Cięcie i pielęgnacja żywopłotu. Zasady, terminy, narzędzia
Cięcie żywopłotu to zabieg, dzięki któremu rośliny zyskują odpowiednią formę i zagęszczenie. Sprawdź, w jaki sposób i kiedy należy przycinać najpopularniejsze rośliny tworzące żywopłoty.
Autor: GettyImages
Tuje należy przycinać 2-3 razy w sezonie
Ogólne zasady cięcia żywopłotu
Dzięki cięciu żywopłot intensywnie rośnie i dobrze się rozkrzewia. By cieszyć się efektowną zieloną roślinną ścianą, cięcie żywopłotu należy przeprowadzać systematycznie, co sezon. Pominięcie tego zabiegu może zniweczyć kilkuletnie prace nad formowaniem roślin.
Pierwsze cięcie młodych krzewów można wykonać wczesną wiosną, po ustąpieniu mrozów. Rośliny przycina się na wysokości 20-30 cm. W kolejnych latach, w zależności od gatunku, odcina się od kilku do nawet 30 cm nowego przyrostu. Najlepszy termin cięcia to marzec-kwiecień. Pod koniec lata (sierpień) żywopłot można ciąć po raz drugi. Późniejsze przycinanie nie jest wskazane, gdyż pobudzone do wzrostu pędy mogłyby przemarznąć zimą.
Cięcie żywopłotu z bukszpanu
Atutem bukszpanu są gęsto ułożone, drobne, błyszczące liście. Jest to krzew, z którego można tworzyć piękne, różnorodne formy ogrodowe, obwódki rabat i zwarte żywopłoty. Nie jest wymagający co do stanowiska i żyzności gleby. Bardzo dobrze znosi cięcie. O tym zabiegu nie wolno zapominać, gdyż inaczej żywopłot straci kształt, a w środku będą widoczne fragmenty zdrewniałych, bezlistnych pędów. Krzewy bukszpanu najlepiej przycinać wiosną (marzec-kwiecień). Drugi termin to koniec lata. Pędy zwykle przycina się o 1/3.
Cięcie żywopłotu z tui
To niezwykle popularny gatunek w polskich ogrodach przydomowych. Może osiągać wysokość nawet do 2,5 metra. Żywopłot z żywotników dość skutecznie izoluje od hałasu i zanieczyszczeń, a także odgradza od nieciekawego sąsiedztwa, dlatego też sadzi się go prawie wyłącznie przy ogrodzeniach. Tuje należy przycinać 2-3 razy w sezonie. Można to robić od marca do sierpnia. Pędy skraca się o około 1/3 do 1/2 długości.
Niezależnie od gatunku, każdego roku trzeba przeprowadzać cięcie sanitarne, podczas którego usuwa się pędy suche i chore.
Cięcie żywopłotu z cisa
Cis to zimozielony iglak, z którego można tworzyć nie tylko gęste żywopłoty, ale też ogrodowe bryły geometryczne o różnych kształtach. Cisy mają dość duże roczne przyrosty, dlatego też nie można zapominać o ich przycinaniu. Inaczej pędy będą się przewieszać i stracą preferowany pokrój. Przycina się je wczesną wiosną, zanim pojawią się świeże przyrosty.
Cięcie żywopłotu z ligustru
Jest gęsto ulistnionym krzewem, którego ozdobą są również białe kwiaty i ciemne owoce. Dość szybko rośnie, nie ma dużych wymagań glebowych, jest odporny na suszę, niesprzyjające warunki pogodowe i na zanieczyszczenie powietrza. W formie luźnej nie jest zbyt efektownym krzewem, dlatego też najlepiej sprawdza się w gęstych nasadzeniach żywopłotowych lub do tworzenia brył o różnym kształcie. Uformowane rośliny przycina się pozostawiając 2-3-centymetrowe roczne przyrosty. Cięcie wykonuje się w marcu i maju.
Autor: GettyImages
Tuje należy przycinać 2-3 razy w sezonie
Najpopularniejsze są różnego typu ręczne nożyce do żywopłotów i sekatory. Bardziej zaawansowane są nożyce akumulatorowe, elektryczne i spalinowe - te sprawdzą się przy strzyżeniu żywopłotów zlokalizowanych w odległych częściach ogrodu. Do cięcia bardzo wysokich żywopłotów można wykorzystać teleskopowe nożyce elektryczne.