Inwentaryzacja budynku - czy obowiązkowa? Ile kosztuje? Kto przeprowadza?
Inwentaryzacja budynku polega na zebraniu danych technicznych o budynku, takich m.in. jak rodzaj źródła ciepła czy ocieplenia. Przeprowadzenie inwentaryzacji budynku możliwe jest w ramach Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Czy inwentaryzacja jest obowiązkowa? Na czym polega?
Spis treści
- Inwentaryzacja budynku - co to jest? Na czym polega?
- Czy inwentaryzacja budynku jest obowiązkowa? Kto przeprowadza?
- Inwentaryzacja budynku - ile to kosztuje?
- Jak samemu przeprowadzić inwentaryzację?
- Jakie korzyści dla właściciela domu?
Inwentaryzacja budynku - co to jest? Na czym polega?
Inwentaryzacja budynków została wprowadzona w 2023 roku wraz z wdrożeniem przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) - powszechnego spisu źródeł ciepła w domach. Dotyczy on budynków, które mają źródła ciepła o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW. Chodzi więc głównie o domy jednorodzinne, ale też lokalne kotłownie oraz budynki handlowo-usługowe (także te przyłączone do sieci ciepłowniczej).
Inwentaryzacja budynku polega na zebraniu informacji dotyczących danego budynku. Chodzi o dane techniczne, które pomagają określić jego efektywność energetyczną oraz emisję CO2. Najważniejszymi danymi w tym zakresie są więc: rodzaj źródła ciepła, rodzaj i grubość ocieplenia ścian, stropu, dachu, rodzaj stolarki okiennej i drzwiowej itp.
Jak czytamy w uzasadnieniu GUNB, taka inwentaryzacja jest potrzebna w uzyskaniu uproszczonej analizy efektywności energetycznej. Umożliwia ocenę stanu technicznego budynku i lepsze zarządzanie kosztami ogrzewania.
Czy inwentaryzacja budynku jest obowiązkowa? Kto przeprowadza?
Inwentaryzacja budynku jest całkowicie dobrowolna. O jej przeprowadzeniu decyduje właściciel nieruchomości czy zarządca. Wymagane dane techniczne o budynku można uzupełnić samemu, wypełniając formularz inwentaryzacyjny na swoim koncie w CEEB (ceeb.gov.pl ). Można ją też zlecić kominiarzowi przy okazji przeprowadzenia corocznego przeglądu instalacji - podczas wizyty kominiarz wprowadzi dane do systemu.
Inwentaryzację można też zamówić w swojej gminie przez system CEEB, korzystając z funkcji „Zamów inwentaryzację budynku”. Wykona ją wtedy w umówionym terminie osoba z odpowiednimi uprawnieniami z gminy.
Inwentaryzacja budynku - ile to kosztuje?
Inwentaryzacja budynku jest usługą bezpłatną. Jeśli wykona ją urzędnik gminy, nie weźmie od nas pieniędzy. Jeśli kominiarz, np. przy okazji standardowej kontroli przewodów spalinowych i wentylacyjnych, może doliczyć sobie za tę usługę - wiąże się to chociażby z dłuższą wizytą w domu. Wysokość kwoty zależy już od samego mistrza kominiarskiego, dlatego jeszcze w trakcie umawiania wizyty warto zapytać o ewentualne koszty dodatkowe.
Jak samemu przeprowadzić inwentaryzację?
GUNB podaje instrukcję, jak krok po kroku wypełnić formularz i wprowadzić dane do systemu:
- wejdź na stronę ceeb.gov.pl i zaloguj się wykorzystując login.gov.pl,
- przejdź do zakładki „Inwentaryzacja – Formularze”,
- dodaj formularz swojej inwentaryzacji klikając na „+ Nowy”,
- wypełnij zgodnie z posiadaną wiedzą lub skorzystaj z dokumentacji technicznej budynku,
Po wypełnieniu formularza otrzymasz komunikat, że formularz został wprowadzony. Zaakceptuj formularz – zaznacz go, wybierz „Akcje” i kliknij „Akceptuj” – dokument zmieni status z „Wprowadzony” na „Zaakceptowany".
Oczywiście, nie wszystkie dane musimy znać. W przypadku braku informacji jest możliwość wstawienia w formularzu formuły: brak danych. Wówczas analiza efektywności energetycznej budynku uwzględni dane uśrednione.
Jakie korzyści dla właściciela domu?
Po wypełnieniu formularza inwentaryzacyjnego CEEB automatycznie generuje analizę efektywności energetycznej budynku, która zawiera m.in.:
- wymagany i uzyskany współczynnik przenikania ciepła,
- wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię użytkową, końcową i pierwotną,
- zalecany wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię,
- wielkość emisji CO2 budynku.
Analiza danych pokazuje stan techniczny budynku. Daje też możliwość zaplanowania odpowiednich działań termomodernizacyjnych w budynku. Trzeba jednak wiedzieć, że wykonana w ten sposób inwentaryzacja da nam dane szacunkowe, a bardziej dokładnym badaniem będzie zawsze audyt energetyczny, wykonany przez specjalistę.
- Program Ciepłe Mieszkanie 2024 - do wzięcia nawet 41 tys. zł na remont
- Jakie prace obejmuje termomodernizacja domu? To remont, na którym zarobisz
Źródło: GUNB
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.