Beton w ogrodzie. Zastosowanie elementów betonowych w ogrodzie [Inspiracje]

2018-06-15 8:51

Beton w ogrodzie spełnia różne funkcje. Gotowe elementy betonowe stosuje się nie tylko na nawierzchnie. Z kształtek można zbudować ogrodzenie i schody, wznieść murek oporowy albo zrobić obszerne donice.

Beton w ogrodzie - z okładziną

Płyty okładzinowe z betonu architektonicznego to interesujące wykończenie ogrodzenia. Można nimi również obłożyć ścianę domu albo zastosować je jako nawierzchnię tarasu (płyty Slim).

Beton w ogrodzie
Autor: Modern Line

Beton w ogrodzie - jak z kamienia

Kamienne ogrodzenie dobrze chroni posesję. Niestety, jest drogie. Można je zastąpić murem z elementów betonowych imitujących bloczki skalne, na przykład granitowe. Nieregularna faktura i przebarwienia powierzchni sprawiają, że wyglądają one bardzo naturalnie (bloczki Uni-Split).

Sprawdź też: modne ogrodzenie gabionowe >>>

Beton w ogrodzie
Autor: Bruk-Bet

Beton w ogrodzie - wokół drzewa

Koszenie darni blisko drzewa jest uciążliwe. Czynność tę ułatwi eleganckie wykończenie brzegów trawnika. Obrzeże powinno leżeć równo z powierzchnią gruntu, bo wtedy będzie można przejeżdżać po nim kosiarką. Tu zrobiono je z elementów pokrytych naturalnym kruszywem (kostki Pastella).

Beton w ogrodzie
Autor: Semmelrock Stein + Design

Beton w ogrodzie - w rowki

Schody ogrodowe po deszczu mogą być niebezpiecznie śliskie. By temu zapobiec, warto ułożyć stopnie z elementów ryflowanych (płyty Style).

Beton w ogrodzie
Autor: Modern Line

Beton w ogrodzie - w jednym tonie

Z płyt betonowych można ułożyć stopnice schodów, a z kształtek utrzymanych w tym samym kolorze zbudować murki ogrodowe. Takie monochromatyczne otoczenie jest dobrym tłem dla roślin (schody z płyt Trawertyn, ścianka z kształtek Split).

Beton w ogrodzie
Autor: Libet

Beton w ogrodzie - salon pod chmurką

Na małych działkach w gęstej zabudowie trudno o kameralność. Wystarczą jednak niewysokie murki, by wnętrze ogrodowe nabrało intymności. Ten ogrodowy „salon” zbudowano z elementów imitujących ręcznie formowaną cegłę (bloczki Vario).

Beton w ogrodzie
Autor: Semmelrock Stein + Design

Beton w ogrodzie - kwitnący murek

Nawet niewielka skarpa łatwo ulega erozji, dlatego powinna być zabezpieczona. Do jej ustabilizowania służą kształtki przypominające donice bez dna, które ustawia się jedna na drugiej, z przesunięciem w stronę wzniesienia. Po wypełnieniu żyzną ziemią sadzi się w nich rośliny (gazony Piccolo).

Beton w ogrodzie
Autor: Buszrem

Beton w ogrodzie - zamiast wapienia

Donice z ułożonego warstwowo wapienia wyglądają bardzo efektownie. Niestety, ich budowa jest żmudna, poza tym miękka skała chłonie wodę i szybko niszczeje. Tej wady nie mają gazony z betonu. Są trwałe i łatwe do zrobienia – wystarczy połączyć moduły imitujące fragmenty muru (kształtki Bradstone Madoc).

Beton w ogrodzie
Autor: Semmelrock Stein + Design

Beton w ogrodzie - minimalistycznie

Beton architektoniczny to materiał, który sprawdza się w nowoczesnych ogrodach i świetnie komponuje z roślinami. Tak jak tu, gdzie surowe w formie donice i barwne kwiaty tworzą harmonijną całość (donice Stampo).

Beton w ogrodzie
Autor: Libet

Beton w ogrodzie - ważny element

W aranżacji ogrodu ogromne znaczenie mają meble. Niska ławeczka w kolorze kontrastowym do otoczenia podkreśla symetrię kompozycji i zachęca do odpoczynku (ławka Harmony).

Beton w ogrodzie
Autor: Modern Line
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie