Beton w ogrodzie. Zastosowanie elementów betonowych w ogrodzie [Inspiracje]

2018-06-15 8:51 Elżbieta Borkowska-Gorączko

Beton w ogrodzie spełnia różne funkcje. Gotowe elementy betonowe stosuje się nie tylko na nawierzchnie. Z kształtek można zbudować ogrodzenie i schody, wznieść murek oporowy albo zrobić obszerne donice.

Beton w ogrodzie - z okładziną

Płyty okładzinowe z betonu architektonicznego to interesujące wykończenie ogrodzenia. Można nimi również obłożyć ścianę domu albo zastosować je jako nawierzchnię tarasu (płyty Slim).

Beton w ogrodzie
Autor: Modern Line

Beton w ogrodzie - jak z kamienia

Kamienne ogrodzenie dobrze chroni posesję. Niestety, jest drogie. Można je zastąpić murem z elementów betonowych imitujących bloczki skalne, na przykład granitowe. Nieregularna faktura i przebarwienia powierzchni sprawiają, że wyglądają one bardzo naturalnie (bloczki Uni-Split).

Sprawdź też: modne ogrodzenie gabionowe >>>

Beton w ogrodzie
Autor: Bruk-Bet

Beton w ogrodzie - wokół drzewa

Koszenie darni blisko drzewa jest uciążliwe. Czynność tę ułatwi eleganckie wykończenie brzegów trawnika. Obrzeże powinno leżeć równo z powierzchnią gruntu, bo wtedy będzie można przejeżdżać po nim kosiarką. Tu zrobiono je z elementów pokrytych naturalnym kruszywem (kostki Pastella).

Beton w ogrodzie
Autor: Semmelrock Stein + Design

Beton w ogrodzie - w rowki

Schody ogrodowe po deszczu mogą być niebezpiecznie śliskie. By temu zapobiec, warto ułożyć stopnie z elementów ryflowanych (płyty Style).

Beton w ogrodzie
Autor: Modern Line

Beton w ogrodzie - w jednym tonie

Z płyt betonowych można ułożyć stopnice schodów, a z kształtek utrzymanych w tym samym kolorze zbudować murki ogrodowe. Takie monochromatyczne otoczenie jest dobrym tłem dla roślin (schody z płyt Trawertyn, ścianka z kształtek Split).

Beton w ogrodzie
Autor: Libet

Beton w ogrodzie - salon pod chmurką

Na małych działkach w gęstej zabudowie trudno o kameralność. Wystarczą jednak niewysokie murki, by wnętrze ogrodowe nabrało intymności. Ten ogrodowy „salon” zbudowano z elementów imitujących ręcznie formowaną cegłę (bloczki Vario).

Beton w ogrodzie
Autor: Semmelrock Stein + Design

Beton w ogrodzie - kwitnący murek

Nawet niewielka skarpa łatwo ulega erozji, dlatego powinna być zabezpieczona. Do jej ustabilizowania służą kształtki przypominające donice bez dna, które ustawia się jedna na drugiej, z przesunięciem w stronę wzniesienia. Po wypełnieniu żyzną ziemią sadzi się w nich rośliny (gazony Piccolo).

Beton w ogrodzie
Autor: Buszrem

Beton w ogrodzie - zamiast wapienia

Donice z ułożonego warstwowo wapienia wyglądają bardzo efektownie. Niestety, ich budowa jest żmudna, poza tym miękka skała chłonie wodę i szybko niszczeje. Tej wady nie mają gazony z betonu. Są trwałe i łatwe do zrobienia – wystarczy połączyć moduły imitujące fragmenty muru (kształtki Bradstone Madoc).

Beton w ogrodzie
Autor: Semmelrock Stein + Design

Beton w ogrodzie - minimalistycznie

Beton architektoniczny to materiał, który sprawdza się w nowoczesnych ogrodach i świetnie komponuje z roślinami. Tak jak tu, gdzie surowe w formie donice i barwne kwiaty tworzą harmonijną całość (donice Stampo).

Beton w ogrodzie
Autor: Libet

Beton w ogrodzie - ważny element

W aranżacji ogrodu ogromne znaczenie mają meble. Niska ławeczka w kolorze kontrastowym do otoczenia podkreśla symetrię kompozycji i zachęca do odpoczynku (ławka Harmony).

Beton w ogrodzie
Autor: Modern Line
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE