Nowe etykiety energetyczne - skala od A do G na sprzęty AGD i RTV, opony, oświetlenie

2022-07-27 11:23
Zmiana etykiet energetycznych
Autor: Jakub Dziedzic Od 1 marca zmieniają się etykiety energetyczne telewizorów, wyświetlaczy, pralek, lodówek i zmywarek. Projekt wnętrz PROJEKTYW – Paulina Zwolak, Jakub Nieć

W 2021 r. wprowadzono sukcesywnie nowe etykiety energetyczne w trzech grupach produktów. Od 1 marca zmieniły się etykiety energetyczne pralek, lodówek, zmywarek, telewizorów i monitorów, od maja - opon, a od września - sprzętu oświetleniowego. Nie szukaj na razie klas A i B. Zobacz, jakie zmiany wprowadzono i dlaczego.

Pierwsze przepisy Unii Europejskiej dotyczące etykietowania zużycia energii przez urządzenia gospodarstwa domowego opracowano już w 1979 r. Za początek etykietowania uznaje się dyrektywę 2010/30/UE z 19 maja 2010 r. Dotychczas obowiązujące zasady regulowała dyrektywa 2017/1369/UE z 4 lipca 2017 r. Wszystkie te przepisy miały na celu wyposażenie urządzeń wykorzystujących energię elektryczną w dokument umożliwiający szybkie i łatwe porównanie ich właściwości - przede wszystkim energochłonności. Pierwsze etykiety dotyczyły typowego sprzętu AGD, np. pralek, lodówek, odkurzaczy. Z czasem etykiety zaczęły zawierać coraz więcej informacji i obejmować kolejne grupy produktów, m.in. kotły grzewcze, klimatyzatory, okna, potrzebne podczas wykańczania i wyposażania domu.

Jak podłączyć pralkę? Prosta, filmowa instrukcja

Spis treści

 1. 7 klas energetycznych – od A do G
 2. 10 klas energetycznych – od A+++ do G
 3. Nowe etykiety energetyczne na sprzęt AGD i RTV
 4. Opony z nowymi etykietami energetycznymi
 5. Sprzęt oświetleniowy z nowymi etykietami energetycznymi
 6. Zmiany w klasach energetycznych: skala od A do G
 7. Nowe i stare etykiety energetyczne
 8. Kod QR na etykiecie energetycznej
 9. Dalsze zmiany etykiet energetyczny

7 klas energetycznych – od A do G

Początkowo wprowadzono 7 klas energetycznych. Urządzenia klasy A były najbardziej energooszczędne. Te z klas F i G charakteryzowało najwyższe zużycie energii elektrycznej.

10 klas energetycznych – od A+++ do G

Coraz większa świadomość ekologiczna producentów i konsumentów wymusiły postęp technologiczny. Pojawiały się urządzenia o jeszcze mniejszym zużyciu energii niż wcześniej, więc żeby można było je lepiej porównywać, wydzielono wyższe klasy. Stopniowo powstały klasy A+, a potem A++ i A+++. Jednocześnie konkurencja wymuszała duży postęp, więc znikały z rynku najbardziej energochłonne urządzenia. W wielu grupach produktów od lat nie ma wyrobów klas E, F lub G. Wprowadzono więc zmianę, że etykieta obejmowała 7 grup – od A+++ do D, z tym że nie była ona respektowana przez wszystkich producentów. Na rynku wciąż istniały etykiety 10-stopniowe.

Nowe etykiety energetyczne na sprzęt AGD i RTV

O konieczności przeskalowania etykiet energetycznych mówiono już od wielu lat i przygotowywano ten proces. Od 1 marca 2021 r. w całej Unii Europejskiej, m.in. w Polsce, weszły w życie zmiany w zasadach etykietowania pierwszej grupy produktów. Obejmuje ona:

Opony z nowymi etykietami energetycznymi

Od 1 maja 2021 r. obowiązują nowe etykiety energetyczne dla opon w nowych samochodach oraz w ofercie posprzedażnej (sprzedaż akcesoriów i naprawy warsztatowe).

Podstawowe nowości na etykietach energetycznych opon to:

 • poziom zużycia paliwa oraz przyczepność na mokrej nawierzchni są wyrażone literami od A do E, a nie od A do G jak w przypadku starych etykiet,
 • piktogramy oznaczające dostosowanie opony do trudnych warunków pogodowych (śnieg, oblodzenie),
 • ocena (A-B-C) określa poziom hałasu toczenia wyrażony w decybelach,
 • rozmiar opony,
 • kod QR.

Sprzęt oświetleniowy z nowymi etykietami energetycznymi

Od  1 września 2021 r. lampy, żarówki i inne nowoczesne źródła światła mają być zaopatrzone w nowe etykiety energetyczne. Sprzęt oświetleniowy będzie oceniany w skali od A do G. Etykieta powinna zawierać zużycie energii w kilowatogodzinach w ciągu 1000 godzin pracy oraz kod QR.

Etykiet energetycznych nie muszą mieć tzw. produkty wyposażone, czyli takie, w których źródło światła nie jest zintegrowane i można je zdemontować. Klasa energetyczna źródła światła będzie określona w instrukcji. Oprawy, np. lampy stołowe, będą miały etykietę z informacją, jakiej klasy żarówki są wymagane do danego modelu.

Zmiany w klasach energetycznych: skala od A do G

Celem zmian jest powrót do 7-stopniowej skali  - od A do G (w przypadku opon - od A do E). Jednocześnie wprowadzono surowsze normy klasyfikowania produktów. W tej chwili w tej grupie nie ma na rynku wyrobów o klasach A i B. Są one zarezerwowane na przyszłość - dla nowych produktów, które powstaną w wyniku wciąż trwającego i pożądanego postępu technologicznego.

Najbardziej energooszczędne wyroby z tej grupy mogą obecnie otrzymać klasę C, która zastąpi oznaczenie A+++.

 • A+++ może zostać zastąpione przez C,
 • A++ może zostać zastąpione przez D,
 • A+ może zostać zastąpione przez E.

W wyniku oceny według surowszych kryteriów produkt może zostać zakwalifikowany do niższej klasy. Te o największym zużyciu energii będą otrzymywać klasę F lub G.

Nowe i stare etykiety energetyczne

W okresie przejściowym na wyrobach, których dotyczy zmiana etykiety energetycznej, można zobaczyć oba ich rodzaje. Wielu producentów już przed wejściem w życie nowych przepisów opatrywało swoje wyroby dwiema etykietami energetycznymi – starego i nowego typu. Różnią się one wyglądem, więc łatwo będzie je rozróżnić. Ważne jest, żeby porównując produkty, opierać się na etykietach tego samego rodzaju.

Etykiety wielu produktów zawierają dodatkowe informacje, np. o rocznym zużyciu energii lub poziomie emitowanego hałasu. Może się zdarzyć, że wartości dotyczące tego samego parametru będą różne na obu etykietach. Wynika to ze zmian w sposobie obliczania, który przyjęto podczas przygotowywania nowych etykiet. Na przykład zużycie energii przez pralki na starej etykiecie oznacza zużycie roczne, a na nowej etykiecie obliczono je na podstawie 100 cykli prania. Zmienił się również wzór na zużycie energii w przypadku telewizorów. Teraz uwzględnia on zużycie elementów wewnętrznych, a nie tylko ekranu. W przypadku lamp i innych źródeł światła obecnie jest podawane zużycie energii dla 1000 godzin pracy.

W nowe etykiety powinny być zaopatrzone wyroby eksponowane w sklepach stacjonarnych oraz internetowych.

Od 1 grudnia 2021 r. sprzęt, którego dotyczyły zmiany wprowadzone 1 marca br., tj.:

 • pralki,
 • lodówki,
 • zmywarki,
 • telewizory,
 • monitory.

nie będzie mógł być sprzedawany, jeśli będzie posiadał tylko starą etykietę. 

W przypadku sprzętu oświetleniowego okres przejściowy, w którym może on jeszcze posiadać starą etykietę, upłynie 28 lutego 2023 r.

Zmiana etykiet energetycznych
Autor: Cosentino Od 1 marca 2021 r. dla lodówek obowiązuje etykieta 7-klasowa - od A do G, choć na wielu wyrobach mogą nadal istnieć obie

Kod QR na etykiecie energetycznej

Dodatkowo na etykiecie energetycznej pojawił się kod QR, który jest powiązany z europejską bazą produktów do celów etykietowania energetycznego. Producenci mogą zgłaszać tam swoje wyroby, które mają etykietę energetyczną. W bazie znajduje się znacznie więcej informacji technicznych o wyrobach, co pozwoli lepiej je ocenić i porównać ze sobą.

Dalsze zmiany etykiet energetyczny

Następna zmiana etykiet jest planowana na 2023 rok i będzie dotyczyć np. odkurzaczy, piekarników, kuchenek i okapów.

Quiz o ekologii. Niektóre odpowiedzi mogą cię zszokować!

Pytanie 1 z 12
Najwięcej CO2 powstanie przy...
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE