Stary dom z drewna - jak odnowić? Rady doświadczonych inwestorów

2023-04-28 11:03

Stary dom drewniany można użytkować przez długie lata. Materiał, z którego jest zbudowany, łatwo poddaje się renowacji. Gdy jest właściwie zabezpieczony i na czas poddawany konserwacji, staje się bardzo trwały. Pokazujemy, jak przedłużyć życie domu z drewna na kolejne dziesiątki lat. Poznaj cenne rady doświadczonych inwestorów...

Odnawianie drewnianego domu. Rady doświadczonych inwestorów
Autor: archiwum inwestorów

Państwo Luiza i Krzysztof kupili drewniany stary dom za miastem i wyremontowali go, korzystając jedynie z pomocy znajomych. Nie dysponowali wielkim kapitałem, ale mieli zapał i chęć do pracy. Oto, co mogą poradzić innym.

Remont starego domu - zacznij od komina, unikniesz zagrożenia pożarem

W centrum domu znajdował się komin i piec kuchenny. Właściciele nawet nie próbowali w nim palić. Od razu wzięli się do czyszczenia komina. To pierwsza czynność, którą trzeba zrobić w starym domu. Komin okazał się pełen resztek ptasich gniazd, gałęzi, liści itp. Gospodarze znaleźli w nim nawet truchło wrony. Rozpalenie w piecu z takim kominem musiałoby się skończyć pożarem. Po wyczyszczeniu komina i wymianie cegieł w jego górnej części stary piec został zastąpiony nowym, także z białych kafli, ale wyposażonym w nowoczesny wkład do spalania drewna.

Taras drewniany. Pielęgnacja i konserwacja drewna

Renowacja ścian w starym domu - usuń próchno i patynę

Renowację ścian trzeba było zacząć od wyczyszczenia próchniejących bali. W gorszym stanie były od wewnątrz, gdzie część drewna należało usunąć prostymi narzędziami. Z zewnątrz bale zostały gruntownie przeczyszczone drucianymi szczotkami. Dzięki temu dom został odarty ze zniszczonego drewna, a także zmienił kolor z czarnego na miodowobrązowy – naturalną barwę starego drewna. Bale zostały uszczelnione pianką poliuretanową i zabezpieczone środkiem przeciw owadom żerującym na drewnie

Wykończenie z płyt laminowanych w starym domu

Sufit domu stanowiły stare, mocno już nadgryzione zębem czasu deski pomalowane od środka białą, łuszczącą się ze starości farbą. Gospodarze uznali, że zastąpienie ich nowymi będzie zbyt kosztowne. Zdecydowali się więc na płyty laminowane przykręcone do belek stropowych. Miejsca łączeń zostały zamaskowane jasnymi listwami drewnianymi. Dzięki temu sufit odnowiono szybko i niewielkim kosztem.

Posadzka i ściany w starym domu

W części domu brakowało posadzki. Trzeba było położyć nową, oczywiście z desek, bo tak jest najtaniej. Taka posadzka pasuje do drewnianego domu, a przy tym nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Po wycyklinowaniu starej i nowej posadzki obie części domu nie będą się wiele różnić – będą miały kolor surowego drewna.

Właściciele postanowili nie zasłaniać wewnętrznych ścian działowych. Drewno po oczyszczeniu zostało zabezpieczoneprzeciw kornikom, trzeba je było jednak również pomalować. Po kilku próbach okazało się, że najlepiej wygląda na nich bezbarwny lakier do drewnianych podłóg. Ściany zachowały charakter bali, a jednocześnie są zabezpieczone. Można je nawet umyć wodą jak podłogę.

Stary dom: okna i drzwi... na zamówienie

Stara stolarka wymagała oczywiście wymiany. Ponieważ okna i drzwi były wykonane przez rzemieślnika, nie dało się dopasować w ich miejsce typowych ram produkowanych fabrycznie. Najlepszym i najtańszym rozwiązaniem okazało się zamówienie podobnych w warsztacie miejscowego stolarza, który od lat robi okna do okolicznych domów. W ten sposób okna i drzwi, choć nowe, zachowały niemal niezmieniony wygląd.

Nie chcesz drzwi? Zabij je deskami

Gospodarze chcieli zaślepić jeden z otworów drzwiowych. Użyli do tego starych desek o podobnej szerokości co bale, z których wykonano ściany. Od środka pustą przestrzeń wypełniono wełną mineralną, która zapewniła odpowiednią izolację cieplną.

Sonda
W starym domu najbardziej przeszkadza:
Nasi Partnerzy polecają