolety zewnętrzne. Rodzaje i sposoby montażu >>

zadaszenie tarasu drewniane
Autor: Marcin Czechowicz Drewniane zadaszenie tarasu - pnącza szybko tworzą ażurową zasłonę i w pionie, i w poziomie

Nowoczesne zadaszenie tarasu

Wygodnym sposobem na nowoczesne zadaszenia tarasu jest zastosowanie płyt szklanych lub z przezroczystego tworzywa sztucznego. System zadaszeń tarasów płaskich jest na tyle prosty, że można go zamontować samodzielnie, wykorzystując zaimpregnowaną konstrukcję drewnianą lub stalową. Płyty są lekkie, odporne na uderzenia oraz promieniowanie UV. Często mają wieloletnią gwarancję producenta (nawet do 10 lat). Na południowym tarasie można zastosować szkło przyciemnione.

Zadaszenie tarasu z postaci daszka z poliwęglanu komorowego mniej się nagrzewa i jest lżejsze od szklanego, ale nieco szybciej się niszczy. Jeśli takie zadaszenie tarasu będzie miał duży spadek, można wybrać cieńsze płyty, np. o grubości 10 mm. Przy małym spadku, płyty powinny być grubsze. Płyty z poliwęglanu mogą mieć różny kolor, np. brązowy, żółty lub mleczny. Aby zapewnić ochronę przeciw wiatrowi i złej pogodzie, zadaszenia tarasowe można wyposażyć w elementy wiatrochronne, składane oraz przesuwane. Można też wykonać dach z elementami otwieranymi.

Przeczytaj też: Żaluzje fasadowe. Estetyczny i nowoczesny sposób na przegrzewanie wnętrza >>

Zadaszenie tarasu
Autor: GettyImages Wygodnym sposobem zadaszenia tarasu jest zastosowanie płyt szklanych lub z przezroczystego tworzywa sztucznego
Pamiętaj, że

Jeśli chcemy dostawić do budynku konstrukcję, należy przemyśleć sposób jej połączenia ze ścianą nad tarasem, tak żeby był trwały i nie uszkadzał warstwy ocieplenia. Zawsze należy też przygotować system odprowadzania wody z zadaszenia tarasu.Może ona spływać swobodnie na boki, do rynienki na froncie albo do orynnowania przymocowanego do słupków, a nawet schowanego w nich.

Zadaszenie tarasu - markizy tarasowe

Bardzo funkcjonalnym i nowoczesnym sposobem zacienienia i zadaszenia tarasu, a jednocześnie ochrony przed opadami są markizy tarasowe, które są także ciekawym elementem dekoracyjnym. Markizy przeznaczone na taras mają wysięg do 3,5 m, mogą być więc stosowane do osłaniania nawet bardzo dużej powierzchni. Markizy mogą być wyposażone w boczne wsporniki na stałe przytwierdzone do ściany, co uchroni je przed silnym wiatrem. Można też zamontować markizę z dwustopniowym kątem nachylenia, która się sprawdza jako osłona przed blaskiem nisko wschodzącego i zachodzącego słońca. Są też markizy z falbaną na końcu, która również chroni przez nisko operującym słońcem.

Przeczytaj też: Markizy tarasowe: jak wybrać najlepszą markizę na taras i balkon >>

Choć głównym zadaniem markizy tarasowej jest ochrona przed słońcem, a nie przed deszczem, robi się ją z materiału impregnowanego, z ochronną powłoką odporną na wodę. Manewrowanie dopływem światła ułatwiają nowoczesne sposoby zwijania i rozwijania markizy. Dawniej obsługiwało się ją za pomocą taśmy lub korby ręcznej, dzisiaj można nią sterować elektrycznie – za pomocą klawiszy lub pilotem. Markiza sterowana elektrycznie może być wyposażona w czujnik pogodowy, dzięki któremu przy silnym deszczu czy wietrze złoży się ona automatycznie i rozłoży wraz z pojawieniem się słońca. Markizy poruszane elektrycznie mogą czerpać energię ze słońca za pomocą niewielkich paneli fotowoltaicznych.

Markizy tarasowe mogą być chowane całkowicie w pełnej kasecie lub zwijane częściowo do półkasety, która jest zabudowana tylko od góry. Są też takie, które po zwinięciu pozostają odsłonięte. Współczesne markizy są bardzo trwałe, odporne na płowienie, rozdarcie, zanieczyszczenia powietrza oraz siłę wiatru, odbijają także szkodliwe promieniowanie UV.

Markiza tarasowa
Autor: Piotr Mastalerz Zwijane zadaszenie tarasu - markizy rozsuwa się tylko wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Nie zasłonią nam słońca, kiedy będziemy chcieli poopalać się na tarasie

Zadaszenie tarasu tkaninami

Takie zadaszenie tarasu to rozwiązanie dość tanie i praktyczne. W razie palącego słońca tkaninę można rozwinąć, a gdy jest pochmurno zwinąć. Lekkie tkaniny nie są tak wrażliwe na wiatr jak markizy. Konstrukcja takie zadaszenia tarasu składa się z ramy wspartej na słupach zamocowanych w podłożu tarasu lub wokół niego. Zadaszenia żaglowe różnią się geometrią, materiałem konstrukcji wsporczej oraz tkanin, sposobem podwieszenia tkaniny i odprowadzeniem wody. Najprostszym wariantem jest rozpięcie żagla między słupkami.

Zwijane zadaszenie tarasu to systemy umożliwiające zwijanie tkaniny jak w zwykłej rolecie lub przesuwanie tkaniny i układanie jej w fałdy jak w rolecie rzymskiej. Materiał może być też zamocowany do listew podwieszonych do prowadnic. Zwijane zadaszenie tarasu można regulować ręcznie, bardzo często jest ono wyposażone w automatykę z pilotem. W zadaszeniach żaglowych stosuje się mocne tkaniny z tworzyw sztucznych. Żeby były wodoodporne mogą być wielowarstwowe albo impregnowane akrylem. Zadaszenie tarasu może być płaskie albo wykonane ze spadkiem. Tkanina powinna być napięta.

zadaszenie tarasu
Autor: SEMMERLOCK STEIN+DESIGN Lekki i nowoczesne zadaszenie tarasu - tkanina zamiast dachu. Aby w pełni korzystać z uroków tarasu, powinna być wodoodporna
Zadaszenie tarasu
Autor: Tarasola Ruchome zadaszenie tarasu z tkaniny jest rozpięte na stalowej konstrukcji

Zadaszenie tarasu z ruchomymi lamelami

Takie zadaszenie tarasu wygląda jak poziome żaluzje z ruchomymi lamelami. To drogie rozwiązanie, bardzo nowoczesne pod względem konstrukcyjnym i designerskim. Ramę konstrukcyjną takiego nowoczesnego zadaszenia tarasu wykonuje się z aluminium, stali lub drewna. Lamele mogą być zrobione z aluminium, mlecznego poliwęglanu, szkła bezpiecznego z folią, a nawet szkła termicznego, które ograniczy przegrzewanie się tarasu. Lamele są wyposażone w stalowe mechanizmy umożliwiające ich obrót. Można sterować nimi ręcznie albo za pomocą automatyki.

Konstrukcje lamelowe zadaszenia tarasu można wyposażyć w czujniki pogodowe, które kontrolują ustawienie zależnie od siły wiatru i stopnia nasłonecznienia. Gdy świeci ostro słońce lub pada deszcz, lamele można ustawić poziomo, żeby daszek się domknął i stanowił pełną przegrodę. Lamele ustawione pionowo lub pod szerokim kątem wpuszczą na taras dużo światła. Przy dość silnej operacji słońca, można zostawić między lamelami tylko szczeliny, dzięki czemu taras będzie doświetlony smugami światła tworzącymi na posadzce dekoracyjny deseń.

Zadaszenie tarasu
Autor: Fledmex Daszek z ruchomymi lamelami został zainstalowany nad tarasem, który jest wcięty w bryłę domu
Ważne

Plusy i minusy zadaszenia tarasu

Ogromnym plusem tarasu odkrytego jest nieograniczony dostęp do światła w pomieszczeniu bezpośrednio sąsiadującym z nim, co jest szczególnie ważne w zimie. Dodatkowym atutem jest dogrzanie wnętrza promieniami słonecznymi, zwłaszcza jeżeli taras jest od strony południowej. Zaletą jest też to, że nasze pole widzenia jest nieograniczone. Oglądamy w całej okazałości ogród, niebo i słońce. Wadą natomiast jest nadmierne nagrzewanie się posadzki, szczególnie z kamienia lub płytek. W deszczowe dni nie można korzystać z tarasu, a sprzęty, które na nim stoją, są narażone na zniszczenie.

Jeżeli już zdecydujemy się na zadaszenie tarasu, pojawia się pytanie, jakie rozwiązanie zastosować. Lekkie, transparentne ze szkła lub z płyt poliwęglanowych, czy pełne, nieprzepuszczające światła. Szkło pasuje niemal do każdej bryły, w przeciwieństwie do masywnych, ciężkich zadaszeń, lecz jest kosztowne i nie do końca spełnia swoje zadanie. W lecie daje mało cienia, a w zimie zalegający śnieg i tak znacząco zaciemnia salon. Chroni natomiast meble ogrodowe i posadzkę tarasu, szczególnie wykończoną drewnem.

Zadaszenie pełne zacienia salon, zwłaszcza jeśli jest on doświetlony tylko oknami od strony tarasu, oraz ogranicza widoczność. Stwarza natomiast zaciszną enklawę. Jeżeli nie zdecydujemy się na żadną z tych opcji, skorzystajmy z rozwiązania pośredniego, jakim jest zadaszenie częściowe lub markiza. Częściowe zadaszenie powinno obejmować drzwi wyjściowe na taras, aby w deszczowe dni był do niego swobodny dostęp.

Elżbieta Kusak, architekt

Galeria: pomysły na taras przy domu ↓↓

Więcej na temat budowy i wykończenia tarasu

Sonda
W jakim stylu utrzymany jest twój balkon lub taras?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE