Wielkoformatowe płytki tarasowe: modne wykończenie tarasu, ścieżek, podjazdu

2020-06-02 12:19
Wielkie płyty tarasowe i brukowe
Autor: STARGRES Wielkie prostokątne i kwadratowe płyty dopełnią wygląd eleganckiego tarasu

Płytki tarasowe to popularne wykończenie tarasu i nawierzchni wokół domu. Ostatnio bardzo modne są płyty wielkoformatowe na taras i podjazd do domu. To nie tylko efektowny, ale przede wszystkim wygodny sposób na szybkie wykończenie tarasu lub ścieżki. Mogą mieć różnie wykończoną powierzchnię i różną grubość. Te najgrubsze można nawet wykorzystać do zbudowania podjazdu przed domem.

Nowoczesne płyty brukowe

Płytki na taras lub podjazd brukowe są bardzo mocne, twarde i wytrzymałe. Mogą mieć różną grubość i wytrzymałość mechaniczną. W związku z tym można je wykorzystać nie tylko do układania na tarasach i ścieżkach w ogrodzie, gdzie będą obciążane tylko ruchem pieszym, ale także na podjeździe przed domem, po którym będą jeździć samochody. Oczywiście w drugim przypadku takie wykorzystanie płyt brukowych, wymaga przygotowania odpowiednio wytrzymałej podbudowy.

Płytki tarasowe betonowe są estetycznie wykończone. Śmiało mogą konkurować z innymi materiałami, np. ceramiką lub kamieniem naturalnym. Kolekcje są bardzo różnorodne pod względem stylistycznym, oferowane w wielu wzorach, kolorach oraz wykończeniach nawierzchni. Bez trudu można przygotować spójne stylistycznie wykończenie domu i przestrzeni wokół niego, włącznie z ogrodzeniem, dzięki wykorzystaniu płyt tarasowych oraz elementów małej architektury (betonowe donice i meble).

Trwałość i estetyka płytek na taras z betonu

Płytki na taras i podjazd betonowe są mrozoodporne, nie niszczeją pod wpływem warunków atmosferycznych. Wielu producentów oferuje płytki tarasowe zaimpregnowane fabrycznie przed chłonięciem wody, wnikaniem brudu i wykwitami. Ma w sprzedaży opracowane albo sprawdzone przez siebie środki impregnujące, które są dobrane do właściwości ich wyrobów, więc zapewniają optymalną ochronę podczas użytkowania. Dobrym przykładem mogą być płytki gresowe mrozoodporne firmy Stargres odporne na zmienne warunki atmosferyczne i środki chemiczne.

Sprawdź też:

Interesującym wykończeniem tarasu, pasującym do nowoczesnej architektury będą betonowe płyty tarasowe lub gres imitujący beton. Występują w różnorodnych formatach – wymiary największych płytek tarasowych to nawet 100 x 120 cm. Ich grubość waha się od 3 do 8 cm.

Duże płytki na taras i podjazd: dostępne formaty

Moda na wielkie formaty dotarła także do producentów płytek trasowych betonowych. Wiele kolekcji obejmuje płyty o naprawdę dużych wymiarach, np. 120x100. Natomiast płytki na podjazd muszą charakteryzować się odpowiednią grubością, tak aby wytrzymały ruch samochodowy bez żadnych uszkodzeń. W przypadku podjazdów do domu (samochody do 3,5 t) wystarczy kostka brukowa o minimalnej grubości 6 cm. Jeśli natomiast po naszym podjeździe będą jeździć samochody ciężarowe powyżej 3,5 t, wtedy płytki na podjazd muszą mieć grubość 8 cm. 

Wielkie płyty tarasowe i brukowe
Autor: STARGRES Płyty na podjazd mogą mieć rózne wykończenie powierzchni metaliczne, rustykalne, szlifowane

Płytki imitujące beton, drewno, kamień

Poza zwykłymi płytkami tarasowymi lub płytkami imitującymi beton mamy do wyboru również płytki imitujące kamień, naturalne skały lub płytki imitujące drewno. Dzięki nowoczesnej technologii barwienia oraz wykańczania powierzchni imitacje te wiernie odwzorowują naturalne materiały. Co ważne, płyty tarasowe z różnych kolekcji (o różnych formatach) mogą mieć takie samo wykończenie, ale w różnych kolorach. To pozwala tworzyć rozbudowane aranżacje jednorodne stylistycznie.

Wielkie płyty tarasowe i brukowe
Autor: STARGRES

Elementy uzupełniające do płytek na taras i podjazd

Wielką zaletą produktów betonowych jest komplementarność kolekcji. Nie dość, że można łączyć tak samo wykończone płytki o różnych formatach z różnych kolekcji, to w ofercie wielu firm znajdziemy również elementy uzupełniające pozwalające stworzyć wokół domu i w ogrodzie rozbudowane aranżacje w tym samym stylu. Bardzo przydatne są elementy pozwalające tworzyć niskie krawędzie i obrzeża albo wysokie palisady.  Dzięki nim można ładnie wykończyć taras, ścieżkę albo rabatę. Idealnie sprawdzą się szerokie i płaskie stopnie blokowe służące do budowy schodów na taras. 

Duże płyty tarasowe Romantica
Autor: STARGRES Płyty tarasowe pozwalają stworzyć atrakcyjny i designerski wygląd naszych tarasów, czy ścieżek w ogrodzie

Dlaczego warto wybrać beton?

Wielkie formaty różnorodnie wykończonych płyt brukowych pozwalają stworzyć atrakcyjne aranżacje tarasów, podjazdów i ścieżek wokół naszej inwestycji. Pięknie opracowane nawierzchnie dorównują urodą innym materiałom, ale są znacznie trwalsze. Warto więc zainwestować w materiał, który będzie nam służył przez długie lata, a jednocześnie będzie designerski. W końcu nasz taras, podjazd do domu i całe jego otoczenie to wizytówka nas samych.

Płytki tarasowe z kamienia

Najbardziej trwałe płyty kamienne polecane do wykończenia tarasu to:

  • granit (jego oferta na rynku jest największa),
  • bazalt,
  • kwarcyt
  • sjenit.

Płyty tarasowe z tych skał nie ulegają erozji, nie chłoną wody, nie łuszczą się i nie brudzą. Dlatego nie trzeba ich impregnować. Mniej odporne są płyty tarasowe z piaskowca – jego trwałość zależy od złoża, z jakiego pochodzi. Kamień ten chłonie wodę, dość łatwo się brudzi, a w cieniu zarasta glonami, dlatego musi być zaimpregnowany. Kamienne płyty tarasowe mogą być nieregularne lub w kształcie różnej wielkości kwadratów i prostokątów. Ich grubość to 1-6 cm.

Duże płyty tarasowe
Autor: Mariusz Bykowski Wielkie płyty z łupka nieregularnym kształcie zostały wykorzystane do zbudowania malowniczej ścieżki między drzewami a domem

Gres na zewnątrz

Gres to znany od lat materiał posadzkowy stosowany także na zewnątrz budynków. Zamiast tradycyjnego wykończenia tarasu płytkami przyklejanymi do płyty betonowej możemy zastosować ceramikę nowoczesną, z której da się budować tarasy na gruncie, podobnie jak z elementów betonowych czy kamiennych. Wśród oferty znajdziemy także gres porcelanowy stosowany przez firmę Stargres czy płytki gresowe antypoślizgowe.

Zobacz także:

Te nowe płytki tarasowe z gresu mają grubość 2 cm i są bardzo trwałe – wytrzymują nacisk 1000 kg, są odporne na mróz i wysoką temperaturę. Poza tym takie płyty tarasowe nie rysują się, nie działają na nie środki chemiczne oraz nie wnikają w nie zabrudzenia, więc łatwo je utrzymać w czystości. Poza tym mnogość formatów daje szerokie spektrum aranżacji przestrzeni. 

Szukasza inspiracji na ładne i trwałe wykończenie tarasu? Przeczytaj także inne nasze poradniki na temat materiałów wykończeniowych.

  1. Thermo drewno - nowoczesne deski na taras. Wady i zalety
  2. Deski kompozytowe na taras
  3. Płytki kamienne na taras
  4. Płytki betonowe tarasowe
  5. Posadzka żywiczna na tarasie
  6. Podesty tarasowe - modne i szybkie wykończenie tarasu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE