Ile kosztuje przegląd kominiarski w 2024? Czy jest obowiązkowy?
Przegląd kominiarski odbywa się na nowych zasadach. Co ważne, jego potwierdzenie na papierze nie jest już ważne. Jedynym obowiązującym dokumentem z kontroli jest protokół kominiarski w wersji elektronicznej. Ile aktualnie kosztuje przegląd kominiarski? Przegląd kominiarski a ubezpieczenie domu - co trzeba wiedzieć?
Spis treści
- Przegląd kominiarski 2024 - jakie zmiany?
- E-protokół z przeglądu dostępny w CEEB
- Nie tylko przegląd kominiarski
- Ile kosztuje przegląd kominiarski w 2024?
- Czy przegląd kominiarski jest obowiązkowy?
- Przegląd kominiarski a ubezpieczenie domu
Przegląd kominiarski 2024 - jakie zmiany?
Podstawowym narzędziem pracy każdego kominiarza w Polsce jest teraz Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od września zeszłego roku. Podczas kontroli kominiarskiej kominiarz zobowiązany jest wypełnić protokół już nie na papierze, a w wersji elektronicznej. E-protokół jest jedynym ważnym dokumentem potwierdzającym wykonanie przeglądu kominiarskiego.
E-protokół z przeglądu dostępny w CEEB
E-protokół z przeglądu kominiarskiego można znaleźć w bazie CEEB, na którą składają się także deklaracje o użytkowanym źródle ciepła i rodzaju paliwa. Te dane wypełniane są przez właścicieli budynków, a także zarządców nieruchomości, którzy zobowiązani są do rejestracji urządzenia w ciągu 14 dni od jego pierwszego uruchomienia.
Wszystkie informacje po przeprowadzonej kontroli przewodów kominowych wprowadza w CEEB kominiarz. To jego nowy obowiązek.
Przez CEEB właściciele domów mogą też zamówić wizytę uprawnionego kominiarza (wybierając konkretną firmę z listy np. w pobliżu miejsca zamieszkania) lub inwentaryzację swojego domu.
Nie tylko przegląd kominiarski
W trakcie przeglądu kominiarze nie tylko sprawdzają przewody kominowe czy sprawność wentylacji. W ramach wizyty w domu mogą też dokonać inwentaryzacji parametrów technicznych budynku.
Uwaga! Ta usługa nie nie jest obligatoryjna. Nie jest też dodatkowo płatna. Inwentaryzacja parametrów technicznych jest dobrowolna. Właściciel budynku może ją przeprowadzić sam, uzupełniając zgodnie ze swoją wiedzą, dane w systemie lub też zlecić właśnie kominiarzowi przy okazji przeglądu kominiarskiego. A chodzi o podanie takie dane o budynku, jak:
- Liczbę kondygnacji
- Liczba lokali
- Rok budowy
- Średnia wysokość ogrzewanych kondygnacji
- Grubość ocieplenia podłogi na gruncie lub stropu nad garażem lub piwnicą
- Grubość ocieplenia dachu
- Grubość ocieplenia stropodachu, stropu nad piwnicą lub garażem
- Stan instalacji c.o.
- Stopień ocieplenia ścian zewnętrznych
- Grubość ocieplenia ścian zewnętrznych
- Czy wymieniono stolarkę okienną – TAK/NIE (jeśli TAK, trzeba podać rok wymiany)
- Czy wymieniono stolarkę drzwiową – TAK/NIE (jeśli TAK, trzeba podać rok wymiany)
- Rodzaj źródeł ciepła, w tym np. kominek (oraz roczne zużycie paliwa)
- Dane o lokalu: powierzchnia pomieszczeń ogrzewanych, średnia temperatura w pomieszczeniach ogrzewanych w sezonie grzewczym, liczba mieszkańców.
Kominiarz wszystkie te informacje wpisuje do systemu CEEB. Protokół elektroniczny można zobaczyć od razu na swoim koncie w systemie. Można go też w każdej chwili pobrać.
Po co potrzebne są te dane? Jak można przeczytać na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, dzięki nim można uzyskać uproszczoną analizę efektywności energetycznej, która pozwala ocenić stan budynku i lepiej zarządzać kosztami ogrzewania.
Ile kosztuje przegląd kominiarski w 2024?
Trzeba wspomnieć, że po tych zmianach przeglądy kominiarskie zdrożały. Kominiarze potrzebują teraz nowego narzędzia - laptopa lub tabletu, żeby na miejscu wprowadzić dane. Za przegląd kominiarski trzeba teraz zapłacić 250 zł i więcej. Ewentualne czyszczenie kominów liczone jest dodatkowo.
Zdarzają się też przypadki, że kominiarze liczą sobie za wizytę w domu jednorodzinnym nawet 500 zł, tłumacząc to wykonaniem dodatkowej usługi, jaką jest inwentaryzacja budynku. Pamiętajmy więc, że zebranie takich danych nie jest obowiązkowe, nie jest też dodatkowo płatne. Z drugiej jednak strony kominiarz poświęca nieco więcej czasu na wpisanie wszystkich informacji, których nie jest mało - może więc wziąć to pod uwagę, wyceniając koszt wizyty. To już zależy od samego kominiarza.
Czy przegląd kominiarski jest obowiązkowy?
Zgodnie z przepisami Prawa budowlanego przegląd kominiarski jest obowiązkowy. Jeśli chodzi o domy jednorodzinne, kontrolę kominów i sprawność wentylacji należy przeprowadzić raz do roku.
Przegląd kominiarski a ubezpieczenie domu
Przypomnijmy, że jednym z przeglądów technicznych budynku, obowiązkowych do ubezpieczenia nieruchomości, jest właśnie przegląd kominiarski (kontrola przewodów wentylacyjnych, dymowych i spalinowych). W przypadku pożaru brak aktualnego protokołu, teraz już w wersji elektronicznej, będzie się wiązać z odmową wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela.