Czy można brać drewno z lasu? Czy można zbierać chrust w lesie? Sprawdź, co można wynieść z lasu

2025-02-10 15:47

Co można pozyskiwać z lasu za darmo? Nie każdy zdaje sobie sprawę, że samowolne pozyskiwanie z lasów chrustu, mchu, kory, gałęzi czy szyszek może stanowić złamanie prawa i grozić konsekwencjami. Wyjaśniamy, co mówią przepisy i jak kupić drewno z lasu zgodnie z prawem.

Wielka wycinka w Lesie Arkońskim
Autor: Grzegorz Kluczyńśki
Murator Remontuje #2: Jak zrobić prawidłowo hydroizolację podłogi i ścian w łazience?
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Czy można brać drewno z lasu?
  2. Jak kupić drewno z lasu?
  3. Czy można zbierać chrust w lesie? Czy chrust z lasu jest za darmo?
  4. Czy można zabierać szyszki z lasu? Czy można wynieść mech z lasu?
  5. Czy można pozyskać drewno z własnego lasu?

Czy można brać drewno z lasu?

Lasy nie są „niczyje” i pozyskiwanie z nich czegokolwiek wymaga zazwyczaj zgody właściciela. W przypadku drewna przepisy są jednoznaczne: art. 290 Kodeksu karnego podaje, że wyrąb drewna w lesie w celu przywłaszczenia jest traktowany jak kradzież.

Z kolei według art. 120 Kodeksu wykroczeń kradzież drewna z lasu grozi karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny (o ile wartość drewna nie przekracza 800 zł). Dodatkowo trzeba zapłacić nawiązkę w wysokości podwójnej wartości drewna. Co więcej, jeśli nielegalnie pozyskane drewno nie zostanie odzyskane, dodatkowo trzeba zapłacić jego równowartość. Kara ta grozi za:

  • wyrąb drewna w lesie,
  • zabranie już wyrąbanego drewna z lasu,
  • zabranie z lasu drzew powalonych.

Powyżej kwoty 800 zł za kradzież grozi już kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Dodatkowo w razie skazania sąd orzeka nakaz zapłacenia pokrzywdzonemu nawiązki w wysokości podwojonej wartości skradzionego drewna.

Jak kupić drewno z lasu?

W celu zakupu drewna z lasu należy skontaktować się z jego właścicielem. W przypadku Lasów Państwowych drewno kupuje się od lokalnego nadleśnictwa. Można kupić drewno już przygotowane przez leśników lub uzyskać zgodę na samodzielny wyręb (w określonej ilości i konkretnym terminie oraz miejscu).

Dla klientów detalicznych każde nadleśnictwo posiada w sprzedaży drewno opałowe i drobne ilości drewna użytkowego (żerdzie, papierówka, kopalniak, czasem słupki grodzeniowe). Sprzedaż detaliczna odbywa się tylko na podstawie gotówkowej zapłaty za drewno przed wydaniem go z lasu. Zajmują się nią leśniczowie w swoich kancelariach w wyznaczone dni tygodnia. Jest też możliwość zakupu drewna w biurze nadleśnictwa

– wyjaśniają Lasy Państwowe.

Murowane starcie
Technologie grzewcze – pellet czy gaz? MUROWANE STARCIE

Czy można zbierać chrust w lesie? Czy chrust z lasu jest za darmo?

Chrust z lasu nie jest darmowy. Co więcej, nie można go pozyskiwać bez zgody lokalnego nadleśnictwa. Chcąc legalnie pozyskiwać chrust z lasu, należy skontaktować się z leśnikami i uzyskać pozwolenie oraz uiścić niewielką opłatę. Cena chrustu liczona jest od metra sześciennego i może różnić się w zależności od regionu. Co ważne, pierwszeństwo w pozyskiwaniu chrustu mają mieszkańcy danej okolicy.

Jak określa art. 153 Kodeksu wykroczeń, za zbieranie gałęzi (a więc i chrustu czy tzw. gałęziówki) w cudzym lesie grozi kara nagany lub kara grzywny do 250 zł. Warto dodać, że jeśli ktoś wynosi chrust z lasu należącego do osoby najbliższej (np. kogoś z rodziny), to ściganie takiej osoby następuje dopiero na żądanie pokrzywdzonego.

Czy można zabierać szyszki z lasu? Czy można wynieść mech z lasu?

Szyszki, mech, kora, ściółka, darń, wrzosy, zioła – wszystkie te „dary lasu” należą do jego właściciela, a ich samowolne pozyskiwanie jest zabronione. Jak podaje art. 153 Kodeksu wykroczeń:

Kto w nienależącym do niego lesie: 1) wydobywa żywicę lub sok brzozowy, obrywa szyszki, zdziera korę, nacina drzewo lub w inny sposób je uszkadza, 2) zbiera mech lub ściółkę, 3) zbiera gałęzie, korę, wióry, trawę, wrzos, szyszki lub zioła albo zdziera darń, 4) zbiera grzyby lub owoce leśne w miejscach, w których jest to zabronione, albo sposobem niedozwolonym, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.

Czy można pozyskać drewno z własnego lasu?

Warto pamiętać, że również z własnego lasu nie można bez ograniczeń pozyskiwać drewna czy innych zasobów. To, jakie drzewa można swobodnie wycinać, zależy m.in. od gatunku oraz obwodu pnia. Więcej na temat tego, jakie drzewa można wyciąć bez pozwolenia, wyjaśniamy w osobnym artykule.

Co więcej, przepisy regulują także to, jakie inne surowce na prywatnej działce można pozyskiwać i na jakich zasadach. Przykładowo większość podziemnych zasobów takich jak węgiel, ropa czy minerały nie należy z mocy prawa do właściciela gruntu, a do Skarbu Państwa. Więcej na ten temat wyjaśniamy w artykule o tym, czy kopaliny należą do właściciela działki.

Murator Google News
Autor: