Projekt ogrodu skalnego połączonego z tarasem - ciekawa propozycja na skalniak przy tarasie

2019-05-22 16:55 Agnieszka Kostka

Projekt ogrodu skalnego powinien uwzględnić dopasowanie skalniaka do wielkości ogrodu. Dobrym pomysłem jest połączenie skalniaka z tarasem. Zobacz ciekawy projekt skalniaka urządzonego przy tarasie.

W tym projekcie skalniak umiejscowiono przy tarasie. Jest wyniesiony około 50 cm nad poziom terenu. Obłożona płytkami ceramicznymi podmurówka tarasu wymagała zamaskowania. Zaokrąglony kształt skalniaka nawiązuje do kształtu schodów prowadzących do ogrodu i sprawia, że prostokątny taras lepiej komponuje się z ogrodem, w którym królują płynne linie.

>>Przeczytaj też: Zakładamy skalniak w ogrodzie: wybór miejsca i materiałów na skalniak

Dobór kamieni na skalniak zależy przede wszystkim od charakteru ogrodu i użytych w nim materiałów budowlanych. W tym projekcie użyto głównie skał granitowych.
Przy wyborze roślin na skalniak, obok wymagań w stosunku do gleby i nasłonecznienia, warto wziąć pod uwagę terminy kwitnienia poszczególnych gatunków bądź odmian, aby stworzyć kompozycję, która będzie barwna od wiosny aż do jesieni. Należy unikać zbytniej różnorodności gatunkowej. Najlepiej użyć kilku gatunków w większej ilości, tworząc „plamy” z bylin w taki sposób, by całość jak najbardziej przypominała naturalne środowisko.

Ogród skalny przy tarasie
Autor: Agnieszka Kostka

Projekt ogrodu skalnego - wybrane rośliny

W projekcie skalniaka wykorzystano krzewy iglaste i liściaste oraz byliny.

 • Krzewy tworzą szkielet kompozycji i stanowią jej wyższe akcenty. Z gatunków iglastych zastosowano płożące jałowce: nadbrzeżny – odmianę ‘Schlager’ o pięknych jasnozielonych igłach oraz pospolity – odmianę ‘Sentinel’ o wąskim, lekko stożkowym pokroju. Obok jałowców na skalniaku znalazły miejsce karłowe odmiany sosen (m.in. sosna bośniacka ‘Schmidtii’ o gęsto ułożonych jasnozielonych igłach i kulistym pokroju). Krzewy iglaste będą stanowiły całoroczny akcent.
  Z gatunków liściastych wybrano pięciornik krzewiasty ‘Sommerflor’ kwitnący od czerwca na żółto. Krzew ten idealnie nadaje się do ogrodów skalnych, gdyż nie ma szczególnych wymagań glebowych i znosi okresową suszę.

>>Poznaj najlepsze iglaki na skalniak

 • Większość roślin na skalniaku tworzą byliny kwitnące w różnych kolorach. Wiosną najbardziej widoczne będą: żagwin ogrodowy, smagliczka skalna i floks skrzydlasty. Nieco później zakwitną: czosnek okazały o malowniczych kwiatach osadzonych na wysokich łodygach i zawciąg nadmorski. Wczesnym latem pojawią się kwiaty dzwonków: karpackiego i kropkowanego. Jako ostatnia zakwitnie lawenda – jej kwiaty pozostaną na krzewie aż do października. Dodatkowym barwnym akcentem jest trawa o niebieskich liściach – kostrzewa popielata.
Ogród skalny przy tarasie
Autor: Agnieszka Kostka 1. Czosnek okazały 2. Smagliczka skalna 3. Zawciąg nadmorski ‘Alba’ 4. Żagwin ogrodowy 5. Dzwonek karpacki 6. Goździk kropkowany ‘Albiflorus’7. Kostrzewa popielata8. Jałowiec pospolity ’Sentinel’ 9. Jałowiec nadbrzeżny ‘Schlager’10. Lawenda wąskolistna11. Świerk czarny ‘Nana’12. Sosna bośniacka ‘Schmidtii’13. Sosna górska ‘Benjamin’14. Floks szydlasty ‘G.F. Wilson’15. Pięciornik krzewiasty ‘Sommerflor’16. Rojnik murowy ‘Antropurpureum’

Gatunki zastosowane w projekcie skalniaka:

 • Czosnek okazały (Allium aflatunense) – bylina, 70 cm wysokości, kwitnie w V, kwiaty różowe;
 • Smagliczka skalna (Allysum saxatile) – bylina, 30 cm, kwitnie w IV–V, kwiaty różowe;
 • Zawciąg nadmorski ‘Alba’ (Armeria maritima) – bylina, 10 cm, kwitnie w V–IX, kwiaty białe;
 • Żagwin ogrodowy (Aubrieta × cultorum) – bylina, 10 cm, kwitnie w IV–V, kwiaty fioletowe;
 • Dzwonek karpacki (Campanula carpatica) – bylina, 30 cm, kwitnie w VI–VII, kwiaty niebieskie;
 • Goździk kropkowany ‘Albiflorus’ (Dianthus deltoides) – bylina, 15 cm, kwitnie w VI–IX, kwiaty białe;
 • Kostrzewa popielata (Festua glauca) – trawa, 10 cm;
 • Jałowiec pospolity ’Sentinel’ (Juniperus communis) – krzew iglasty, 1–1,5 m;
 • Jałowiec nadbrzeżny ‘Schlager’ (Juniperus conferta) – krzew iglasty, 20 cm;
 • Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) – krzew liściasty, 45–50 cm, kwitnie VII–X, kwiaty fioletowe;
 • Świerk czarny ‘Nana’ (Picea mariana) – krzew iglasty, 30 cm;
 • Sosna bośniacka ‘Schmidtii’ (Pinus leucodermis) – krzew iglasty, 30–40 cm;
 • Sosna górska ‘Benjamin’ (Pinus mugo) – krzew iglasty, 60–70 cm;
 • Floks szydlasty ‘G.F. Wilson’ (Phlox subulata) – bylina, 10 cm, kwitnie w IV–V, kwiaty szaroniebieskie;
 • Pięciornik krzewiasty ‘Sommerflor’ (Potentilla fruticosa) – krzew liściasty, 60–80 cm, VI–X, kwiaty żółte;
 • Rojnik murowy ‘Antropurpureum’ (Sempervivum tectorum) – bylina, wys. 5–10 cm, kwitnie w VII, kwiaty brudnoróżowe.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE
Anonymous
|

Bardzo mi się podoba taki ogród przy tarasie. U mnie też jest skarpa tylko częściowo zagospodarowana. Muszę jeszcze nawieżć ziemi i zorganizować kamienie. Ciekawa jestem czy taki ogród istnieje naprawdę, czy też narazie jest w fazie projektu. Co z wodą z tarasu i dachu, czy jest odprowadzenie? Ja ogród mam w Beskidzie, nie są to wysokie góry, jednak klimat jest ostry. Czy wszystkie z wymienionych roślin zdadzą egzamin w takich warunkach. W zimie jest bardzo dużo śniegu i trzeba zsypywać z tarasu. Czy. nie przygłuszy roślinek? Takie właśnie mam wątpliwości.