Nowe etykiety energetyczne - skala od A do G na sprzęty AGD i RTV, opony, oświetlenie
W 2021 r. wprowadzono sukcesywnie nowe etykiety energetyczne w trzech grupach produktów. Od 1 marca zmieniły się etykiety energetyczne pralek, lodówek, zmywarek, telewizorów i monitorów, od maja - opon, a od września - sprzętu oświetleniowego. Nie szukaj na razie klas A i B. Zobacz, jakie zmiany wprowadzono i dlaczego.
Pierwsze przepisy Unii Europejskiej dotyczące etykietowania zużycia energii przez urządzenia gospodarstwa domowego opracowano już w 1979 r. Za początek etykietowania uznaje się dyrektywę 2010/30/UE z 19 maja 2010 r. Dotychczas obowiązujące zasady regulowała dyrektywa 2017/1369/UE z 4 lipca 2017 r. Wszystkie te przepisy miały na celu wyposażenie urządzeń wykorzystujących energię elektryczną w dokument umożliwiający szybkie i łatwe porównanie ich właściwości - przede wszystkim energochłonności. Pierwsze etykiety dotyczyły typowego sprzętu AGD, np. pralek, lodówek, odkurzaczy. Z czasem etykiety zaczęły zawierać coraz więcej informacji i obejmować kolejne grupy produktów, m.in. kotły grzewcze, klimatyzatory, okna, potrzebne podczas wykańczania i wyposażania domu.
Spis treści
- 7 klas energetycznych – od A do G
- 10 klas energetycznych – od A+++ do G
- Nowe etykiety energetyczne na sprzęt AGD i RTV
- Opony z nowymi etykietami energetycznymi
- Sprzęt oświetleniowy z nowymi etykietami energetycznymi
- Zmiany w klasach energetycznych: skala od A do G
- Nowe i stare etykiety energetyczne
- Kod QR na etykiecie energetycznej
- Dalsze zmiany etykiet energetyczny
7 klas energetycznych – od A do G
Początkowo wprowadzono 7 klas energetycznych. Urządzenia klasy A były najbardziej energooszczędne. Te z klas F i G charakteryzowało najwyższe zużycie energii elektrycznej.
10 klas energetycznych – od A+++ do G
Coraz większa świadomość ekologiczna producentów i konsumentów wymusiły postęp technologiczny. Pojawiały się urządzenia o jeszcze mniejszym zużyciu energii niż wcześniej, więc żeby można było je lepiej porównywać, wydzielono wyższe klasy. Stopniowo powstały klasy A+, a potem A++ i A+++. Jednocześnie konkurencja wymuszała duży postęp, więc znikały z rynku najbardziej energochłonne urządzenia. W wielu grupach produktów od lat nie ma wyrobów klas E, F lub G. Wprowadzono więc zmianę, że etykieta obejmowała 7 grup – od A+++ do D, z tym że nie była ona respektowana przez wszystkich producentów. Na rynku wciąż istniały etykiety 10-stopniowe.
Polecany artykuł:
Nowe etykiety energetyczne na sprzęt AGD i RTV
O konieczności przeskalowania etykiet energetycznych mówiono już od wielu lat i przygotowywano ten proces. Od 1 marca 2021 r. w całej Unii Europejskiej, m.in. w Polsce, weszły w życie zmiany w zasadach etykietowania pierwszej grupy produktów. Obejmuje ona:
- pralki,
- lodówki,
- zmywarki,
- telewizory,
- monitory.
Opony z nowymi etykietami energetycznymi
Od 1 maja 2021 r. obowiązują nowe etykiety energetyczne dla opon w nowych samochodach oraz w ofercie posprzedażnej (sprzedaż akcesoriów i naprawy warsztatowe).
Podstawowe nowości na etykietach energetycznych opon to:
- poziom zużycia paliwa oraz przyczepność na mokrej nawierzchni są wyrażone literami od A do E, a nie od A do G jak w przypadku starych etykiet,
- piktogramy oznaczające dostosowanie opony do trudnych warunków pogodowych (śnieg, oblodzenie),
- ocena (A-B-C) określa poziom hałasu toczenia wyrażony w decybelach,
- rozmiar opony,
- kod QR.
Sprzęt oświetleniowy z nowymi etykietami energetycznymi
Od 1 września 2021 r. lampy, żarówki i inne nowoczesne źródła światła mają być zaopatrzone w nowe etykiety energetyczne. Sprzęt oświetleniowy będzie oceniany w skali od A do G. Etykieta powinna zawierać zużycie energii w kilowatogodzinach w ciągu 1000 godzin pracy oraz kod QR.
Etykiet energetycznych nie muszą mieć tzw. produkty wyposażone, czyli takie, w których źródło światła nie jest zintegrowane i można je zdemontować. Klasa energetyczna źródła światła będzie określona w instrukcji. Oprawy, np. lampy stołowe, będą miały etykietę z informacją, jakiej klasy żarówki są wymagane do danego modelu.
Zmiany w klasach energetycznych: skala od A do G
Celem zmian jest powrót do 7-stopniowej skali - od A do G (w przypadku opon - od A do E). Jednocześnie wprowadzono surowsze normy klasyfikowania produktów. W tej chwili w tej grupie nie ma na rynku wyrobów o klasach A i B. Są one zarezerwowane na przyszłość - dla nowych produktów, które powstaną w wyniku wciąż trwającego i pożądanego postępu technologicznego.
Najbardziej energooszczędne wyroby z tej grupy mogą obecnie otrzymać klasę C, która zastąpi oznaczenie A+++.
- A+++ może zostać zastąpione przez C,
- A++ może zostać zastąpione przez D,
- A+ może zostać zastąpione przez E.
W wyniku oceny według surowszych kryteriów produkt może zostać zakwalifikowany do niższej klasy. Te o największym zużyciu energii będą otrzymywać klasę F lub G.
Nowe i stare etykiety energetyczne
W okresie przejściowym na wyrobach, których dotyczy zmiana etykiety energetycznej, można zobaczyć oba ich rodzaje. Wielu producentów już przed wejściem w życie nowych przepisów opatrywało swoje wyroby dwiema etykietami energetycznymi – starego i nowego typu. Różnią się one wyglądem, więc łatwo będzie je rozróżnić. Ważne jest, żeby porównując produkty, opierać się na etykietach tego samego rodzaju.
Etykiety wielu produktów zawierają dodatkowe informacje, np. o rocznym zużyciu energii lub poziomie emitowanego hałasu. Może się zdarzyć, że wartości dotyczące tego samego parametru będą różne na obu etykietach. Wynika to ze zmian w sposobie obliczania, który przyjęto podczas przygotowywania nowych etykiet. Na przykład zużycie energii przez pralki na starej etykiecie oznacza zużycie roczne, a na nowej etykiecie obliczono je na podstawie 100 cykli prania. Zmienił się również wzór na zużycie energii w przypadku telewizorów. Teraz uwzględnia on zużycie elementów wewnętrznych, a nie tylko ekranu. W przypadku lamp i innych źródeł światła obecnie jest podawane zużycie energii dla 1000 godzin pracy.
W nowe etykiety powinny być zaopatrzone wyroby eksponowane w sklepach stacjonarnych oraz internetowych.
Od 1 grudnia 2021 r. sprzęt, którego dotyczyły zmiany wprowadzone 1 marca br., tj.:
- pralki,
- lodówki,
- zmywarki,
- telewizory,
- monitory.
nie będzie mógł być sprzedawany, jeśli będzie posiadał tylko starą etykietę.
W przypadku sprzętu oświetleniowego okres przejściowy, w którym może on jeszcze posiadać starą etykietę, upłynie 28 lutego 2023 r.
Kod QR na etykiecie energetycznej
Dodatkowo na etykiecie energetycznej pojawił się kod QR, który jest powiązany z europejską bazą produktów do celów etykietowania energetycznego. Producenci mogą zgłaszać tam swoje wyroby, które mają etykietę energetyczną. W bazie znajduje się znacznie więcej informacji technicznych o wyrobach, co pozwoli lepiej je ocenić i porównać ze sobą.
Dalsze zmiany etykiet energetyczny
Następna zmiana etykiet jest planowana na 2023 rok i będzie dotyczyć np. odkurzaczy, piekarników, kuchenek i okapów.
Polecany artykuł: