Zabudowa tarasu drewniana z żaluzji regulowanych. Jak zabudować ściany tarasu? Jaki jest koszt ruchomych żaluzji na taras?

2024-02-29 11:38

Południowy taras warto zasłonić przed nadmiarem promieni słonecznych. Można to zrobić tak, żeby to od nas zależało, ile światła będzie wpadać na taras. Żaluzje regulowane z drewna to praktyczne i atrakcyjne rozwiązanie. Jak zabudować ściany tarasu? ile kosztuje taka zabudowa tarasu?

zabudowa tarasu z ruchomymi lamelami
Autor: NESLING Zabudowa tarasu z drewnianymi, ruchomymi lamelami

Spis treści

  1. Jak są zbudowane żaluzje drewniane regulowane?
  2. Jakie drewno na żaluzje tarasowe?
  3. Ile kosztują drewniane żaluzje regulowane?
  4. Jak urządzić taras? Zobacz inspiracje
Szkoła Budowania: Otoczenie Domu

Zabudowa żaluzjowa regulowana ma tę zaletę, że pozwala całkowicie zasłonić się od słońca, a także od sąsiadów, a w razie potrzeby przestawić lamele tak, żeby na tarasie było tak widno, jak chcemy, a ponadto, żebyśmy widzieli okolicę. Żaluzje ruchome są także estetyczne, mogą stanowić dekorację tarasu. Ich pozycja zależy od naszego upodobania, a także usytuowania tarasu. Mogą go otaczać ze wszystkich stron, z wyjątkiem wyjścia do ogrodu. W razie potrzeby można je zbudować tylko od strony nawietrznej albo żeby zasłonić się od ulicy. Jeśli zechcemy dodatkowy taras przykryć od góry, możemy rozbudować konstrukcję przygotowaną pod żaluzje I przykryć ją poliwęglanem lub innym materiałem albo zastosować żagiel czy inne przesłony. Przyjrzyjmy się bliżej żaluzjom ruchomym na taras.

Jak są zbudowane żaluzje drewniane regulowane?

Konstrukcję stanowi rama z belek drewnianych wsparta na słupach, które są utwierdzone w stalowych podporach zabetonowanych w podbudowie tarasu. Górne belki mocuje się również w ścianach zewnętrznych budynku. Konstrukcja musi być mocna i stabilna, odporna na wiatry, ponieważ będzie musiała dźwigać ciężar całych żaluzji, także w czasie naporu wiatru. Rozstaw słupów powinien być taki, żeby między nimi zmieścić poszczególne żaluzje. Nie może być on zbyt duży, bo to mogłoby skutkować brakiem stabilności żaluzji. Najlepiej, gdy wynosi on mniej więcej 1 m.

W obrębie między słupami wstawia się lamele żaluzji. Te z kolei są przymocowane do aluminiowych prowadnic umieszczonych po bokach. Kąt ustawienia lameli reguluje się ręcznie, w każdym przedziale żaluzji osobno, zależnie od potrzeb.

Jakie drewno na żaluzje tarasowe?

Żaluzje zewnętrzne najlepiej budować z drewna z natury bardziej odpornego na czynniki atmosferyczne niż sosna. Jest ono droższe od sośniny, ale zapewni dłuższą trwałość. Można wybrać świerk skandynawski, modrzew syberyjski, modrzew polski, dąb, gatunki egzotyczne.

Do budowy głównej konstrukcji stosuje się drewno klejone KVH lub BSH, ponieważ ma ono zdecydowanie większą wytrzymałość mechaniczną i jest mniej podatne na odkształcenia. Słupki i lamele mogą być z drewna litego. Przekroje belek dobierze odpowiednio projektant zależnie od rozpiętości konstrukcji. Kantówki głównej konstrukcji mogą mieć przekrój co najmniej 10 x 10 cm, słupki, między które wstawia się lamele – od 5 x 5 cm, a listwy na lamele 1,2-1,8 x 10 cm.

Żeby żaluzje długo zachowały ładny wygląd, drewno powinno się zabezpieczyć impregnatem ochronnym i dodatkowo olejem lub lakierobejcą. Powłoki takie trzeba co kilka lat odświeżać.

Ile kosztują drewniane żaluzje regulowane?

Na rynku znajdziemy firmy oferujące takie żaluzje razem z montażem albo do samodzielnego złożenia. Za przęsło żaluzji ze świerka skandynawskiego o powierzchni 1 m² trzeba zapłacić 600-700 zł. Dodanie do tego konstrukcji wsporczej oraz montażu podniesie cenę do 1000 zł/m².

Osoba, która lubi majsterkować, może zbudować takie żaluzje sama, co z pewnością pozwoli zmniejszyć ich koszt co najmniej o połowę.

Jak urządzić taras? Zobacz inspiracje