Domy z płaskim dachem. TOP 5 najciekawszych projektów. Jakie są wady i zalety dachu płaskiego?

2017-10-12 12:07 Krzysztof Domagała
Domy z płaskim dachem
Autor: Projekty z kolekcji Muratora

Współczesne domy z płaskim dachem nie przypominają już szarych i niefunkcjonalnych domów kostek z czasów PRL-u. Płaski dach stał się obecnie symbolem nowoczesnego i energooszczędnego budownictwa. Dowiedz się, co niesie za sobą decyzja o budowie domu z płaskim dachem i zobacz 5 najciekawszych projektów.

Jeśli marzymy o domu z płaskim dachem, jeszcze przed zakupem działki koniecznie musimy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub wystąpić o warunki zabudowy. Niektóre gminy nie zgadzają się na budowę domu z płaskim dachem i w planach miejscowych zamieszczają zapis, że nachylenie połaci dachowej nie może być mniejsze niż określony kąt, np. 30 stopni.

Dach płaski: nie straszny mu wiatr

Niewątpliwą zaletą płaskich dachów jest ich odporność na wszelkie trudne warunki atmosferyczne. Dobrze wykonany stropodach przetrwa bez uszczerbku największe wichury i gradobicia, czego nie można powiedzieć o dachach spadzistych.

Skuteczna izolacja to podstawa płaskiego dachu

Płaski dach wydaje się być prostszy w budowie - nie trzeba stawiać więźby, montować pokrycia i wykańczać poddasza płytami gipsowo-kartonowymi. Dach spadzisty jest jednak łatwiej wykonać w taki sposób, aby nie przeciekał, a największy problem z dachem płaskim to jego zabezpieczenie przed wnikającą wodą. Dlatego wybór wykonawcy, który będzie nam wykonywał odwodnienie i izolację, musi być bardzo przemyślany. Jeśli źle trafimy, już po pierwszej ulewie możemy zacząć zmagać się z przeciekaniem.

Płaski dach to szansa na niższe rachunki

Dom z płaskim dachem jest szczególnie polecany, gdy planujemy zbudować dom energooszczędny lub pasywny. Prosta bryła i mniejsza powierzchnia dachu ograniczają ucieczkę ciepła. Ponadto, płaski dach pozwala maksymalnie wykorzystać możliwości instalacji fotowoltaicznej. Panele możemy ustawić dokładnie w stronę południową i pod najbardziej optymalnym kątem. W przypadku dachów skośnych, ogranicza nas orientacja domu względem kierunków świata i kąt nachylenia dachu. Jeśli więc nie mamy szczęścia do lokalizacji działki, instalacja fotowoltaiczna może być kompletnie nieefektywna i nieopłacalna.

Na płaski dach łatwiej wejść… żeby go odśnieżyć

Zaletą dachu płaskiego jest możliwość łatwego poruszania się po nim, na przykład w celu skontrolowania stanu izolacji, wyczyszczenia z gałęzi i liści lub odśnieżenia.

Co prawda zimy w naszym kraju są obecnie dosyć łagodne, a śnieg staje się coraz rzadszym widokiem, ale trzeba mieć na uwadze, że z płaskiego dachu nic nie zsunie się tak, jak z dachu spadzistego, więc może być konieczne jego odśnieżenie.

Oczywiście obciążenie śniegiem jest uwzględniane przy projektowaniu stropodachów, ale w przypadku obfitych opadów, lepiej nie sprawdzać, ile zapasu bezpieczeństwa zostawił projektant.

Większe możliwości aranżacji piętra

Piętrowe domy z płaskim dachem są wygodniejsze i łatwiejsze do urządzenia niż domy z poddaszem użytkowym. Mamy do dyspozycji pełnoprawne piętro, o takiej samej powierzchni do wykorzystania jak na parterze. Nie musimy zastanawiać się, jak zagospodarować przestrzeń przy ściankach kolankowych i jak rozplanować ustawienie mebli, aby nie groziło nam uderzenie głową w skośną ścianę.

Jest to jednak oczywiście rzecz gustu i dla niektórych to właśnie te skosy i okna połaciowe wprowadzają unikalny klimat do sypialni na poddaszu i nadają jej przytulności.

Elewacja dla domu z płaskim dachem

W domach z tradycyjnym dachem, olbrzymi wpływ na końcowy efekt ma kolor i rodzaj pokrycia. Dzięki temu, możemy sobie często pozwolić na prostą i jednolitą elewację. Płaskiego dachu nie widać, dlatego cały wygląd takiego domu będzie opierał się na ścianach zewnętrznych. Jeśli nie chcemy, aby przypominał on nudną kostkę rodem z PRL-u, trzeba zadbać o to, aby na elewacji coś się działo.Najtańsze będzie zastosowanie kilku kolorów farby. Gdy jednak mamy trochę większe możliwości, możemy zagrać różnymi materiałami, np. drewnem, cegłą lub kamieniem.

Ważne jest także odpowiednie dopasowanie do siebie okien, drzwi i bramy garażowej. W domach z dachem płaskim, te elementy będą się znacznie bardziej rzucać w oczy, dlatego powinny być ze sobą spójne i tworzyć wizualną całość.

Zobacz 5, naszym zdaniem najciekawszych, projektów:

1. C268 – Wyrazisty – projekt domu o powierzchni 201,7 m2

Ekspert radzi: warto wiedzieć
Waldemar Wadowski, menedżer produktu z firmy Fakro
Waldemar Wadowski, menedżer produktu z firmy Fakro

Ważne przy montażu okna w dachu płaskim

Zanim rozpocznie się montaż okna w stropodachu, trzeba odpowiednio przygotować podłoże. Powinno być ono oczyszczone i równe. Okno do dachu płaskiego należy zamontować na powierzchni nośnej stropodachu lub na odpowiednio sztywnych ramach. Co ważne, okno nie może być „utopione” w termoizolacji dachu ani zamontowane bezpośrednio na niej. W tym celu zalecamy zastosowanie specjalnego, systemowego produktu, jakim jest rama montażowa XRD. Charakteryzuje się ona bardzo dobrą izolacyjnością termiczną – współczynnik przenikania ciepła Uf jest równy 0,55 W/(m2.K). Ramę można wykonać też we własnym zakresie, na przykład z graniaków drewnianych. Nie zalecamy wykonywania ram z materiałów o wysokim współczynniku przewodzenia ciepła, na przykład robienia podmurówki, bo powstałyby wtedy znaczne mostki termiczne.
Ościeżnica okna do dachów płaskich powinna się znajdować na wysokości górnej (zewnętrznej) warstwy dachu, przy czym obróbka okna musi być połączona z hydroizolacją dachu. Należy zwrócić uwagę, żeby przy wykonywaniu obróbki okna materiałem hydroizolacyjnym nie nagrzewać ościeżnicy okna. Rozgrzewać możną jedynie materiał, z którego wykonywana jest obróbka. Nagrzewanie profilu okna z PCW może doprowadzić do jego deformacji lub stopienia uszczelek, a co za tym idzie, do wystąpienia nieszczelności. Dowiedz się więcej: wybieramy nowoczesne okna połaciowe >>>

MATERIAŁ PARTNERA

Przeczytaj więcej o projekcie C268 - Wyrazisty >>

Powierzchnia użytkowa: 201,7 m2 +++ Plusy: Duży dom dla potrzebujących wyjątkowej przestrzeni. Salon zajmuje aż 47 m2, co stanowi blisko połowę całego parteru. Na takiej powierzchni zmieściłoby się dwupokojowe mieszkanie! Na piętrze przewidziano aż dwie w pełni wyposażone łazienki i cztery przestronne sypialnie.
Liczba pokoi: 6
Wymiary działki: 19,6 x 27,9 m
Koszt stanu surowego zamkniętego: 280 000 zł
Garaż: TAK

2. EC317 – Dom oszczędny (z wentylacją mechaniczną) – projekt domu o powierzchni 142,0 m2

Przeczytaj więcej o projekcie EC317 - Dom oszczędny >>

Powierzchnia użytkowa: 142,0 m2 +++ Plusy: Jak sama nazwa wskazuje, w tym domu postawiono na energooszczędne rozwiązania. Prosta bryła na planie prostokąta jest najlepsza pod kątem łatwości ogrzewania. Nie znaczy to jednak, że ten dom jest nudny.

Na szczególną uwagę zasługuje niezwykle nowoczesna, całkowicie przeszklona tylna elewacja. Oprócz świetnego wyglądu, takie rozwiązanie pozwala ogrzewać dom w dużym stopniu dzięki promieniom słonecznym.

Wewnątrz jest tak samo, jak na zewnątrz – prosto, ale niezwykle funkcjonalnie.

Liczba pokoi: 5
Wymiary działki: 27,6 x 23,3 m
Koszt stanu surowego zamkniętego: 190 000 zł
Garaż: Wiata

3. M183f – Bajeczny widok – wariant VI – projekt domu o powierzchni 99,8 m2

Przeczytaj więcej o projekcie M183f - Bajeczny widok - wariant VI >>

Powierzchnia użytkowa: 99,8 m2 +++ Plusy: Ten projekt w swoim podstawowym wariancie przewiduje dach wielospadowy, ale tu postanowiono nadać mu bardziej nowoczesny wygląd. Na uwagę zasługują aż dwa tarasy: główny z wyjściem z salonu i drugi, bardziej kameralny, z wyjściem z sypialni.
Liczba pokoi: 4
Wymiary działki: 23,7 x 23,8 m
Koszt stanu surowego zamkniętego: 147 000 zł
Garaż: TAK

4. M186b – Wrzosowe wzgórza – wariant II – projekt domu o powierzchni 109,5 m2

Przeczytaj więcej o projekcie M186b - Wrzosowe wzgórza - wariant II >>

Powierzchnia użytkowa: 109,5 m2 +++ Plusy: Ten dom to znany i lubiany projekt, tutaj w wariancie z płaskim dachem. We wnętrzu możliwe jest wyraźne oddzielenie strefy dziennej od nocnej - nawet poprzez wstawienie dodatkowych drzwi w korytarzu.

Do dyspozycji mamy także ogromny taras, który zwiększy odczuwalną powierzchnię domu. Bardzo praktyczna jest możliwość wyjścia z pomieszczenia gospodarczego zarówno na zewnątrz, jak i do garażu.

Liczba pokoi: 4
Wymiary działki: 22,4 x 24,7 m
Koszt stanu surowego zamkniętego: 180 000 zł
Garaż: TAK

5. M223 – Morska bryza – projekt domu o powierzchni 169,4 m2

M223 - Morska bryza
Autor: Projekty gotowe

Przeczytaj więcej o projekcie M223 - Morska bryza >>

Powierzchnia użytkowa: 169,4 m2 +++ Plusy: Absolutna nowość w kolekcji Muratora. Ten projekt charakteryzuje mnóstwo wyjść do ogrodu. Udało się to osiągnąć poprzez zaplanowanie aż dwóch tarasów. Dzięki temu, możliwe jest wyjście na zewnątrz z każdego z pięciu pokoi, a także z garderoby oraz… z łazienki.
Liczba pokoi: 5
Wymiary działki: 24,1 x 26,5 m
Koszt stanu surowego zamkniętego: 239 000 zł
Garaż: TAK

Zobacz także inne nasze artykuły, w których prezentujemy najlepsze projekty domów:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE