Jaki telewizor? Telewizory 2021: sprawdzamy funkcje i parametry

2021-01-07 16:12
Telewizor LG SIGNATURE OLED R
Autor: materiały prasowe LG Telewizor LG SIGNATURE OLED R ma elastyczną, zwijaną, 65-calową matrycę OLED. W każdym punkcie ekranu gwarantuje ona najwyższą jakość obrazu dzięki samoświecącym pikselom oraz indywidualnie regulowanej jasności każdego piksela. Litera R w nazwie oznacza, że ten model wyposażony jest w zwijany (ang. rollable) ekran. Wystarczy użyć jednego przycisku, by ekran zniknął z pola widzenia. Telewizor może pracować w 3 trybach: Full View (z całkowicie wysuniętym ekranem), Line View (z częściowo wsuniętym ekranem) oraz Zero View (z całkowicie schowanym ekranem)

Jaki telewizor? Wybór jest ogromny. Sprawdzamy, na jakie technologie, na jakie funkcje i parametry zwracać uwagę wybierając telewizor?

Telewizor jest sercem domowej rozrywki. Daje dostęp do setek kanałów telewizji kablowej i satelitarnej, internetowych aplikacji i serwisów wideo, jest ekranem w kinie domowym oraz wyświetlaczem dla konsoli do gier. Na co zatem powinniśmy zwrócić uwagę wybierając nowy telewizor, aby spełnił wszystkie nasze oczekiwania?

Odwiedzając sklep z elektroniką obojętnie czy to stacjonarny czy też internetowy, spotykamy się z ogromnym wyborem telewizorów. Ich producenci co roku oferują nowe, unowocześniane cięgle konstrukcje, o wielu różnych przekątnych ekranu, wykorzystujących odmienne technologie wyświetlania obrazu i oferujących mnóstwo funkcji dodatkowych. Oprócz parametrów technicznych telewizory różnią się też wzornictwem oraz solidnością wykonania. Osoba, która nie śledzi na co dzień rynku RTV, chcąc wybrać telewizor odpowiedni dla siebie, na pewno nie powinna sugerować się reklamami. Aby kupić telewizor  dostosowany do warunków pomieszczenia oraz do naszych potrzeb, należy poświęcić trochę czasu, zapoznać się z technologiami, następnie przeanalizować ofertę producentów i modeli dostępnych w założonym pułapie cenowym, oraz poczytać ich testy i recenzje. W naszym artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę wybierając nowy telewizor.

Pośród producentów telewizorów wyróżniają się Philips, Sony, LG, Samsung, Sharp, Panasonic, oraz chińskie marki TLC i Xiaomi.

Jaki telewizor? Technologie ekranu LED, QLED, NanoCell, OLED

Technologia, w jakiej skonstruowany jest ekran to najważniejsza cecha charakteryzująca telewizor. Aktualnie można kupić telewizory wyposażone w wyświetlacze ciekłokrystaliczne LED, QLED (Quantum Dot), NanoCell oraz wyświetlacza z diodami organicznymi OLED.  

W wyświetlaczach LCD stosowane są dwa typy matryc: VA (Vertical Alignment) i ISP (In-Plane Switching). Urządzenia z matrycą VA mają gorszy czas reakcji, odwzorowanie kolorów nie jest idealne, cechują się natomiast dobrą czernią i kontrastem. Matryce VA mają też gorsze kąty widzenia (idealny obraz będzie widoczny tylko dla osób siedzących frontem do ekranu). Z kolei wyświetlacze IPS oferują duże lepsze odwzorowanie kolorów, a obraz jest dobrze widoczny pod szerszymi kątami. Technologia ta nie zapewnia natomiast idealnej czerni i kontrastu.

Panel ciekłokrystaliczny LCD podświetlany jest diodami LED rozmieszczonymi za ekranem. Mogą one być rozmieszczone na jego krawędziach (Edge LED – gorsza jakość obrazu spowodowana mniejsza liczbą diod), na tylnej płaszczyźnie ekranu (Direct LED – lepsza jakość obrazu dzięki podświetlaniu kilkudziesięcioma diodami), oraz z pełnym, wielostrefowym podświetleniem typu FALD, które oferuje najlepszą jakość obrazu. Zaletą technologii LED jest stosunkowo niska cena sprzętu oraz szeroki wybór przekątnych – od małych po bardzo duże.

Kolejną dostępną na rynku technologią jest QLED (Quantum Dot LED) firmy Samsung. Telewizory LCD QLED to klasa wyższa, będąca rozwinięciem technologii LED. W matrycach QLED oprócz podświetlenia diodami LED zastosowano dodatkowy filtr z kwantowych kropek, dzięki któremu ekran bardzo wiernie odwzorowują kolory, ma większą paletę barw, bardzo dobry kontrast i wysoką jasność. Ten ostatni parametr jest istotny dla osób, które będą korzystać z telewizora w niezaciemnionych pomieszczeniach. Wyświetlacze QLED dostępne są w wielu różnych rozmiarach.    

Inną, opatentowaną tym razem przez firmę LG jest technologia LCD NanoCell – alternatywa dla kwantowych kropek Samsunga. Matryca LCD w telewizorze jest pokrywana dodatkową warstwą nanokomórek o średnicy 1 nanometra, które potrafią pochłaniać zakłócenia świetlne (przypominają kwantowe kropki QLED, ale są od nich mniejsze). Dzięki tej warstwie poprawiają się kąty widzenia, precyzja odwzorowania kolorów RGB, oraz powiększa się paleta barw. Ceny telewizorów QLED i NanoCell są wyższe od cen standardowych odbiorników LCD.  

Najbardziej zaawansowanymi technologicznie i najdroższymi są telewizory OLED (Organic Light Emitting Diode). Wyświetlacze OLED zbudowane są z organicznych diod elektroluminescencyjnych, gdzie każdy piksel podświetlany jest oddzielnie i świeci niezależnie (nie wymaga podświetlania). Ich zaletą jest idealny kontrast, płynność, doskonałe odwzorowanie czerni i reprodukcja kolorów, bardzo krótki czas reakcji oraz energooszczędność. Obraz OLED jest bardzo dobrze widoczny pod różnymi kątami, a brak konieczności stosowania dodatkowego podświetlenia sprawia, że obudowa telewizora może być bardzo smukła, a ramka zredukowana do minimum.

Na rynku dostępne są dwa typy ekranów OLED: AMOLED i White OLED. Pierwszy typ to matryce aktywne z dodatkową warstwą tranzystorów TFT, drugi zaś to matryce z dodatkowym subpikselem emitującym światło białe. Wadą technologii OLED jest niższy poziom jasności, co negatywnie wpływa na jakość wyświetlanego obrazu w pomieszczeniach dobrze oświetlonych. Inną wadą jest stopniowe wypalanie się panelu. Nie kupimy także telewizora OLED o mniejszej przekątnej ekranu, gdyż dostępne są w rozmiarach od 48-cali w górę.  

Philips OLED +935
Autor: materiały prasowe Philips Philips OLED +935 to telewizora z czterostronnym systemem Ambilight. Model marki Philips wyposażono zarówno w specjalne głośniki Dolby Atmos Elevation, jak i unikatowy układ Bowers & Wilkins Tweeter-on-Top, które poszerzają scenę, budują wrażenie głębi dźwięku w filmach, grach i transmisjach sportowych

Telewizory 2021: co nowego?

W niedalekiej przyszłości firma LG zaprezentuje całkiem nową generację telewizorów OLED NanoCell, a Samsung wprowadzi do swojej oferty telewizory OLED Quantum Dot. W 2021 roku rozwijane będą też dwie nowe technologie. Pierwsza to miniLED, gdzie ekran LCD podświetlany jest bardzo dużą liczbą diod (od 8 000 do nawet 30 000 w wersji 8K). Firma LG swoje telewizory miniLED oznaczać będzie jako QNED. Druga technologia MicroLED to ekran zbudowany z samodzielnie świecących diod nieorganicznych – alternatywa dla technologii OLED.

Telewizor QNED Mini LED
Autor: materiały prasowe LG QNED Mini LED to atrakcyjna propozycja. Dzięki nowej konstrukcji panelu z zaawansowanym podświetleniem Mini LED firmy LG modele te wśród telewizorów z matrycami LCD zapewniają najwyższy poziom realistycznych wrażeń wzrokowych. Debiutująca na rynku linia wyróżnia się niezwykłą dokładnością odwzorowania kolorów. Po raz pierwszy jednocześnie zastosowano technologie kropek kwantowych oraz NanoCell. Zaawansowane podświetlenie LED pozwala też zwiększyć kontrast i uzyskać głębszą czerń. Sprawia to, że wyświetlany obraz jest wyjątkowo żywy i realistyczny. Co więcej, częstotliwość jego odświeżania, wynosząca do 120 Hz, pozwala na płynne i bardziej naturalne odwzorowanie ruchu

Jaki telewizor wybrać: przekątna ekranu

W pogoni za rozmiarami warto jest zastanowić się, czy ogromny ekran na pewno jest nam niezbędny. Często lepiej jest kupić telewizor o mniejszej przekątnej ekranu, ale za te oferujący lepsze parametry obrazu i funkcje dodatkowe. Dobierając przekątną ekranu bierzemy pod uwagę przede wszystkim wielkość pomieszczenia, w którym będzie on zainstalowany. Trzeba upewnić się, czy zmieści się on w pokoju i z jakiej odległości będziemy oglądać programy. Złym wyborem będzie ogromny telewizor w niewielkiej sypialni, jak i zbyt mały telewizor w dużym salonie.

Im większym dysponujemy pomieszczeniem, tym większy powinien być telewizor. Dobrym wyborem dla większości osób mieszkających w blokach jest ekran 4K o przekątnej 55 cali, na którym będziemy mogli w pełni cieszyć się z zalet technologii HDR. Optymalna odległość od ekranu 4K to 2-4 cm na każdy jego cal. Przykładowo, od telewizora 55-calowego powinniśmy siedzieć nie dalej niż 220 cm, a od telewizora 65-calowego 260 cm. Wzrok powinien obejmować cały ekran. Nie należy też zapominać o stylistyce i wzornictwie. Telewizor to również mebel, który powinien pasować do wystroju salonu.

Z badań wynika, że większość osób, które zdecydowały się na nowy telewizor po zakupie żałuje, że nie wybrały większego modelu. Dlatego też pamiętaj o tzw. złotej zasadzie, która brzmi: jeśli to możliwe, kup telewizor o rozmiar większy niż planowałeś.

Neo QLED
Autor: materiały prasowe W swoich flagowych modelach 8K (QN900A) i 4K (QN90A) Samsung wprowadził nową technologię wyświetlania – Neo QLED. Zwiększa ona skalę luminancji do 12 bitów z zastosowaniem 4096 kroków. Sprawia to, że ciemne obszary są ciemniejsze, a jasne – bardziej rozświetlone, dzięki czemu obraz cechuje większa szczegółowość, a wrażenia HDR są jeszcze bardziej wciągające

Jaki telewizora: rozdzielczość ekranu

Istotnym parametrem telewizora jest jego rozdzielczość - im wyższa, tym więcej detali zobaczymy na ekranie. Zakup telewizora z rozdzielczością Full HD (1920x 1080 pikseli) ma sens wyłącznie dla osób o niezbyt wysokich wymaganiach, szukających odbiornika o małej przekątnej ekranu (poniżej 40 cali) lub dysponujących ograniczonymi funduszami. 

Obecnie za standard zapewniający optymalną jakość obrazu przyjmuje się rozdzielczość 4K Ultra HD (3840x2160 pikseli). Telewizory tego typu oferują 4 razy większą rozdzielczością niż modele Full HD, zastosowanie mniejszych pikseli zapewnia wyraźny i szczegółowy obraz. Telewizory 4K UHD wykorzystują też funkcję skalowania obrazu, która wyraźnie poprawia jakość materiałów o niższej rozdzielczości. Modele 4K UHD są już dostępne z ekranami o przekątnych od 43 cali wzwyż.

Nie należy oczywiście zapominać o obecnych na rynku telewizorach 8K (7680×4320) Ultra High Definition Television (UHDTV), Ultra HDTV lub Ultra High Definition Video (UHDV). Telewizory 8K występują najczęściej z ekranami o dużych przekątnych 55, 65, 75 albo 85 cali. Niestety, wysokie ceny tych telewizorów sprawiają, że nie jest to sprzęt popularny pośród klientów. Za tego typu telewizor trzeba zapłacić od ok. 9 tysięcy do nawet 40 tysięcy złotych. Ponadto nadal brakuje materiałów wideo, które pozwoliły by wykorzystać pełen potencjał tej technologii.

Jaki telewizor wybrać? Tryb HDR polepszający obraz

Wysoka rozdzielczość to nie wszystko. Aby uzyskać możliwie najwyższą jakoś obrazu telewizor powinien być wyposażony w technologię HDR (High Dynamic Range), której zadaniem jest poszerzanie palety kolorów i rozpiętości zakresu tonalnego. Dzięki niej zwiększona zostaje różnica pomiędzy ciemnymi i jasnymi tonami, a w efekcie kolory na ekranie telewizora stają się żywsze, bardziej realistyczne, obraz jest kontrastowy i szczegółowy (zbliżony do tego, jak widzi ludzkie oko). Opracowano kilka standardów przygotowywania materiałów wideo HDR, producenci telewizorów stosują w swoich konstrukcjach standardy HDR10, HDR10+, Advanced HDR, Dolby Vision i HLG (Hybrid Log Gamma). Przed zakupem telewizora  trzeba sprawdzić, które z nich są obsługiwane. W połączeniu z rozdzielczością 4K, technologia HDR maksymalnie zwiększa realizm wyświetlanego obrazu, zakres i głębię wyświetlanych kolorów. Zalety trybu HDR można docenić zwłaszcza w scenach nocnych. Aby w pełni cieszyć się technologią HDR należy szukać telewizora o jasności co najmniej 1000 cd/m2 (kandeli na metr kwadratowy), najlepiej z certyfikatem HDR Premium. Telewizory wyposażone w HDR są niestety droższe.

Jaki telewizor wybrać? Częstotliwość odświeżania ekranu

Kolejny parametr, na jaki należy zwrócić uwagę podczas wyboru nowego telewizora to częstotliwości odświeżania ekranu (liczba klatek obrazu wyświetlanych w ciągu sekundy). Częstotliwość odświeżania telewizora wyrażana jest w hercach (Hz), im wyższa jest ta wartość, tym większa płynność ruchu i mniejsze smużenie w dynamicznych scenach akcji lub podczas transmisji sportowych. Telewizory dostępne na rynku oferują odświeżanie 50 Hz i 100 Hz. Telewizory 50 Hz przeznaczone są dla mniej wymagających osób, które na co dzień oglądają programy telewizyjne, seriale lub filmy. Natomiast telewizory z odświeżaniem 100 Hz są polecane osobom bardziej wymagającym, zwracającym dużą uwagę na płynność ruchów ukazanych na ekranie. Telewizor 100 Hz będzie dobrym wyborem dla fana sportu, kinomana chcącego cieszyć się wysokiej jakości filmami z płyt Blu-ray oraz dla wymagającego gracza.

Smart TV: telewizor z dostępem do internetu

Technologia Smart TV pozwala wykorzystać telewizor do czegoś więcej niż oglądanie filmów czy granie na konsoli. Smart TV to wbudowany w telewizor system operacyjny, dający dostęp do najpopularniejszych internetowych usług wideo takich jak Netflix, YouTube, Ipla, Player, Amazon Prime, Disney+, Showmax, HBO GO, strumieniowania gier (np. Twitch) oraz do serwisów społecznościowych. Przed zakupem telewizora trzeba upewnić się czy aplikacje, z których chcemy korzystać są dostępne w ramach wybranego systemu Smart TV.

Telewizor Smart TV podłącza się do internetu za pośrednictwem bezprzewodowej sieci Wi-Fi lub do gniazda RJ-45 kablem Ethernet. Wyróżniamy następujące systemy Smart TV: Android TV (Sony, Philips, TCL), webOS TV (LG), Smart Hub / Tizen (Samsung) oraz My Home Screen (Panasonic).

Przeczytaj też:

Przystawka Smart TV Box: tuning telewizora >>>

W 2020 roku większość z systemów Smart TV została uaktualniona do wersji 5.0. W niedalekiej przyszłości Android TV na telewizorach ma być zastąpiony nową wersją systemu – Google TV.

Salon z telewizorem
Autor: materiały prasowe Philips Marka Philips TV & Sound zaprezentowała trendy w aranżacji salonu z telewizorem. Sesję zdjęciową zrealizował znany fotograf James Stoke

Jaki telewizor odpowiedni dla konsoli do gier

Konsole do gier, zarówno starsze modele jaki i najnowszej generacji Xbox Series X i PlayStation 5 oferują wysoką jakość grafiki, do wyświetlenia której potrzebny jest telewizor o odpowiednio dobrych parametrach. Obraz z gry generowany przez konsolę pojawia się na ekranie z opóźnieniem, określanym jako input lag (opóźnienie wejścia lub opóźnienie obrazu). Oglądając film czy serial telewizyjny, opóźnienia te są niezauważalne dla oka. Inaczej przedstawia się to podczas rozgrywki, kiedy np. ułamek sekundy zadecyduje o zwycięstwie lub porażce. Dlatego też podstawowym parametrem charakteryzującym dobry telewizor dla gracza jest niskie opóźnienie między sygnałem a wyświetlanym obrazem. Im niższa jest wartość input lag - tym lepiej. Aby zabawa była komfortowa, opóźnienie we współczesnym telewizorze do gier powinno wynosić około 20 milisekund. Poniżej tej wartości input lag jest już prawie niezauważalny dla oka i dlatego szukanie dużo droższego sprzętu o wyśrubowanych parametrach nie ma większego sensu. Natomiast telewizor z dużym opóźnieniem rzędu 60 ms skutecznie pozbawi nas radości z gier.

Wartości opóźnienia nie są zwykle wyszczególniane w podstawowych parametrach technicznych telewizora. Aby wybrać odpowiedni sprzęt, trzeba poświęcić nieco więcej czasu, poczytać testy i recenzje w branżowych serwisach internetowych oraz zapoznać się z opiniami innych użytkowników.   

Istotna z punktu widzenia gracza jest też rozdzielczość 4K UHD, częstotliwość odświeżania pozwalająca na płynną zabawę (powinna wynosić 100 Hz), wsparcie dla technologii HDR poprawiającej jakość obrazu, oraz porty HDMI. Dla konsol najnowszej generacji, interfejs HDMI musi występować w wersji 2.1. Umożliwia on m.in. osiągnięcie 120 klatek na sekundę w rozdzielczości 4K oraz korzystanie z funkcji ALLM (Auto Low Latency Mode), która w momencie uruchomienia konsoli automatycznie przełączą telewizor w „tryb gry”.

Oprócz tego, telewizor dla gracza powinien być wyposażony w dedykowany tryb „gamingowy” z niskimi opóźnieniami, czyli możliwość automatycznego dopasowywania parametrów obrazu pod kątem rozrywki.

Telewizor z wbudowanym system audio

Oglądając filmy, transmisje z imprez sportowych, koncertów czy grając na konsoli, ważny jest nie tylko doskonałej jakości obraz, ale również dynamiczny dźwięk. Jednak obecnie producenci telewizorów dążą do tego, aby ich konstrukcje były coraz smuklejsze i energooszczędne co powoduje, że w obudowie odbiornika TV nie pozostaje wiele miejsca na głośniki i wzmacniacz o odpowiedniej mocy. Sprawia to, że jakość dźwięku nie zawsze nadąża za jakością obrazu.

W większości popularnych modelach telewizorów niewielkie głośniki (zazwyczaj o mocy 10 lub 20 W) umieszczane są z tyłu lub od spodu obudowy. Sprawia to, że dochodzące do naszych uszu brzmienia są nie rzadko przeciętnej jakości. Na tylnej ściance umieszczony jest zazwyczaj głośnik niskotonowy. Niestety jego moc również nie może być zbyt duża, gdyż drgania przenosiły by się na obudowę telewizora, dlatego basy są zazwyczaj płaskie.

Aby polepszyć jakość dźwięków dochodzących do ucha widza, telewizory są wyposażane w możliwość regulacji tonów niskich i wysokich, wybór różnych trybów (film, sport, dialogi), możliwość generowania efektów surround oraz obsługę dekoderów DTS 2.0 czy Dolby Digital Plus.

W telewizorach z najwyższej półki możemy liczyć na znacznie lepszą jakość dźwięku. Ich producenci wykorzystują przetworniki uznanych marek oraz zaawansowane technologie dźwięku obiektowego takie jak DTS: X czy Dolby Atmos. Systemy te, dzięki wielu wbudowanym głośnikom skierowanym w różne strony (także ku górze), pozwala wypełnić pomieszczenie dźwiękiem przestrzennym otaczającym widzów ze wszystkich stron. Telewizory te wyposażane są listwę dźwiękową wkomponowaną w obudowę, która skrywa zestaw głośników wysokotonowych oraz przetworników szerokopasmowych.

Ciekawą technologią generowania dźwięku może się pochwalić firma Sony. Opracowała ona system Acoustic Surface Audio, gdzie przetworniki umieszczone są za ekranem telewizora. Para subwooferów emituje tony niskie, a skierowane do przodu głośniki szerokopasmowe odtwarzają tony średnie i wysokie. Dzięki takiemu rozwiązaniu dźwięk jest czysty, tworzy zsynchronizowaną akustykę poruszającą się wraz z obrazem, która dobiega do słuchacza prosto z ekranu.

Z kolei telewizory Samsunga wyposażane są w technologię OTS, dzięki której dźwięk podąża za akcją na ekranie, a aktywny wzmacniasz głosu (AVA) dba o to, aby nieprzewidziane hałasy nie zakłócały filmowego seansu. Dodatkowo dostępna jest funkcja adaptacji, automatycznie dopasowująca dźwięk do rodzaju oglądanych treści.   

Osoby, którym zależy na najwyższej jakości audio, powinny jednak rozważyć zakup zestawu kina domowego lub listwy głośnikowej typu soundbar. Rozwiązania te, w porównaniu do przetworników, w jakie wyposażane są telewizory, oferują o wiele lepszą jakość dźwięku, mocne, głębokie basy, czyste tony średnie i wysokie oraz możliwość uzyskanie prawdziwego efektu surround. Wybrane telewizory wyposażone w łączność bezprzewodową, oferują możliwość podłączenia soundbara lub słuchawek poprzez interfejs Bluetooth, bez konieczności używania kabla.

Jaki telewizor wybrać? Ważne dodatkowe funkcje

Przed zakupem nowego telewizora warto też zwrócić uwagę na to, jakimi dysponuje funkcjami dodatkowymi. Ich wybór jest wyjątkowo duży, każdy z producentów oferuje wiele własnych, autorskich rozwiązań, które mają na celu ułatwić obsługę urządzenia. Oto niektóre z nich: 

  • Obsługa asystentów np. Google czy Alexa

Dzięki tej funkcji możliwe jest sterowanie telewizorem za pośrednictwem komend głosowych. Niektóre odbiorniki wyposażane są też w pilota z wbudowanym mikrofonem, dzięki któremu po wciśnięciu odpowiedniego przycisku można wydać proste polecenie głosowe.

  • Funkcja PVR

Funkcja PVR możliwia nagrywanie materiału audio/wideo na dysk zewnętrzny lub pojemny pendrive podłączony do portu USB telewizora.

  • Pilot z klawiaturą QWERTY

Taki pilot ułatwia korzystanie z aplikacji Smart TV, wyszukiwanie treści i korzystanie z internetu na telewizorze. Dodatkowo w pilotach można znaleźć predefiniowane przyciski uruchamiające dedykowane aplikacje np. Netflix czy Spotify.

  • Funkcja PiP

Pozwala wyświetlać na ekranie dwa obrazy jednocześnie.

  • Stojak z organizerem na kable

Dzięki niemu wszystkie przewody wychodzące z odbiornika są zebrane i w miarę możliwości ukryte.

  • Ambilight (Philips)

Optyczne powiększenie ekranu dzięki zastosowaniu dynamicznych efektów świetlnych zsynchronizowanych z obrazem, które wyświetlane są na ścianie za telewizorem.

  • The Frame (Samsung)

Dodatkowe, wymienne ramki, w które można „oprawić” telewizor. Ozdobna ramka w połączeniu ze specjalnym trybem, pozwala wyświetlać na ekranie telewizora różne dzieła sztuki malarskiej, zamieniając urządzenie w elektroniczny obraz.     

  • Blokada rodzicielska

Zabezpiecza telewizor przed dziećmi, pozwala zablokować dostęp do wybranych kanałów albo przycisków pilota.

  • One Connect (Samsung)

Z telewizora wychodzi tylko jeden, przezroczysty przewód optyczny Invisible Connection. Prowadzi on do modułu One Connect (ukrytego w szafce RTV lub w innym oddalonym miejscu), do którego podłącza się wszystkie niezbędne urządzenia. Kabel Invisible Connection standardowo ma długość 5 m, ale można też dokupić wersję 15- metrową.    

  • Wbudowana kamera

Telewizor typu Smart z wbudowaną kamerą internetową pozwala bardzo wygodnie komunikować się z rodziną i znajomymi za pośrednictwem różnych aplikacji np. Skype. Dzięki kamerze możliwe jest też sterowanie telewizorem za pomocą gestów.

Jakie telewizor: zestaw niezbędnych złącz i interfejsów

Co do interfejsów, podstawą jest obsługa sieci Wi-Fi, za pośrednictwem której podłączymy telewizor z domowym internetem i będziemy mogli korzystać ze Smart TV. Kolejnym niezbędnym interfejsem jest Bluetooth, pozwalający na bezprzewodową komunikację telewizora za smartfonem (przesyłanie obrazu, sterowanie zamiast pilota), sparowanie ze słuchawkami czy soundbarem. Mile widziana jest tez obsługa komunikacji DLNA, pozwalającej na przesyłanie na telewizor muzyki i plików wideo z komputera czy serwera NAS. Telewizor powinien posiadać 3-4 złącza HDMI (w tym co najmniej jedno w wersji 2.1), co najmniej dwa porty USB 2.0, gniazdo RJ-45 do podłączenia kabla sieciowego LAN, wejście antenowe, złącze optyczne S/PDIF (do przesyłania wysokiej jakości dźwięku z amplitunera AV) i moduł CI pozwalający oglądać telewizję satelitarną bez podłączania dekodera. Istotne są również wbudowane tunery telewizji cyfrowej: DVB-C (kablowej), DVB-S2 (satelitarnej) i DVB-T2 (naziemnej).

QUIZ. Amerykańskie seriale lat 80. i 90. Pamiętacie te klasyki?

Pytanie 1 z 10
W tym serialu występował na stałe słynny model Fabio. Mowa o...
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają