Nowoczesne oświetlenie tarasu - jak najlepiej oświetlić taras? Inspiracje i pomysły
Jak zaprojektować oświetlenie tarasu? Latem sercem ogrodu staje się taras. To na nim z przyjemnością odpoczywamy po męczącym dniu pracy lub organizujemy spotkania towarzyskie. Żeby móc z niego korzystać także po zmroku, powinniśmy zainstalować oświetlenie. A zatem - jakie wybrać?
Autor: Tomasz Zakrzewski, projekt: Rafał Paszenda
Jedynym oświetleniem niewielkiego tarasu mogą być kinkiety zamontowane na ścianach domu. Relaksowi znacznie bardziej służy mleczna poświata niż snop ostrego światła
Spis treści
- Jakie wybrać lampy do oświetlenia tarasu
- Oświetlenie tarasu - galeria zdjęć
- Okazyjne oświetlenie tarasu – nie tylko girlandy
- Oświetlenie tarasu – jakie źródło światła ?
- Bezpieczeństwo i relaks na tarasie
- Kilka ważnych rad przy montażu oświetlenie zewnętrznego
Oświetlenie tarasu podnosi jego komfort i zachęca do przesiadywania. Najlepiej, gdy oświetlenie tarasu stanowi zespół różnych lamp. Dzięki temu łatwiej stworzymy atmosferę odpowiadającą naszym potrzebom i będziemy mogli kreować rozmaite scenografie świetlne - inną do posiłku, inną do zabawy, a jeszcze inną do odpoczynku. Światłem można tworzyć nastrój, podkreślać dekoracje ogrodu i tarasu, wydobywać na pierwszy plan ukryte za dnia walory architektury i roślinności.
O oświetleniu tarasu trzeba pomyśleć na etapie projektowania domu. Należy z rozwagą zaplanować rozmieszczenie lamp na elewacji i wokół miejsca wypoczynku, by w czasie budowy domu móc położyć niezbędną instalację elektryczną. Później montaż oświetlenia tarasu będzie znacznie trudniejszy i bardziej kosztowny. Przy okazji warto wykonać jedno lub dwa gniazda elektryczne zewnętrzne, do których w razie konieczności będzie można podłączyć oświetlenie świąteczne, ogrzewacze powietrza, lampy przeciwko owadom, a nawet sprzęt ogrodowy.
Jeżeli na tarasie nie wykonano oświetlenia zasilanego energią z instalacji elektrycznej, warto się zaopatrzyć w nowoczesne oświetlenie solarne. Lampy na baterie są wyposażone w czujnik zmierzchu, dzięki czemu same się załączają.
Jakie wybrać lampy do oświetlenia tarasu
Oświetlenie tarasu nie powinno być intensywne. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie różnych rodzajów lamp, których światło podzieli taras na strefy oraz będzie się wzajemnie uzupełniać. Powinny być uruchamiane kilkoma włącznikami. Dzięki temu będzie można dowolnie budować nastrój na tarasie.
Lampy powinny do siebie pasować, najlepiej jest wybierać je z jednej kolekcji - mają tę samą stylistykę, różnią się tylko zastosowaniem. Z reguły w skład kolekcji wchodzą: niskie i wysokie słupki, lampy naścienne, sufitowe, do montażu w podłożu twardym, kinkiety, a niekiedy także oprawy oświetleniowe, na które można nanieś numer domu lub nazwę ulicy.
- Kinkiety
Można je umieścić na ścianach przy tarasie. Zależnie od rodzaju równomiernie oświetlają przestrzeń lub dzięki wewnętrznym przesłonom tworzą na ścianie efektowny rysunek światłocieni.
- Lampy wiszące i plafony
Jeżeli taras jest zadaszony, nad stołem, podobnie jak w pomieszczeniach, można zamontować lampy wiszące lub plafony. Dają dużo światła, więc sprawdzą się w czasie spotkań na świeżym powietrzu. Mają mnóstwo wzorów, zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych.
- Lampy wpuszczane
Przyjemne światło emitują lampy wpuszczane. Dyskretnie rozpraszają mrok i nie oślepiają. Takie oświetlenie tarasu montuje się w podbitce zadaszenia tarasu, murkach, które go otaczają, a także w podłodze. Mogą też oświetlać schody prowadzące z tarasu do ogrodu.
- Lampy stojące
Strefę wypoczynku można oświetlać także różnej wysokości lampami stojącymi, zwanymi słupkami. Umieszcza się je na obrzeżach tarasu, żeby wyznaczały jego granicę, a także między roślinami, które go otaczają.
- Reflektory
Interesujące efekty uzyskuje się dzięki reflektorom. Warto podświetlić nimi rośliny w sąsiedztwie tarasu, by otrzymać tajemnicze refleksy i grę światłocieni, albo skierować je na ścianę lub sufit, żeby oświetlały otoczenie światłem odbitym. Przydadzą się także osobom, które lubią spędzać czas na tarasie z książką w ręku.
Oświetlenie tarasu - galeria zdjęć
Autor: Tomasz Zakrzewski, projekt: Rafał Paszenda
Jedynym oświetleniem niewielkiego tarasu mogą być kinkiety zamontowane na ścianach domu. Relaksowi znacznie bardziej służy mleczna poświata niż snop ostrego światła
Okazyjne oświetlenie tarasu – nie tylko girlandy
Do oświetlania tarasu używane są lampy przenośne, które można przestawiać i tworzyć ciągle nowe, ciekawe kompozycje lub stosować je tylko w czasie szczególnych uroczystości. Takie lampy zwykle mają interesującą formę, dzięki czemu są dekoracyjne również w dzień. W sprzedaży są różnej wielkości kule i sześciany z wysokiej jakości tworzywa, zwykle mlecznobiałej barwy, ale można też kupić bardziej wyrafinowane oprawy, na przykład ze szkła i metalu. Mogą być zasilane energią elektryczną z gniazda, jednak wtedy ogranicza je długość przewodu elektrycznego, która zwykle nie przekracza 1-3 m. Są również modele zasilane akumulatorem, a także lampy solarne wykorzystujące energię słoneczną.
Interesującą ozdobą oświetlającą taras są girlandy świetlne, które można umieścić na ścianie domu, rozwiesić nad stołem, opleść nimi drzewa albo balustradę.
W aranżacji tarasu wykorzystuje się również świecące donice. Białe za dnia, wieczorem emitują z wnętrza mleczną poświatę. Są zasilane żarówkami LED.
Oświetlenie tarasu – jakie źródło światła ?
Do oświetlania tarasu i przestrzeni wokół domu należy używać energooszczędnych źródeł światła. Najlepsze są żarówki ledowe, które zużywają o 80% mniej energii niż stosowane powszechnie do niedawna żarówki halogenowe. Poza tym mogą świecić przez 25-50 tys. godzin. Emitują światło różnej barwy, do wyboru – białe ciepłe, białe zimne, a także czerwone, zielone, niebieskie, żółte, są też żarówki kolorowe RGB, których barwę można zmieniać i programować pilotem. Źródła światła mają różne gwinty, kształt i wielkość. W sprzedaży są również lampy ledowe zintegrowane z oprawą, przeznaczone do umieszczania na zewnątrz budynków.
Bezpieczeństwo i relaks na tarasie
Te dwie kwestie są nie mniej ważne niż wrażenia estetyczne, jakie wywołuje oświetlony taras i ogród. Powinniśmy zatem dokładnie oświetlić wszelkie progi, granice między różnymi rodzajami nawierzchni oraz wszelkie stopnie i nierówności. Jeśli elementy te giną w mroku, mogą stać się pułapką.
Relaksowi na tarasie sprzyja delikatne, rozproszone światło. Nie ma więc potrzeby stosowanie oświetlenia tak intensywnie, by było jasno jak w dzień. Rzęsiście oświetlone elementy ogrodu wyjęte z mroku nie wyglądają dobrze. Jeżeli w domu są duże okna tarasowe albo inne znacznej wielkości przeszklenia, może okazać się, że światło pośrednie, to, które pada z domu, jest wystarczające. Romantyczny nastrój w aranżacji tarasu możemy sobie stworzyć, zapalając dodatkowo świece albo lampy naftowe.
Kilka ważnych rad przy montażu oświetlenie zewnętrznego
- Do montażu na dworze używaj tylko specjalnie do tego przystosowanych lamp – nie wolno stosować opraw domowych, nawet gdy zamierzasz je zamocować pod solidnym zadaszeniem. O szczelności oprawy informuje podany na opakowaniu stopień ochrony IP – w tych przeznaczonych na zewnątrz powinien być co najmniej IP 54.
- Jeżeli taras łączą z ogrodem schody, zadbaj także o ich oświetlenie, by ginące w mroku stopnie nie stały się pułapką.
- Wybierając lampy do ogrodu, pilnuj, żeby do siebie pasowały. Często w ofercie firm są kolekcje opraw utrzymane w tej samej stylistyce, jednak różniące się zastosowaniem (niskie i wysokie słupki, lampy naścienne, sufitowe).
- Zachowaj umiar. Relaksowi sprzyja delikatne, rozproszone światło, więc nie ma potrzeby robić dnia z nocy. Poza tym rzęsiście oświetlony taras wycięty z mroku nie wygląda dobrze.