Jak działa myjka wysokociśnieniowa? Mycie myjką ciśnieniową - do czego używać myjki w domu? PORADNIK

2012-03-14 12:46

Myjka wysokociśnieniowa idealnie sprawdzi się w wielu sytuacjach, tak dobrze znanych wszystkim posiadaczom domów jednorodzinnych. Za pomocą myjki wyskociśnieniowej skutecznie umyjemy większość domowych powierzchni. Dowiedz się, do czego służą myjki ciśnieniowe w domu jednorodzinnym i jak działa myjka wysokociśnieniowa.

Każdy, kto mieszka w domu jednorodzinnym lub ma działkę, korzystał kiedyś z węża ogrodowego. O ile jednak używanie węża podłączonego do zaworu czerpalnego jest zupełnie wystarczające do podlewania, to mycie nim różnych powierzchni czy przedmiotów zajmie dużo więcej czasu, pochłonie znacznie więcej wody i będzie mniej efektywne niż przy użyciu nawet najprostszej myjki wysokociśnieniowej. Można oczywiście ułatwić sobie życie w inny sposób: wynająć firmę. Ale musimy się wtedy liczyć z kosztami: za umycie domu jednorodzinnego trzeba zapłacić 1300-1900 zł.

Czy warto kupić myjkę wysokociśnieniową?

Wysokociśnieniowe urządzenia czyszczące, czyli popularne myjki, wielokrotnie zwiększają ciśnienie wody – nawet do 15-20 MPa (dla porównania: woda z sieci wodociągowej lub hydroforu ma ciśnienie „zaledwie” 0,3-0,5 MPa). Dlatego mycie takimi urządzeniami jest znacznie szybsze, bardziej dokładne i pozwala zużyć mniej wody w porównaniu z myciem tradycyjnym wężem ogrodowym. Ponadto, jeżeli w pełni wykorzystamy dostępne akcesoria do myjek – lance natryskowe, szczotki i gąbki oraz specjalistyczne detergenty dozowane podczas mycia, możemy uzyskać efekty nieosiągalne zwykłymi metodami.

Jak działa myjka?

Myjkę podłączamy zwykłym wężem ogrodowym do ujęcia wody. W korpusie urządzenia znajduje się pompa, która wytwarza odpowiednie ciśnienie wody. Woda pod zwiększonym ciśnieniem jest doprowadzana do pistoletu natryskowego specjalnym przewodem wysokociśnieniowym. Do pistoletu możemy podłączyć różne końcówki w zależności od wykonywanej pracy. Do dyspozycji mamy m.in. proste lance natryskowe, końcówki ze szczotkami zwykłymi lub obrotowymi, gąbkami.

Większość urządzeń przy zastosowaniu dodatkowego filtra i węża zasysającego może pobierać wodę także ze zbiorników, np. stawu, jeziora, beczki czy wiadra. Możemy zatem do mycia wykorzystywać np. wodę deszczową. Należy jednak unikać wody zanieczyszczonej – aby nie doszło do zapchania filtra lub, w najgorszym razie, uszkodzenia pompy. Trzeba też pamiętać, że zasysanie wody ze zbiornika o małej pojemności odbywa się bardzo szybko. Wymusza to konieczność częstego przerywania pracy i ponownego napełniania zbiornika.

Myjki ciśnieniowe - rodzaje

Zanim wybierzemy się do sklepu po myjkę ciśnieniową, musimy się zastanowić, jakiego rodzaju urządzenie będzie nam potrzebne. W zasadzie zależy to głównie od tego, co zamierzamy myć, jak często i ile czasu chcemy na tę czynność przeznaczać. Na rynku są dwa rodzaje urządzeń: do zastosowań domowych i profesjonalnych.

Te pierwsze wytwarzają mniejsze ciśnienie i są przeznaczone do okazjonalnej pracy w gospodarstwie domowym. Mogą służyć do czyszczenia maszyn, pojazdów, budynków, narzędzi, mycia elewacji, fasad, tarasów, podjazdów, alejek itp. Urządzenia tej klasy nie nadają się do codziennej eksploatacji, ponieważ ulegną szybkiemu zużyciu.

Do częstej pracy w trudnych warunkach (duże powierzchnie do czyszczenia, spore zabrudzenia, dłuższa praca) służą urządzenia profesjonalne. Są one wykonane z bardziej wytrzymałych materiałów. Niestety, są przy tym znacznie droższe, dlatego wykorzystuje się je przede wszystkim na budowach, w warsztatach lub w firmach usługowych.

Warto wiedzieć

Czym różnią myjki ciśnieniowe?

Wysokociśnieniowe urządzenia czyszczące do stosowania w gospodarstwie domowym możemy podzielić na trzy klasy:

  • klasa podstawowa – to urządzenia najprostsze, wytwarzające ciśnienie rzędu 10 MPa (100 barów), przeznaczone do okazjonalnej pracy, przeważnie z podstawowym wyposażeniem, najtańsze na rynku; cena: od około 300 zł;
  • klasa średnia – to urządzenia bardziej zaawansowane, wytwarzające większe ciśnienie: 10-13MPa (100-130 barów), przeznaczone do częstszego użytku, z dodatkowym wyposażeniem i w wyższej cenie – od około 600 zł;
  • klasa wyższa – to urządzenia wytwarzające najwyższe ciśnienie: 14-20 MPa (140-200 barów), przeznaczone dla najbardziej wymagających klientów, z bogatym wyposażeniem, ale i w najwyższej cenie. Niektóre urządzenia tej klasy spełniają wymagania stawiane profesjonalnym; cena: od około 1400 zł. Najprostsze (i najtańsze) myjki ciśnieniowe to urządzenia przenośne. Wyposażone są jedynie w uchwyt do ich transportu. Przewód elektryczny oraz wąż wysokiego ciśnienia musimy nawijać ręcznie na uchwyty przy myjce lub zwinięte przechowywać osobno. Droższe urządzenia przeważnie są wyposażone w kółka oraz mogą mieć bęben do zwijania węża wysokiego ciśnienia i automatyczną nawijarkę przewodu elektrycznego. Te elementy znacznie ułatwiają i przyśpieszają pracę.

Wysokociśnieniowe urządzenia czyszczące mogą ważyć do 20 kg.

Wybór akcesoriów do myjki ciśnieniowej

Akcesoria do czyszczenia podłączane do pistoletu kompletowane są bardzo różnie. W zależności od modelu myjki ciśnieniowej w zestawie może być np. tylko jedna zwykła lanca natryskowa i jedna zwykła szczotka lub dwie lance, szczotka i gąbka. Dlatego warto porównać interesujące nas modele i sprawdzić, które akcesoria dostaniemy w cenie zestawu.

Pamiętajmy, że wszystkie dostępne podłączane do pistoletu końcówki możemy dokupić później. Wybór dodatkowych końcówek i preparatów myjących jest już indywidualną decyzją użytkownika. Na początek każdy oferowany komplet będzie wystarczający. Z czasem po nabraniu doświadczenia i dokładnym określeniu potrzeb można rozbudować zestaw o wybrane lance i szczotki. Trzeba pamiętać, że doposażenie kupionego urządzenia w elementy takie jak kółka, bęben do węża czy nawijarka może być niemożliwe ze względów konstrukcyjnych lub po prostu nieopłacalne. Kupując urządzenie, warto zatem zapoznać się z pełną ofertą akcesoriów i środków czyszczących dostępnych dla danego modelu.

Końcówki mogą być przechowywane w specjalnych uchwytach na urządzeniu lub osobno. Większość producentów oferuje do tego celu dodatkowe uchwyty na akcesoria do montażu na ścianie. Jeżeli chcemy, aby urządzenie miało uchwyty do przechowywania końcówek, warto wybrać model na kółkach. Zwijarki przewodów są bardzo praktyczne, ale też kosztują więcej.

Pamiętaj

Czy myjka ciśnieniowa może być groźna?

Zanim zaczniemy używać wysokociśnieniowego urządzenia czyszczącego, musimy pamiętać, że strumień wody wytryskujący z dyszy wysokociśnieniowej powoduje, że na pistolet działa duża siła odrzutu (około 20 N). Dlatego z urządzenia nie powinny korzystać osoby o ograniczonych możliwościach fizycznych oraz dzieci. Podczas pracy należy zwracać uwagę na otoczenie, nigdy nie wolno kierować strumienia wody na inne osoby, zwierzęta, czynny osprzęt elektryczny ani na samo urządzenie, trzeba także używać wodoszczelnych wtyczek i złączek przedłużacza.

Wideo: Myjka ciśnieniowa - jaką wybrać? 5 ważnych cech

Myjka ciśnieniowa - jaką wybrać? 5 cech
Nasi Partnerzy polecają