Ile kosztuje czyszczenie komina 2024? Jak często należy czyścić komin?

2024-08-20 15:12

Czyszczenie komina w ramach przeglądu kominiarskiego to obowiązek właścicieli domów. Nieczyszczony regularnie komin z sadzy to zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców. Ile aktualnie kosztuje czyszczenie komina? Jak często należy wzywać kominiarza do tej czynności?

Dach, komin
Autor: archiwum muratordom Regularne czyszczenie komina to ważny obowiązek. Jakie są teraz ceny takiej usługi?

Spis treści

  1. Przegląd kominiarski obowiązkowy! Jak często?
  2. Jak często należy czyścić komin?
  3. Na czym polega czyszczenie kominów?
  4. Ile kosztuje czyszczenie komina? Cennik 2024
  5. Po co kontrola kominiarza?
  6. Jak sprawdzić kompetencje kominiarza? Zamów usługę online

Zgodnie z obowiązującym prawem wykonywanie regularnych przeglądów kominowych to obowiązek. W przypadku obiektów jednorodzinnych to właściciel ponosi odpowiedzialność za stan przewodów kominowych, a do tego może je udrażniać samodzielnie, ale trzeba wiedzieć, jak to zrobić. Najlepiej więc wezwać fachowca.

Przegląd kominiarski obowiązkowy! Jak często?

Obowiązek wykonywania przeglądów kominiarskich wprowadzono ustawą o prawie budowlanym w 1994 roku. Przepisy nakazują wykonywanie przeglądów kominiarskich w domu raz w roku, natomiast w budynkach o powierzchni zabudowy większej niż 2000 m² dwa razy do roku - do 31 maja i do 31 listopada. Jednak sam przegląd komina nie wystarczy. Kolejnym obowiązkiem jest okresowe czyszczenie i udrożnienie przewodów kominowych

Jak często należy czyścić komin?

W zależności od rodzaju surowca wykorzystywanego do ogrzewania budynku częstotliwość czyszczenia kominów się od siebie różni:

  • najczęściej, ponieważ aż cztery razy w roku należy kontrolować stan kominów, gdy obiekt jest ogrzewany węglem, drewnem lub innym paliwem stałym,
  • w przypadku ogrzewania budynku gazem, olejem lub innym paliwem ciekłym, czyszczenie kominów powinno się wykonywać co dwa razy w roku.

Na czym polega czyszczenie kominów?

Czyszczenie przewodów w przypadku kominów dymowych polega na usunięciu zanieczyszczeń osadzających się na ściankach komina, takich jak sadza i smoła. Natomiast jeśli chodzi o przewody spalinowe i wentylacyjne, należy oczyścić je z pajęczyn i ptasich gniazd, które blokują przekrój komina. Wszelkie zanieczyszczenia kieruje się w dół i usuwa z komina poprzez otwór rewizyjno-wyczystny.

Musisz wiedzieć!

Trzeba wiedzieć, że od września 2023 jedynym ważnym dokumentem potwierdzającym przegląd kominiarski jest e-protokół, czyli protokół elektroniczny. Jest to nowa funkcjonalność Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków i większego systemu ZONE. Trzeba również wiedzieć, że podczas kontroli kominiarskiej, kominiarz ma także dodatkowy obowiązek jakim jest przeprowadzenie inwentaryzacji budynku - zebranie od właściciela różnych danych o budynku i jego stanie technicznym. Więcej na ten temat piszemy w artykule E-protokół kominiarski obowiązkowy! Jakie dane zbiera kominiarz? Ile to kosztuje? WZÓR

Ile kosztuje czyszczenie komina? Cennik 2024

Czyszczenie komina wykonywane jest najczęściej w ramach przeglądu kominiarskiego. Usługa ta w domu jednorodzinnym kosztuje najczęściej 200-250 zł. Wizyta kominiarza tylko w sprawie wyczyszczenia komina to koszt rzędu 150 zł. Oczywiście, są to ceny szacunkowe, są kominiarze, którzy bardziej się cenią.

Przegląd kominiarski
Autor: Jawar Przeglądy kominiarskie w domach są obowiązkowe - warto o tym pamiętać. Chodzi tu o bezpieczeństwo mieszkańców

Po co kontrola kominiarza?

Kontrole kominiarskie są konieczne z wielu względów. Smoła, która wydziela się z opału w wyniku jego suchej destylacji bądź spalania ze zbyt małą ilością powietrza, osadza się na ściankach komina. W trakcie rozgrzewania się komina smoła paruje, wydzielając łatwopalne opary - wystarczy iskra (np. podczas dokładania opału), aby komin uległ zapaleniu. W zależności od ilości zanieczyszczeń temperatura wewnątrz komina może wzrosnąć nawet do 1600ºC i stanowić poważne zagrożenie pożarowe dla całego budynku. Zarówno smoła, jak i sadza w wyniku zapłonu mogą także obciekać w dół, powodując zaślepienie komina, przez co gromadzące się gazy mogą doprowadzić do wybuchu.

Jak sprawdzić kompetencje kominiarza? Zamów usługę online

Zarówno w przypadku przeglądów, jak i czyszczenia komina warto skorzystać z usług fachowca, ponieważ do jego zadań należy nie tylko oczyszczenie komina z sadzy i smoły, ale również czuwanie nad prawidłową budową i stanem technicznym całej instalacji grzewczej i kominowej. Jest kilka sposobów na to, aby sprawdzić, czy kominiarz, który odwiedza nasz dom, posiada odpowiednie kompetencje?

Po pierwsze, można sprawdzić, czy informacje na temat fachowca znajdują się w rejestrze publikowanym na stronie Korporacji Kominiarzy Polskich. Drugim, jednak dużo trudniejszym sposobem, jest zażądanie od kominiarza dyplomu mistrzowskiego i zwrócenie się do osoby go wystawiającej z pytaniem o autentyczność dokument. Można również zapytać samego kominiarza o to, czy jest zrzeszony w jakiejś organizacji (cechu, spółdzielni itp.) i tam sprawdzić jego autentyczność. Zdarzają się również sytuacje, kiedy kominiarz nie jest zrzeszony w żadnej organizacji i jest tak zwanym wolnym strzelcem, a jego dyplom został wystawiony przez odległą od miejsca pracy izbę rzemieślniczą. Jest to przypadek, w którym najtrudniej jest zweryfikować jego wiarygodność.

A najprostszy sposób na odwiedziny profesjonalnego kominiarza? Wdrożenie wszystkich funkcjonalności CEEB pozwoliło na cyfryzację przeglądów kominiarskich. Za pośrednictwem platformy ZONE (www.zone.gunb.gov.pl) można w kilku prostych krokach zamówić przegląd przewodów kominowych lub sprawdzić, kiedy miał on miejsce w przeszłości.

W systemie można z listy wybrać firmę kominiarską, np. najbliżej swojego miejsca zamieszkania. Wszystkie zarejestrowane w systemie firmy przeszły odpowiednią weryfikację, zatem można mieć pewność kwalifikacji.

Kominiarz radzi - czyszczenie komina i przeglądy
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają