Jak często wymagana jest kontrola przewodów kominowych? Na czym polega?

2024-10-02 14:15

Kontrola przewodów kominowych to obowiązek każdego właściciela domu. Kominiarz powinien sprawdzić stan techniczny kominów oraz drożności przewodów wentylacyjnych, dymowych, spalinowych. Co mówią przepisy o kontroli przewodów kominowych? Jak często są wymagane?

Jak często jest potrzebna kontrola przewodów kominowych?
Autor: Mariusz Bykowski Regularna kontrola stanu przewodów kominowych może zdecydować o naszym bezpieczeństwie

Spis treści

  1. Jak często kontrola przewodów kominowych?
  2. Cel kontroli przewodów kominowych
  3. Zakres przeglądu przewodów kominowych
  4. Protokół z kontroli przewodów kominowych - teraz tylko w wersji elektronicznej
  5. Kiedy następny przegląd kominiarski?
  6. Obowiązek czyszczenia przewodów kominowych

Jak często kontrola przewodów kominowych?

Właściciel domu ma obowiązek raz w roku zlecić kontrolę przewodów kominowych kominiarzowi z uprawnieniami mistrza kominiarskiego. Dotyczy to nie tylko przewodów dymowych (odprowadzających dym z pieców węglowych, peletowych albo kominków), ale także spalinowych (odprowadzających spaliny z kotłów i ogrzewaczy gazowych) oraz wentylacyjnych. Prawidłowa wentylacja, zwłaszcza pomieszczeń mieszkalnych, jest równie ważna jak funkcjonowanie systemu grzewczego.

Okresowa kontrola przewodów kominowych dotyczy wszystkich budynków, w których korzysta się z urządzeń grzewczych i systemów kominowych, także domów jednorodzinnych. Przed rozpoczęciem użytkowania przewodów kominowych należy poddać je kontroli kominiarza. Taka kontrola jest konieczna nie tylko po wybudowaniu komina, ale także później w trakcie normalnej eksploatacji domu. Należy ją również przeprowadzić w razie zmian w systemie grzewczym, np. zamieniając kocioł węglowy na gazowy.

Regularna kontrola stanu przewodów kominowych może zdecydować o naszym bezpieczeństwie. W przypadku zatrucia mieszkańców spalinami lub wybuchu pożaru w przewodzie kominowym brak aktualnego poświadczenia przeglądu przewodów kominowych lub ważnej opinii kominiarskiej może doprowadzić do oskarżenia właściciela domu o nieumyślne spowodowanie śmierci lub zniszczenie mienia na skutek zaniedbania wykonania obowiązkowego przeglądu. Nie można też wtedy liczyć na wypłatę odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową.

Pompa ciepła fakty i mity: 10 mitów na temat pomp ciepła
Materiał sponsorowany

Cel kontroli przewodów kominowych

Kilkuosobowa ekipa kominiarska pod kierunkiem mistrza kominiarskiego powinna dokonać szczegółowej kontroli sprawności przewodów kominowych i wentylacyjnych, prawidłowości podłączenia do nich urządzeń grzewczych oraz możliwości ich bezpiecznego użytkowania. Kontrola obejmuje również elementy budowlane, np. włazy, drabiny, ławy kominiarskie (tak zwane urządzenia pomocnicze), które mają bezpośredni związek z prawidłowym i bezpiecznym ich działaniem.

przegląd przewodów kominowych
Autor: Jawar Przewody kominowe powinny być kontrolowane raz w roku

Zakres przeglądu przewodów kominowych

Przegląd dokonywany przez ekipę kominiarską to kompleksowa kontrola systemów kominowych, dymowych spalinowych i wentylacyjnych, prawidłowości funkcjonowania kotłowni i wentylacji, a także możliwości swobodnej obsługi urządzeń, dostępu do kominów i urządzeń grzewczych pozwalającego na ich wyczyszczenie.

Czynności wchodzące w zakres przeglądu to:

  • badanie drożności przewodów kominowych,
  • sprawdzenie, czy ciąg kominowy przy zamkniętych oknach jest prawidłowy,
  • kontrola działania urządzeń wymuszających ciąg kominowy, jeśli takie są zainstalowane,
  • badanie prawidłowości podłączeń urządzeń grzewczych i wentylacyjnych,
  • sprawdzenie, czy jest zapewniony odpowiedni dostęp powietrza zewnętrznego potrzebny do wentylacji,
  • sprawdzenie szczelności przewodów kominowych,
  • kontrola stanu technicznego kominów ponad dachem,
  • badanie stanu technicznego drzwiczek rewizyjnych, wyczystek, łączników, rur,
  • sprawdzenie prawidłowości dostępu do kominów i urządzeń.

W razie stwierdzenia nieprawidłowości, które mogą wpływać na bezpieczeństwo mieszkańców, należy je wymienić i wskazać sposób naprawy.

Protokół z kontroli przewodów kominowych - teraz tylko w wersji elektronicznej

Podstawowym narzędziem pracy każdego kominiarza w Polsce jest teraz Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od września 2023. Podczas kontroli kominiarskiej kominiarz zobowiązany jest wypełnić protokół już nie na papierze, a w wersji elektronicznej. E-protokół jest jedynym ważnym dokumentem potwierdzającym wykonanie przeglądu kominiarskiego.

Mistrz kominiarski opisuje wyniki kontroli w odniesieniu do każdego przewodu kominowego oraz urządzenia grzewczego. Określa, które przewody kominowe są drożne, a które nie, czy ciąg w poszczególnych kominach jest prawidłowy, czy stan techniczny poszczególnych elementów kolejnych przewodów jest dobry, czy wadliwy.

Protokół zawiera szkic kontrolowanych przewodów kominowych z ich usytuowaniem, tak żeby można było bezbłędnie wskazać, którego z nich dotyczą opis i ewentualne zastrzeżenia.

Jeśli w wyniku przeglądu wskazano uszkodzenia lub nieprawidłowości, należy je jak najszybciej naprawić lub usunąć. Niektóre z takich usterek mogą zostać naprawione w trakcie przeglądu. Poważne nieprawidłowości – zagrażające bezpieczeństwu mieszkańców - mogą zostać w wyniku przeglądu zgłoszone do właściwego organu nadzoru budowlanego.

Kiedy następny przegląd kominiarski?

Mistrz kominiarski wskazuje termin następnej kontroli.

  • Jeśli stan przewodów kominowych jest prawidłowy, wynosi on 1 rok.
  • Gdy stwierdzono nieprawidłowości do naprawy, będzie on znacznie krótszy.

Obowiązek czyszczenia przewodów kominowych

Należy pamiętać, że oprócz kontroli stanu kominów i funkcjonowania kotłowni konieczne jest także regularne czyszczenie przewodów kominowych. W budynkach mieszkalnych obowiązuje następująca minimalna częstotliwość czyszczeń:

  • przewody dymowe (paleniska opalane paliwem stałym) - co 3 miesiące,
  • przewody spalinowe (paleniska opalane paliwem gazowym i płynnym) - co 6 miesięcy,
  • przewody wentylacyjne - 1 raz w roku.
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Murator Google News
Autor: